Lidovky.cz

Pozdvižení na vnitru: policejní prezident se otevřeně vzepřel ministrovi

  5:46

Šéf policie Petr Lessy zveřejnil na interním webu kritiku návrhu reformy policie předložené ministerskou komisí.

Policejní prezident Petr Lessy vzkázal ministrovi Janu Kubicemu: Návrh reformy zpracovaný Vaší komisí není proveditelný. foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ČTKČeská pozice

Policejní prezident Petr Lessy zaslal ministrovi vnitra reakci na návrhy změn policejního sboru. Materiál představený komisí expertů vedených jeho předchůdcem Oldřichem Tomáškem zkritizoval prakticky ve všech bodech. O pozdvižení se postaral i tím, že připomínky zveřejnil na interním webu, kam mají přístup tisíce zaměstnanců resortu, a to před chystanou pondělní schůzkou s ministrem Janem Kubicem, na níž by si měli postoje k návrhu reforem vyříkat osobně.

Hned na úvod ocitujme Lessyho závěrečnou větu z dvacetistránkového materiálu, jehož kopii ČESKÁ POZICE získala: „Odmítám dělat nepodložená populistická gesta pro vnímání změn, ale jsem připraven a schopen realizovat skutečně podložené a efektivní změny s řízením rizik a dostatečným časem.“ Policejní prezident tím naznačil svůj náhled na masivní redukci štábních struktur předložených Tomáškovou komisí, s níž se ministr Kubice v podstatě ztotožnil.

Co se Lessymu, respektive Policejnímu prezidiu na navrhovaných opatřeních, o nichž již psala ČESKÁ POZICE, nezdá?

Rušení policejních míst má uspořit 550 milionů korun

  • „Komise (Tomáškova) předpokládá zrušení 1167 služebních míst a předpokládá úsporu ve výši 550 milionů korun. Z těchto míst se podařilo identifikovat pouze 853. Hrubá úspora pak činí 380 milionů,“ stojí v Lessyho reakci.

Přeměna 1042 policejních míst na civilní má ušetřit 430 milionů korun

  • Po analýze nákladů úsporných opatření při „zcivilňování“ policejních míst dospěli Lessyho podřízení k překvapivému závěru: „Prostřednictvím zcivilňování by v konečném důsledku úspory dosaženo nebylo, naopak náklady na náhradu služebních míst místy pracovními při současné výplatě výsluhových nároků by úhrnem vzrostly téměř o 66 milionů korun.“

„Celková úspora z aplikace návrhů komise proti deklarovaným 980 milionům korun činí pouhých 167,8 milionu korun, tedy 17 procent zprávou deklarované hodnoty. Tak výrazný rozdíl mezi výstupem zprávy komise a kvantifikací námi předkládanou je způsoben skutečností, že zpráva komise se nezabývá souvisejícími náklady, které se k jí navrhovaným opatřením nezbytně váží,“ vysvětluje odlišné propočty Lessy.

Sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Národní protidrogové centrály

Lessy se postavil proti slučování celorepublikových útvarů, především kvůli chybějící odborné diskusi a nedostatku času k provedení  tak závažné změny. Za nerealizovatelný krok označil i zrušení pozice náměstka policejního prezidenta pro řízení lidských zdrojů, zcivilňování ekonomických náměstků, redukci velících struktur a zrušení policejní ochrany ústavních institucí, jako jsou Poslanecká sněmovna, Senát a Ústavní soud.

To asi nepůjde

Policejní prezident vytýká dále – a možná především – Tomáškově komisi, že při zpracování zprávy nebrala ohled na realitu. Stejný přístup podle Lessyho již v minulosti vedl „k úsporám, které přišly policii hodně draho“. A nejde zde pouze o peníze. Materiál obsahuje i výčet rizik, které by provedení Tomáškových návrhů provázely. A ten je skutečně obsáhlý:

  1. Nedosažení úspor,
  2. nadměrná redukce řídících struktur,
  3. riziko nepřijetí změn (Ve zprávě se píše: „Policie prodělává neustálé změny, což opět destabilizuje personál policie, který postrádá základní motivační faktor – jistotu stálého zaměstnání a kariérního rozvoje podle pevných pravidel. Policisté tedy nemají důvod jakékoli změny podporovat.),
  4. ztráta specializace,
  5. destabilzace,
  6. ztráta vazeb mezi bezpečnostními sbory,
  7. riziko nezamýšlených důsledků.
Promarněná šance

Lessy se dostal do přímého střetu s ministrem vnitra o budoucnost policie. Použité argumenty, jež zpochybňují závěry Tomáškovy komise, jsou podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z ministerstva vnitra snahou jakékoliv změny odvrátit.

I Lessy v přípomínkách připustil, že je připraven přijít s vlastními návrhy, „které nebudou opatřeny tak bombastickými a tak nepravdivými tvrzeními o fiktivních úsporách a budou nabízet úspory skutečné, a dále navrhnout řešení, která nebudou destabilizovat bezpečnostní sbor“.

Policejní prezident však propásl příležitost přijít se změnami jako první. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE z policie navíc zprávu Tomáškovy komise pochopil jako útok na policejní prezidium, v jehož čele stojí. Tomu nezabránil ani fakt, že komise byla složena rovným dílem ze zástupců ministerstva vnitra a policejního prezidia.

Lessyho ostrá reakce na návrhy, které podpořil Kubice, mohou souviset i s případnou rekonstrukcí vlády Petra Nečase. Již před říjnovým kongresem vládní ODS se totiž objevily spekulace, že Kubiceho by měl nahradit šéf pražské organizace občanských demokratů Boris Šťastný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.