Lidovky.cz

Povodně v Praze: Zrovna když je město bez vlády

  11:32

Veškerá zodpovědnost za řešení přírodní katastrofy v Praze padá na tamní TOP 09. Stačí sebemenší zaváhání a straně nateče velká voda do bot.

Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček. foto: repro Česká televizeČeská pozice

Kdoví, co se v těchto dnech honí hlavou pověřenému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09). V živé paměti má jistě příběhy politiků, jejichž kariéru zásadním způsobem poznamenaly povodně. Pro někdejšího primátora Igora Němce znamenala potopa v Praze v roce 2002 konec politické kariéry – velkou vodu podcenil. Naopak u Pavla Béma (ODS), který po něm převzal primátorský řetěz, byly povodně odrazovým můstkem k osmi letům vládnutí v hlavním městě. vodní živel teď pravděpodobně nalinkuje i kariéru Hudečkovi a spol.

Pověřenému primátorovi je 34 let, pochází z Moravy, v politice se pohybuje necelé tři roky a před dvěma týdny jeho strana sesadila primátora Bohuslava Svobodu a ukončila koalici s ODS. V radě města sedí nezkušení politici z TOP 09, kteří se už skoro dva týdny (zatím marně) snaží domluvit s ČSSD na nové koalici. Nezáviděníhodná výchozí pozice.

Problémem je, že po vypovězení koalice není obsazen kupříkladu post radního pro dopravu – v době povodní jeden z klíčových –, nebo radního pro majetek. Především pak v radě chybějí ostřílení politici, kteří by měli s krizovými situacemi, jako jsou povodně, zkušenosti. Zkrátka potopa přišla v nevhodnou chvíli.

Pokud politik v kritické situaci prokáže neschopnost řídit město a zajistit obyvatelům bezpečí, ve volbách mu to lidé s velkou pravděpodobností spočítajíVeškerá zodpovědnost za řešení přírodní katastrofy v Praze teď padá na hlavu tamní TOP 09. Stačí sebemenší zaváhání, podcenění situace, nejisté vystupování, nerozhodnost a této straně v hlavním městě nateče velká voda do bot. Voliči možná po pár letech zapomenou na nějakou tu kauzu, pokud ale politik v kritické situaci prokáže neschopnost řídit město a zajistit obyvatelům bezpečí, ve volbách mu to lidé s velkou pravděpodobností spočítají.

Však už se na „topku“ začala valit kritika z řad občanských demokratů – podle exprimátora Bohuslava Svobody vedení města otálelo se stavbou protipovodňových opatření. „To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území, a nemůžeme se dovolat, co bude,“ uvedla kriticky na adresu radních starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Chaoticky a nepromyšleně pak působí rozhodnutí rady zavřít v pondělí školy a školky.

„No, holt si mysleli, že je Praha na hraní – a ona není. Akorát asi nepočítali s tím, že to budou mít možnost poznat tak brzo,“ glosoval na Facebooku počínání vedení města europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Příště se poraďte s meteorology

K tomu si nedokážeme úplně představit, jak se v nastalé situaci bude jednat o nové koalici v Praze. Vyjednavači TOP 09 chtěli mít jasno do čtvrtka 6. června, jenže na handrkování o nové koaliční smlouvě a rozdělení politických funkcí teď není úplně příhodný čas.

Pokud se TOP 09, ODS a ČSSD nedomluví v zájmu Pražanů alespoň na nějaké přechodné koalici, jejímž úkolem bude řešit následky povodní a případně další nezbytně nutné kroky související například s dostavbou tunelu Blanka, je možné, že ještě několik dalších týdnů bude v Praze vládnout rada města bez podpory v zastupitelstvu. Původní plán TOP 09, aby město mělo konečně vládu, která vyřeší klíčové problémy, by tak vzal za své.

Až tedy bude příště nějaká politická strana vypovídat koaliční smlouvu, jako to nedávno učinila TOP 09 v Praze, měla by mít po zkušenostech z jara 2013 na paměti, že vedle politických záležitostí neradno podceňovat zdánlivě nedůležité faktory, jako je počasí a množství srážek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.