Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Povodně ceny potravin nezvýší

  22:15

Zhruba procento poškozených ploch nemůže ovlivnit objem úrody. Jiná věc je ale její kvalita, píše Petr Havel.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ačkoli to zejména při leteckém pohledu na zatopenou zem vypadá na zásadní propad letošní úrody hospodářských plodin, což by evokovalo možný růst cen potravin, kvůli povodním jejich ceny neporostou. Paradoxně je spíše pravděpodobné, že ceny potravin budou v dalším průběhu letošního roku stagnovat, nebo dokonce mírně klesat.

Přestože totiž povodně zasáhly kromě Čech i část Německa, Rakouska a Maďarska, z globálního hlediska nejde o nijak velké území. Naopak, podle dostupných statistik oseli letos zemědělci ve světě základními zemědělskými plodinami oproti loňsku rozsáhlejší plochy, což předpokládá jejich vyšší celosvětovou produkci. To povede, pokud nenastanou do sklizně na severní polokouli nějaké další klimatické problémy, k poklesu cen zemědělských surovin.

Nezáleží jen na počasí...

Ostatně, již se tak děje, a to i u nás. Ceny sice klesají jen mírně – na Plodinové burze v Brně zhruba o jedno až dvě procenta za čtrnáct dní –, ale vytrvale. Kromě toho je třeba připomenout, že ceny zemědělských surovin se na výsledných cenách potravin v mnoha případech nepodílejí rozhodujícím způsobem, hodně záleží například na vývoji cen energií, pohonných hmot nebo daní.

Ceny zemědělských surovin se na výsledných cenách potravin v mnoha případech nepodílejí rozhodujícím způsobemV České republice je přitom podle posledních odhadů povodněmi poškozeno „jen“ zhruba 50 tisíc hektarů zemědělské půdy, z toho orné půdy, na které se pěstují hospodářské plodiny, něco přes 30 tisíc hektarů. To je v podstatě zanedbatelná plocha, pokud si uvědomíme, že celková plocha obhospodařované zemědělské půdy v naší zemi je zhruba 3,5 milionu hektarů. Zhruba procento poškozených ploch proto nemůže objem úrody ovlivnit.

Jiná věc je ale kvalita, na které se mohou vytrvalé deště negativně podepsat. Ačkoli je příroda „mocná čarodějka“, která si umí s mnohými extrémními projevy počasí poradit, příliš dlouhá zima v kombinaci s vytrvalými dešti občas doplněnými přívalovými srážkami může být v některých lokalitách i nad její síly. Vytrvalé deště přitom přišly v době, kdy se přírodě postupně dařilo dohánět zimní produkční deficit.

Méně zeleniny. A ryb.

Problémem je také struktura škod. Povodeň v Česku zasáhla zejména takzvané citlivé komodity, jako jsou chmelnice, ale především porosty zeleniny. Vzhledem k tomu, že plochy zeleniny se v ČR v průběhu let výrazně snížily, a povodeň přitom zasáhla hlavní zelinářské oblasti, bude letošní nabídka domácí zeleniny na našem trhu mnohem nižší. To je velká škoda za situace, kdy část spotřebitelů začala v posledních letech více preferovat právě tuzemskou zeleninu, i za situace, kdy je oproti zahraniční konkurenci obvykle o něco dražší.

Právě proto ale mohou díky vyšším dovozům paradoxně ceny zeleniny v Česku mírně klesnout, ale radost bychom z toho zas tak velkou mít neměli. Je-li nějaká skupina zemědělců symbolem obětí letošních povodní, jsou to právě zelináři.

Předpokládaná ztráta zhruba 400 tun ryb je především strategická, neboť spotřeba tuzemských sladkovodních ryb v poslední době mírně rosteA také rybáři, kteří zatím předpokládají, že kvůli povodni přišli zhruba o 400 tun ryb. I to je ztráta především strategická, neboť spotřeba tuzemských sladkovodních ryb v poslední době mírně roste, což je z nutričního hlediska veskrze správný trend. Jaké přitom budou skutečné ztráty rybářů, ukážou zřejmě až podzimní výlovy.

Snad jen ve stručnosti lze ale v této souvislosti zmínit fatální situaci ČR v takzvané intenzivní produkci ryb, která je nezávislá na počasí a v níž je naše země na posledním místě v Evropě. V praxi u nás fungují jen dva systémy intenzivního chovu ryb, přestože by naše země potřebovala nejméně pětinásobný objem takové produkce, která může jednak rozšířit spektrum nabídky sladkovodních ryb pro spotřebitele, odchovat a na trh dodat ryby za nižší než „rybníkářské“ ceny, a navíc, třeba v případě povodní, nabídku alespoň pro domácí trh stabilizovat.

Vzhledem k tomu, že tomu tak není, může být zejména v předvánočním období nabídka sladkovodních ryb z domácí produkce o něco nižší – a v tomto případě může skutečně nastat mírné zvýšení cen ryb. Ceny potravin obecně ale letošní povodně neovlivní.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...