Lidovky.cz

Používá Kalousek v kauzách ProMoPro a Casa dvojí metr?

  7:22

Až ministr financí svolá tiskovou konferenci, kde FAÚ hrdě představí šetření finančních toků kolem nákupu letadel, bude hned jasněji.

foto: © Reuters, ČTK, Česká Pozice, UrbČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Reakce ministra financí a místopředsedy vládní TOP 09 Miroslava Kalouska v kauze nákupu vojenských dopravních letounů Casa jsou pozoruhodné samy o sobě. Je až neuvěřitelné, jak daleko je ochoten zajít v obraně obviněné Vlasty Parkanové, potažmo prostředníka v dodávce letounů, společnosti Omnipol. Jako zkušenému politikovi mu musí být jasné, že riskuje svou těžce vybudovanou kariéru a kredit.

Ještě pozoruhodnější však je porovnání přístupu Kalouska k této kauze a k podobnému případu, kde také vzniklo podezření, že stát přišel na státní zakázce o stamiliony. Jedná se o kauzu ProMoPro.

Ministru Kalouskovi je naprosto jasné, jak to ve skutečnosti bylo. Policie to neví, o soudu ani nemluvě, ale ministr financí ví.

Napřed si všimněme podobnosti v obou kauzách. Ministru Kalouskovi je naprosto jasné, jak to ve skutečnosti bylo. Policie to neví, o soudu ani nemluvě, ale ministr financí ví. Co může být zdrojem jeho jistoty? Že by měl nějaké informace, které policie teprve shání? Každopádně ministr o svých závěrech nepochybuje a neváhá s nimi seznámit veřejnost. Tím však veškerá podobnost končí.

V kauze ProMoPro bylo Kalouskovi jasné, že došlo ke zlodějně, a dožadoval se rezignace ministra obrany Alexandra Vondry. V kauze Casa je ministrovi financí jasné, že vše bylo v pořádku, a někdejší ministryni Parkanovou brání zuby nehty.

V kauze ProMoPro byl pro ministra Kalouska znalecký posudek jasným důkazem viny, v kauze Casa je pro něj posudek hnůj a neváhá, zaštítěn poslaneckou imunitou, označit autory za podvodníky.

V kauze ProMoPro ministr financí svolal tiskovou konferenci, kde detailně seznamoval veřejnost s výsledkem práce Finančního analytického útvaru (FAÚ), který rozkrýval finanční toky v dotčených firmách široko daleko. V kauze Casa kolem aktivit FAÚ bylo a stále je absolutní ticho. Nebyla svolána žádná tisková konference, kde by ředitel tohoto útvaru Milan Cícer za účasti svého ministra hrdě promítal novinářům slide-show o tom, jak různé firmy spojené s kauzou Casa posílaly stamiliony na účty v České republice či v zahraničí. FAÚ by mohl rovněž rozkrýt majetkovou strukturu společností, které byly při nákupu letadel používány. Nestalo se tak.

Poslední wunderwaffe

Co už jiného by mohlo pomoci bývalé ministryni obrany Parkanové, potažmo Kalouskovi, celé TOP 09 a Omnipolu, když ne šetření FAÚ?

Je škoda, že FAÚ takový úkol nebo podnět nedostal, přestože tento krok ze strany ministra financí by veřejnost automaticky očekávala. Navíc: co už jiného by mohlo pomoci bývalé ministryni obrany Parkanové, potažmo Kalouskovi, celé TOP 09 a Omnipolu, když ne šetření FAÚ, které by po důkladné analýze finančních toků prokázalo, že všechny transakce kolem nákupu dopravních letadel byly křišťálově čisté?

FAÚ přece nebyl zřízen jen proto, aby na někoho něco našel, ani na to, aby někoho očistil, ale aby se dopátral skutečností. Zdá se, že v případě kauzy ProMoPro bylo odhalení skutečnosti důležité, v kauze letadel Casa zase není. Přitom by FAÚ měl být tou poslední Kalouskovou wunderwaffe, se kterou by vyhrál bitvu o letadla Casa. Ministr financí by pak nemusel nikomu volat či zpochybňovat posudky, čímž se poprvé vážně ztrapnil.

A je dvakrát větší škoda, že se drtivá většina médií nechává odlákat hysterickými a místy hulvátskými projevy ministra Kalouska a nevěnuje se podstatným otázkám kolem jeho role v kauze Casa. Pak se ale Kalousek nemůže divit, že se objevují jiné spekulace a podezření, které ČESKÁ POZICE zaznamenala: jestli jako ministr financí naopak nepoužívá svůj Finanční analytický útvar, aby pomohl obhájit těžkou pozici bývalé ministryně a svých přátel ze zbrojařské lobby, místo toho, aby hájil zájmy státu.

Přiznejme, není to nesmyslná spekulace. Ministr Kalousek je evidentně ve střetu zájmů. Zájmy zbrojařů mu leží na srdci odjakživa, ostatně, s některými z nich je nepochybně spjat. Svědčí o tom i nedávný rozhovor miliardáře Richarda Hávy, někdejšího majitele firmy Omnipol, v deníku MF Dnes. Nehrozí tedy, že ministr financí pod tlakem událostí propadne pokušení a zneužije svého nadřízeného postavení vůči šéfovi FAÚ?

Šéfovi FAÚ Kalousek telefonovat nemusí

Politik Kalousek, když jde o hodně, ne-li o všechno, není ostýchavý. Ukázalo se to i nedávno, když se provalilo, komu že to volal poté, co se rozjelo vyšetřování kolem nákupu letounů Casa. V případě šéfa FAÚ nehrozí, že by se cokoli provalilo. Milanu Cícerovi ministr Kalousek volat nemusí, přinejhorším si ho jednoduše pozve na kobereček. A má jistotu, že Cícer po schůzce nezavolá nějakému novináři. (Mimochodem, jak by se asi Miroslav Kalousek tvářil, kdyby se například zjistilo, že Alexandr Vondra opakovaně telefonoval Milanu Cícerovi poté, co útvar zveřejnil některé informace v kauze ProMoPro?)

Právní úprava postavení FAÚ postrádá kontrolu uzavřených spisů, nemá tedy kdo potvrdit například vhodnost nebo přiměřenost jeho postupů

Málokdo ví, že ředitel FAÚ je přímým podřízeným ministra financí, který ho jmenuje a odvolává. FAÚ je standardní součást struktury ministerstva financí, spadá pod náměstka ministra pro provoz, finance a audit, kterým je nyní Miroslav Matej. Právní úprava postavení FAÚ postrádá následnou kontrolu uzavřených spisů, nemá tedy kdo potvrdit například vhodnost nebo přiměřenost postupů tohoto útvaru. Nad ředitelem FAÚ má tedy v současnosti plnou moc ministr financí, i když koaliční smlouva vlády Petra Nečase v této věci předpokládá změnu.

Zato jmenování policejního prezidenta předpokládá širší diskusi v rámci vlády a podle nové platné právní úpravy ministr vnitra již nemůže policejního prezidenta odvolat, jako tomu bylo dříve, pouze jej jmenuje. Jedinou cestou k výměně v čele policie je rezignace současného policejního prezidenta a jmenování nového. Anebo Generální štáb Armády ČR. Je sice součástí ministerstva obrany, ale jeho náčelníka jmenuje prezident republiky na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny.

FAÚ má pověst mocné instituce. Po památné tiskové konferenci ke kauze ProMoPro, kde ministr financí demonstroval, čeho je tento útvar schopen se dopátrat, už nějaké výhružky zlomenou tužkou v obálce či vyhrožování ruskými mafiány byznysmeny tolik nerozhodí. Ruka podnikatele se nejvíce roztřese, když obdrží, byť jen z legrace, textovou zprávu s tolik populární říkankou: Jedna dvě, FAÚ jde, FAÚ si jde pro tebe!

Ze strany ministra Kalouska by nejelegantnějším a nejchytřejším tahem bylo, kdyby dal podnět FAÚ, aby důsledně prošetřil finanční toky kolem účastníků obchodu s letadly Casa, a pak pro prezentaci výsledků svolal tiskovou konferenci, jako to učinil v kauze ProMoPro. Jinak se budou množit teorie o tom, že se Kalousek takovému kroku brání. A pak ať se nediví, když jeho političtí protivníci začnou šířit divoké spekulace. Například o tom, proč se před několika týdny šéf FAÚ Milan Cícer překvapivě objevil v dozorčí radě národního podniku Budějovický Budvar. Do tohoto orgánu státem ovládaného podniku byl doporučen svým šéfem, ministrem Miroslavem Kalouskem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.