Lidovky.cz

Poukázky na smluvní výzkum, konečně také v Praze

  15:49

Hlavní město zkouší pilotní ročník inovačních voucherů, které mají sblížit výzkumníky s aplikovanou sférou. Vzorem je i Brno.

Na společné projetky podnikatelů a výzkumných organizací je určeno 10 milionů korun. foto: © repro Rozvojové projekty Praha a.s.Česká pozice

Neutuchající úsilí o to, aby se výzkumné organizace sbližovaly s aplikovanou sférou, má řadu forem. Jednou z těch funkčních jsou takzvané inovační vouchery neboli poukázky pro podnikatele, kteří si mohou „nakoupit znalosti“ od vědeckých institucí nebo veřejných vysokých škol. Funguje to tak například v Nizozemsku, ale už i v některých krajích České republiky: třeba na Zlínsku se díky tomu tamní univerzita podílela na inovacích firem a řešení problémů od vývoje střešních izolací až po přípravy hořlavého gelu.

„Inovační vouchery se užívají zhruba v devíti krajích ČR. Praha se připojila jako poslední, v běhu je nyní pilotní výzva. Myšlenka na zavedení voucherů vzešla z příprav regionální inovační strategie hlavního města, v níž jsou poukázky jedním z nástrojů,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Holman, koordinátor projektu, jehož řízení má na starosti nedávno vzniklá společnost Rozvojové projekty Praha se stoprocentní účastí metropole.

Pro první ročník připravilo město rozpočet deset milionů korun, a protože na jednu spolupráci mezi výzkumníky a podnikateli půjde od 75 do 200 tisíc korun, počítá se s podporou asi 50 až 133 návrhů. Zaslání žádosti, která má jen pár stran, je možné do 15. července, přičemž podrobnosti jsou dostupné na webu Akcelerace-Praha.

Pilotní pražský záměr má i podporu renomovaných institucí, mezi něž patří Univerzita Karlova, ČVUT, řada ústavů Akademie věd ČR, Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola ekonomická a specializované výzkumné ústavy. „Zájem projevilo 36 ze zhruba 100 oslovených institucí. Zasáhli jsme spíše ty technologické zaměřené,“ říká Holman s dovětkem, že nejvíce poptávaným partnerem je zatím České vysoké učení technické.

Co vše si lze od vědců nakoupit?

Jak takový „výzkumný šek“ funguje? Podnikatel kontaktuje výzkumnou organizaci, jejíž pomoc by mu pomohla ve vývoji inovačního produktu či služby, podává žádost a hodnotící komise – v níž zasedají i osobnosti z magistrátu, Akademie věd a vysokých škol – zhodnotí, zda má projekt skutečně inovativní potenciál. Nejde však o výběr a sestavení nějakého pořadí těch nejlepších, ale jen formální kontrolu náležitostí; pokud bude dobrých žádostí více, než činí desetimilionový„budget“, rozhodne o přidělení voucheru los. Žadatel ovšem musí vložit do výzkumu i vlastní prostředky – kofinancování činí nejméně 25 procent.

Ideálně si podnikatelé nakoupí dobré nápady, jejich testování, design produktu nebo prototypy...Ideálně si tedy podnikatelé nakoupí dobré nápady, jejich testování, studie proveditelnosti, prototypy, design produktu nebo expertní analýzu. Nedosáhnou však na utrácení voucheru za kurzy, školení, koupi softwaru, právní servis nebo studentské stáže.

„Jako hlavní město Praha jsme se inspirovali praxí z jiných regionů, z nichž nejdelší má Jihomoravské inovační centrum, kde už vypisovali pátou výzvu. Chtěli jsme se rozhlédnout, co již kde funguje a pokusit se to replikovat na metropoli. Ale Praha má svá specifika – máme zde největší portfolio univerzit i výzkumných organizací, takže i tomu se projekt voucherů musel přizpůsobit,“ řekla ČESKÉ POZICI Jitka Kárníková, generální ředitelka společnosti Rozvojové projekty Praha. Pakliže se koncept, jenž má k sobě „zaháčkovat“ vědce a menší i střední podnikatele, osvědčí, je prý hlavní město připraveno v inovačních voucherech pokračovat a případně dokonce i rozpočet navýšit.

Doporučení: Přiberte i Středočeský kraj!

V Jihomoravském kraji se „výzkumné lístky“ osvědčily; příkladem je pět let praxe a také řada konkrétních spoluprací, jež mohou pokračovat i po vypršení prvotního kont(r)aktu. Na webu Jihomoravského inovačního centra (JIC) visí seznam firem, které nakročily ke spolupráci s Ústavem přístrojové techniky AV ČR, s Vysokým učením technickým v Brně nebo Mendelovou univerzitou – jde o řešená témata zahrnující mikroskopii, čištění odpadních vod, testy elektromobilů, ale i lepší skladování olomouckých tvarůžků.

Co si o pražském kroku myslí Petr Chládek z JIC, jenž se dlouhodobě věnuje tamní regionální inovační strategii? „Program inovačních voucherů v Praze velmi vítám. Těší mne, že se tvůrci drželi osvědčených postupů jiných krajů. Pevně věřím, že se pražské inovační vouchery stanou úvodním krokem k nastavení dobře promyšlené inovační strategie Prahy, kterou hlavní město tolik potřebuje,“ řekl ČESKÉ POZICI Chládek.

A má navíc pro pražské kolegy i jednu radu: „Nabízí se otázka, zda v příštích výzvách nerozšířit možné příjemce o firmy ze Středočeského kraje. Právě tento krok by mohl být jistým předstupněm pro společnou realizaci inovační politiky Prahy a Středočeského kraje, která se mi zdá do budoucna nevyhnutelná,“ míní Chládek. Na vouchery z Brna a okolí už totiž nedosáhnou jen české firmy, ale postupně se mohli zapojit i přeshraniční zájemci a nakonec všichni z celého světa. Nyní se zdá, že se i Praha v podpoře inovací probouzí. Konečně.

Související článek ČESKÉ POZICE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.