Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pouhé procento lidí věří, že si díky důchodové reformě v penzi polepší

  11:06

Spoření ve 2. pilíři se hodlá účastnit 27 procent obyvatel, ukázal nejnovější průzkum. Tři čtvrtiny Čechů se obávají, že přijdou o peníze.

Alespoň přibližnou představu o tom, kolik lidí se hodlá zapojit do chystaného druhého pilíře penzijní reformy, poskytuje nejnovější průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Fincentrum. Vyplývá z něj mimo jiné, že většina populace nemá o aktivní hledání informací o důchodové reformě zájem. Do druhého pilíře se zatím chystá vstoupit zhruba 27 procent – převážně mladších a vzdělanějších – obyvatel ČR.

Vláda počítá s tím, že se do plánovaného druhého pilíře zapojí 50 až 60 procent ekonomicky aktivních obyvatel, tedy víc než 2,5 milionu lidí. Na základě aktuálního průzkumu to nelze vyloučit. Nastoupí-li totiž na potenciální klienty dobře vyškolení a přesvědčiví agenti, jistě se jim podaří velké množství dalších lidí k dobrovolnému spoření do soukromých penzijních fondů zlomit. „Role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy, je nezastupitelná,“ potvrzuje Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

Zatím však příliš velká povědomost o chystaných změnách mezi lidmi nepanuje. Pocit nedostatku informací o penzijní reformě má dle průzkumu 62 procent dotázaných. Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému vnímá pouze čtvrtina obyvatel.

Druhý pilíř, do něhož si lidé budou moci přesměrovat tři procentní body ze sociálního pojištění plus dva procentní body ze svého hrubého příjmu, má být alternativou k nynějšímu penzijnímu připojištění se státním příspěvkem. Má začít fungovat od roku 2013 a účast v něm bude dobrovolná. Prvním pilířem se rozumí průběžné financování důchodů prostřednictvím státu.

Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 procent respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 procent) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem či prostě nemají zájem spořit (shodně šest procent respondentů) atd.

A jedno alarmující číslo na závěr. Ačkoli se vláda snaží lidi přesvědčit o nutnosti ukládat si na důchod více peněz, aby jim ve stáří neklesl životní standard, pouze jedno procento dotázaných si myslí, že se díky penzijní reformě bude mít v důchodu lépe.