Lidovky.cz

Pospíšil: V Praze je třeba začít připravovat velký projekt

  10:22
„Praha je nádherné město, které vybudovali naši předkové, ale vedle Tančícího domu k nám turisté za moderní architekturou nejezdí,“ říká v rozhovoru Jiří Pospíšil, lídr koalice Spojené síly pro Prahu.

Jiří Pospíšil získal nejvíce preferenčních hlasů- rovných 77 724. foto: MAFRA - Petr Topič

Při vší úctě si myslím, že se musíme inspirovat u měst v zahraničí, která nás předběhla, jako Berlín, Mnichov či Vídeň, říká v rozhovoru Jiří Pospíšil.

LIDOVÉ NOVINY: Politická moc se koncentruje v Poslanecké sněmovně. Proč jako předseda parlamentní strany kandidujete v komunálních volbách?

POSPÍŠIL: Kandidovat na primátora Prahy mi trochu připomíná dobu před více než deseti lety, kdy jsem se stal ministrem spravedlnosti. Tehdy byl resort úplně rozvrácený. Dokončení trestního a občanského zákoníku bylo v nedohlednu. Nikdo v to nevěřil. Mému týmu se po pěti letech podařilo tyto úkoly splnit. Kdyby byla Praha v pořádku a šlo o běžné „nudné“ komunální volby, možná bych do nich nevstoupil. Tím, že vidím obrovský prostor, pokud uspějeme, dát Prahu dohromady, mě to láká.

LIDOVÉ NOVINY: V průzkumech veřejného mínění to ale nevypadá, že by TOP 09 v Praze suverénně vyhrála…

POSPÍŠIL: Nevím, z čeho vycházíte. V jednom průzkumu jsme byli v Praze třetí, v dalším druzí a celkově jsou výsledky velmi těsné. Stále máme šanci ve volbách vyhrát. Patříme mezi čtyři strany, které mají obdobné výsledky. Volič – svrchovaný pán voleb – rozhodne, kdo uspěje. Naše šance jsou solidní.

LIDOVÉ NOVINY: Necítíte jako problém, že přicházíte z Bruselu…

Při vší úctě si myslím, že se musíme inspirovat u měst v zahraničí, která nás předběhla, jako Berlín, Mnichov či Vídeň. Měli bychom problémy řešit tak, že se podíváme do Evropy, kde to funguje. A ne že budeme vymýšlet nějakou českou cestu, která také nemusí uspět.

POSPÍŠIL: Myslíte si, že je to handicap, když chcete řídit evropské velkoměsto?

LIDOVÉ NOVINY: Když vím, jak se v Česku přemýšlí o EU, tak mě to zajímá.

POSPÍŠIL: Při vší úctě si myslím, že se musíme inspirovat u měst v zahraničí, která nás předběhla, jako Berlín, Mnichov či Vídeň. Měli bychom problémy řešit tak, že se podíváme do Evropy, kde to funguje. A ne že budeme vymýšlet nějakou českou cestu, která také nemusí uspět. Není vůbec pro politika špatně, když má zkušenost v cizině.

LIDOVÉ NOVINY: V kterém z těch měst by měla Praha najít inspiraci?

POSPÍŠIL: V každém z těchto měst je zajímavé něco jiného. V Berlíně se inspirujeme možnostmi bytové výstavby, kde jsou různé varianty vlastnictví nemovitostí. Z hlediska podpory infrastruktury a rozvoje města je zajímavá Vídeň. Každý rok jí přibývá veliký počet obyvatel, takže dvou milionů dosáhne mnohem dříve než Praha, ačkoli obě města měla stejnou startovací pozici. Ve Vídni je velmi propracovaná kompozice dostavby města na na brownfieldech a jiných nevyužitých plochách. To dnes Praze chybí. Mám tým lidí, kteří pro mě zahraniční zkušenosti sbírají.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo v něm je?

POSPÍŠIL: Hlavou týmu je bývalý primátor Tomáš Hudeček. Má jedinečnou zkušenost. Ví, co znamená řídit takové město. Ale hlavně, je celoživotní profesí urbanista. Věnuje se tomu odborně a přednáší na vysoké škole. Má informace, co kde v jakém městě funguje. Je připraven sledovat dlouhodobé trendy. Praze chybí vize, kam město směřovat. Tu má třeba Vídeň. Do města chce každý rok přilákat 25 tisíc lidí. Vytváří pro ně obytné čtvrti a pracovní místa. To v Praze dnes nemáte. Nestalo by se, že Praze chybí 45 tisíc lidí, že chybí pracovní síla a lidé se do metropole nemohou stěhovat, protože tu není koncepce rozvoje bydlení. V mém poradním týmu je například také uznávaný architekt Petr Hlaváček, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje, který za naši koalici dokonce i kandiduje na třetím místě.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký recept nabízíte Pražanům k dostupnému bydlení?

Všichni víme, že je potřeba dostavět městský okruh, ale čtyři roky se pro to nic neudělalo a chybí projektová dokumentace. Bez toho nemůžete kopnout do země. To se týká i bytů. Musíme nastartovat výstavbu nových bytů. Zrušit uzávěr staveb na brownfieldech. Musí se také zkrátit stavební řízení. U velkých staveb ho chceme koncentrovat na magistrát. To jde provést organizační změnou.

POSPÍŠIL: Příští městská rada může být úspěšná, ale ne všechny věci, které se podaří, budou vidět. Všichni víme, že je potřeba dostavět městský okruh, ale čtyři roky se pro to nic neudělalo a chybí projektová dokumentace. Bez toho nemůžete kopnout do země. To se týká i bytů. Musíme nastartovat výstavbu nových bytů. Zrušit uzávěr staveb na brownfieldech. Musí se také zkrátit stavební řízení. U velkých staveb ho chceme koncentrovat na magistrát. To jde provést organizační změnou. Bude se také muset upravit stavební zákon, který se s každým dalším volebním obdobím stává složitějším. Je možné udělat drobnou novelu. Největší problém stavebního řízení dnes je to, že dotčené orgány nedodržují lhůty, a tím se to natahuje. Když to bude v zákoně, uvidíte, že se řízení zkrátí. Navíc není na magistrátu vedení, které by na to tlačilo.

LIDOVÉ NOVINY: Co by mělo v Praze vzniknout za novou stavbu?

POSPÍŠIL: Pokud uspějeme, předložíme investiční plán a jasně řekneme, do čeho chceme během následujících čtyř let investovat.

LIDOVÉ NOVINY: Proč to neřeknete už teď mně?

POSPÍŠIL: Protože se to rozpracovává. Chápete, že dnes nesedím na radnici a nemám koaličního partnera, s nímž se nejprve musím dohodnout. Budeme ale chtít peníze, které leží Praze na účtu ve výši desítek miliard korun, proinvestovat v dopravní infrastruktuře. Rád vám do měsíce po volbách a dohodě s koaličním partnerem řeknu, jak to bude vypadat. Majetek města je obrovsky podinvestovaný, ať už jde o stav mostů, či staveb. K čemu jsou peníze na účtu, když je ve špatném stavu Barrandovský most. Vedle toho si ale myslím, že je potřeba začít v Praze připravovat velký projekt. Velká architektura, kterou zanecháme příštím generacím a kvůli které do Prahy budou jezdit turisté a stane se symbolem moderní Prahy. Praha je nádherné město, které vybudovali naši předkové, ale vedle Tančícího domu k nám turisté za moderní architekturou nejezdí. V létě jsem speciálně navštívil Hamburk, abych se podíval na Labskou filharmonii. To je onen velmi kontroverzní projekt v Německu, který kvůli předražení stavby řešila i spolková vláda. Dnes však stojí, je to symbol Hamburku. Všichni o něm v Evropě vědí. Ročně ho navštíví čtyři miliony turistů. Objekt začíná vydělávat. Je tam vstupné. Během dne je plný lidí. Nejde jen o hudební produkci. Takový symbol by v Praze měl být. V programu jasně říkáme, že chceme nový koncertní sál, jež musí být atrakcí jako stavba sama o sobě.

LIDOVÉ NOVINY: Jak by měla vypadat koalice, s níž byste to prosadili?

Rád bych případně uzavřel koalici s ideově spřízněnými stranami. Na jedné straně to je ODS. Na druhé straně to jsou Piráti, s nimiž máme podobného voliče. Myslím si, že pokud najdeme programovou shodu, dovedu si představit koalici s Piráty. Uvidíme také, jak dopadne hnutí Jana Čižinského. I s ním se určitě budeme bavit v případě, že budeme odpovědní za sestavování městské rady.

POSPÍŠIL: Rád bych případně uzavřel koalici s ideově spřízněnými stranami. Na jedné straně to je ODS. Na druhé straně to jsou Piráti, s nimiž máme podobného voliče. Myslím si, že pokud najdeme programovou shodu, dovedu si představit koalici s Piráty. Uvidíme také, jak dopadne hnutí Jana Čižinského. I s ním se určitě budeme bavit v případě, že budeme odpovědní za sestavování městské rady.

LIDOVÉ NOVINY: Při startu kampaně se v létě objevil incident kvůli pohledu na přijímání uprchlíků mezi vámi a bývalým předsedou Miroslavem Kalouskem. Jak dnes toto duo bývalého a současného šéfa strany funguje?

POSPÍŠIL: Bylo to jedno vyjádření Miroslava Kalouska, když jsme se po roce neshodli na jedné věci, která se týkala otázky uprchlíků. Spíš to bylo nedopatření, protože pan Kalousek čerpal z Parlamentních listů, v nichž byl můj výrok výrazně posunutý. Od té doby vidíte, že žádné problémy nejsou.

Jiří Pospíšil (42)

Už si během své kariéry vyzkoušel ministra spravedlnosti, děkana Právnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni a koketoval i s možností promluvit do prezidentských voleb. Prošel ODA, ODS a nyní je europoslancem a předsedou TOP 09. Pomýšlí však na funkci pražského primátora coby lídr Spojené síly pro Prahu. Vedle dráhy politika se však vehementně angažuje v umění. Je předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, spravuje Werichovu vilu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.