Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Poslanci rozhodnou, zda si zvýší platy

  7:20

Vláda chce zvýšit platy poslanců. Opírá se přitom o rozhodnutí Ústavního soudu, který před časem zrušil snížení mzdy soudců obecných soudů.

Vláda Petra Nečase pošle do Poslanecké sněmovny novelu zákona, dle které by mělo dojít k navýšení platů poslanců, senátorů, ministrů, státních zástupců, soudců a europoslanců. Argumentem Nečasova kabinetu pro toto zvýšení je rozhodnutí Ústavního soudu, který před časem zasáhl do vládního návrhu (z roku 2010) na snížení platů ústavních činitelů a soudců o čtyři procenta. Ústavní soud totiž odmítl snížení mzdy soudců obecných soudů. A v tom je ten háček.

„Vláda nemůže neakceptovat nález Ústavního soudu. Pokud se vám nález Ústavního soudu nelíbí, mně prosím pěkně také ne, ale vždycky má někdo to konečné slovo. V tomto případě je to Ústavní soud a vláda nemůže dělat nic jiného, než nález respektovat,“ řekl Českému rozhlasu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vláda proto nyní navrhuje, aby došlo ke změně mechanismu vypočítávání platů ústavních činitelů.

S vládním postupem nesouhlasí předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, podle něhož se nález Ústavního soudu týkal pouze soudců obecních soudů, a není proto možné argumentovat, že nemají být sníženy ani platy politiků. „A to tedy zdůrazňuji, soudců obecných soudů, nikoli ostatních ústavních činitelů ani soudců Ústavního soudu. Takže výsledek je jasný – neříkáme nic jiného než to, soudcům obecných soudů nelze platy snižovat.“    

Když se Ústavní soud letos v květnu opakovaně postavil proti snižování platů soudců, mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová to tehdy komentovala slovy: „Ústavní soud trvá na tom, že platové poměry soudců mají být podle předchozích nálezů Ústavního soud stabilní nesnižovatelnou veličinou, nikoli pohyblivým faktorem, s nímž kalkuluje to či ono vládní uskupení například proto, že se mu zdají platy soudců příliš vysoké ve srovnání s platy státních zaměstnanců nebo ve srovnání s jinou profesní skupinou.“

Kolikanásobek to bude?

Rozhodnutí o finální podobě zvýšení platů bude záviset na poslancích. „Předpokládáme, že tento návrh bude poslán do sněmovny pouze jako legislativní nosič a výsledná verze bude i ve vazbě především na platy soudců zpracována na základě politického kompromisu napříč politickým spektrem,“ řekl pro Český rozhlas premiér Nečas.

Kabinet do sněmovny pošle pět variant, jakým způsobem by se platy ústavních činitelů měly vypočítávat. V současnosti jde o 2,5 násobek průměrné mzdy, ve hře jsou dále násobky 2,51 až více než trojnásobek. Například ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) navrhl koeficient 2,7, což by v příštím roce státní rozpočet navýšilo přibližně o 576,7 milionu korun. Poslanci by o návrhu měli rozhodovat na schůzi sněmovny v září.