Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poselství z USA: S dluhy si pomozte sami!

USA

  6:47

Americký ministr financí bez servítků vmetl Evropě, že postrádá větší součinnost EU – koncentrované akce, píli, námahu, výdrž. 

Americký ministr financí Timothy Geithner opouštěl v pátek neformální schůzku svých kolegů z EU s rozpačitým výrazem ve tváři. Jeho vzkaz? Na záchranu Evropy už nemáme síly. foto: © ReutersČeská pozice

Soudruzi z členských zemí „Rady vzájemné hospodářské a finanční pomoci“ se sešli na neformálním setkání v zemi toho času předsedající Evropské unii – v polské Vratislavi. Kromě tradičních polibků na líce na důkaz srdečného přivítání je jediným hmatatelným výsledkem prvního dne schůzky prohlášení šéfa skupiny ministrů financí EU (Ecofin), lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera: země eurozóny rozhodnou o další části nevratné bratrské pomoci Řecku ve výši přes osm miliard eur až na říjnovém summitu.

Co na tom, že Řekové mají dle vlastního tvrzení peníze už jen na několik týdnů chodu svého „štíhlého a efektivního“ státu.

Atmosféru tradiční schůzky tentokrát zpestřil svou vůbec první účastí v historii americký ministr financí Timothy Geithner. A jaké přivezl zpoza Atlantiku poselství? USA mají svých starostí dost; EU disponuje na první pohled postačujícími silami i prostředky k tomu, aby si s navršeným zadlužením pomohla sama.

Geithner si zřejmě uvědomil zásadní věc: Chybí jim, Evropanům, vyhrnutí rukávů a plivnutí do dlaní

Geithner musel mít při vyslechnutí tradičních hesel typu „Euro si vzít nenecháme“ nejspíš pocit, že Evropané mají ve zvyku jen nezávazně klábosit. A zřejmě si i uvědomil zásadní věc: Chybí jim vyhrnutí rukávů a plivnutí do dlaní, když se chápou nářadí. Místo toho viděl „uplivování si“ za zády partnerů.

Kde je koncentrovaná akce?

Zřejmě proto americký ministr financí velmi přímočaře a bez servítků konstatoval, že postrádá větší součinnost na straně EU – koncentrované akce, píli, námahu, výdrž. Předsedající Jean-Claude Junckers však hezky kulatě – po evropskou – kontroval: „Nevidíme, žádný manévrovací prostor v eurozóně, který by nám umožňoval nastolit konjunkturu… Máme zde mírně odlišný způsob vidění (zřejmě odlišný od USA - poznámka redakce).“

Ani autor tohoto komentáře nevidí žádný takový prostor v eurozóně, ale z jiných důvodů. Nikdy totiž žádný neexistoval. Ani svého času při vyhlášení Lisabonské „desetiletky“, která měla zvýšit konkurenceschopnost tohoto spolku v globální ekonomice obecnými proklamacemi . Přikláněl bych se však k názoru Mr. Geithnera. Prostor k nastolení konjunktury existuje a je ho dost. Nachází se ale  mimo eurozónu a souvisí se zrušením její existence jako výmluvy pro nicnedělání.

Konec krize není na dohled

Na jiném souběžném fóru v černomořském Soči byl ruský prezident Vladimir Putin dle agentury DPA konkrétnější. A v prognózách vývoje eurózony a Řecka věrohodnější. Konec dluhové krize v Evropě a ve Spojených státech zatím není podle něj na dohled. Evropa i USA prý stojí na prahu hospodářské recese. A Rusové ten práh z vlastní zkušenosti dobře znají. Dřívější báje světových médií o připravenosti Ruska k investiční pomoci eurozóně však Putin nepotvrdil.

Ještě připojme jednu zajímavost do celkové mozaiky. Agentura Reuters pořádá mezi blíže nespecifikovaným ekonomy průzkum, jehož výsledek byl tentokrát opravdu originální: Řecko do roka zbankrotuje. Euro si  však ponechá (drachmu nechce) a v eurozóně zůstane. Jak? To nikdo neřeší. Hlavně, že to ví 65 procent respondentů. Jen pětina věří na odchod Řecka z eurozóny.

Neformální schůzka ministrů financí EU pokračuje i v sobotu. Dočkáme se znovu předčítání loňských a letošních  svátečních hesel typu „Euro si vzít nenecháme“,  „S eurem za evropský mír a nikdy jinak“, „Ten kdo stojí (mimo zónu) na chodníku, nebuduje euro-republiku“?

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.