Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Porušil elitní profesor pravidla vědecké etiky?

  15:42

S významným přírodovědcem Karlem Bezouškou, jenž přispěl i do časopisu Nature, rozvázal ústav Akademie věd pracovní poměr.

 

Profesor Karel Bezouška publikoval v řadě prestižních časopisů jako Nature i Cell. foto: © PF UK, Česká poziceČeská pozice

Česká věda má možná nový skandál. Jak bude veliký, to se ještě uvidí. Elitní přírodovědec profesor Karel Bezouška (51), jenž studoval i na Columbia University a od roku 2002 vedl laboratoř architektury proteinů Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR a po roce 2009 katedru biochemie Přírodovědecké fakulty UK, byl podle informací ČESKÉ POZICE v minulých dnech obviněn svými kolegy ze zásadního porušování vědecké etiky.

Měl neoprávněně vstoupit do cizí laboratoře a byl údajně pořízen i skrytý videozáznam. Případem se nyní intenzivně zabývají obě instituce, v nichž je – respektive byl – profesor Bezouška zaměstnancem. „V Mikrobiologickém ústavu AV ČR zdokumentovali, že profesor Karel Bezouška neoprávněně manipuloval s experimentálním materiálem ve spolupracující laboratoři, což je nepřípustné. Přírodovědecká fakulta UK byla o této věci průběžně informována,“ potvrdil ČESKÉ POZICI Martin Bilej, ředitel dotyčného ústavu Akademie věd.

Redakce zaslala Bezouškovi e-mailem čtyři otázky, na které nechtěl odpovídat – prý s ohledem na složitost celého případu a možný další vývoj. „O svém stanovisku jsem informoval orgány obou institucí písemně: v jednostránkovém a čtyřstránkovém dokumentu. Více se k této věci nechci vyjadřovat, neboť se dá očekávat další vývoj,“ odpověděl Bezouška v telefonickém rozhovoru. Na přímý dotaz ČESKÉ POZICE, zda šlo o křivé obvinění ze strany kolegů a jaká je jeho verze události v laboratoři, sdělil, že nechce osobní spory řešit v médiích.

Bezouška studoval na Columbia University a také Lomonosovově univerzitě v MoskvěV Bezouškově případu nejde o „malou rybu“. Jeho kariérní životopis, dostupný třeba na serveru Věda.cz, je takřka ukázkový. Titul RNDr. získal v roce 1984 na Univerzitě Karlově a za socialismu absolvoval studijní pobyty na prestižní Columbia University v USA. V roce 1986 pobýval i v Utrechtu, kde se zabýval oligosacharidy, a rok poté navštěvoval i Lomonosovovu univerzitu v Moskvě. Tam se věnoval proteinovému inženýrství.

V roce 2002 se na pražské „přírodovědě“ habilitoval a od roku 2007 zde má profesuru. Bezouška je členem britské The Biochemical Society i americké The Protein Society a autorem více než padesátky odborných článků s vysokým impaktem.

Vědkyně, jež se nechala vymazat z Nature

Jednu z prací, na které se podílel, přijal i elitní časopis Nature – jakási tištěná vědecká Mekka. Článek „Oligosaccharide ligands for NKR-P1 protein activate NK cells and cytotoxicity“ vyšel v listopadu 1994. Pikantní je skutečnost, že profesorka Ten Feizi z Imperial College v Londýně se pak dožadovala o vymazání svého spoluautorství na článku, jenž byl citován ve stovkách prací. „Ano, korespondující autorka, profesorka Feizi, své spoluautorství později retrahovala, protože dle jejího sdělení nebylo možné zopakovat vazebné studie. Případem se zabývala i komise Medical Research Council, která podle sdělení našich zúčastněných pracovníků vydala stanovisko, že nezjistila porušení vědecké etiky,“ řekl ČESKÉ POZICI Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK.

Profesor Bezouška patří ve svém oboru mezi přední osobnosti, obdržel rozličné pocty či stipendia Volkswagen Stiftung za výzkum problematiky molekulárního rozpoznávání cukerných struktur v komunikaci makromolekul a buněk.

Bezouška má pověst přísného pedagoga a velmi pracovitého vědce. V současnosti vede řadu studentů a doktorandů, byl v minulosti příjemcem mnohých grantů. Podle našich zdrojů z akademického prostředí vykazovaly již v minulosti některé z jeho experimentů „divné“ výsledky, jichž se jeho kolegům nepodařilo za stejných podmínek docílit. Jiní z vědců se zase vyjadřují v tom smyslu, že může jít i o osobní útok na výzkumného soka.

Obě instituce, v nichž Bezouška bádá, se ovšem rozhodly rychle konat. „V souvislosti s neoprávněnou manipulací s experimentálním materiálem rozvázal Mikrobiologický ústav s profesorem Bezouškou pracovní poměr,“ uvedl ředitel Bilej. Vedení Mikrobiologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK se dohodla na společném postupu při ověření souvisejících experimentálních výsledků konsorciem nezávislých laboratoří v USA.

Odvolání z postu šéfa katedry

K dalšímu projednávání celé záležitosti se obě instituce vrátí po obdržení výsledků z konsorcia, což může trvat asi dva měsíce. Podezření z neetického chování je věc, která má závažné důsledky, proto děkan PřF UK ještě před konečným prošetřením celé záležitosti a ověřením výsledků zpochybněných experimentů podal návrh na odvolání profesora Bezoušky z funkce vedoucího katedry.

Ve čtvrtek 12. dubna jej projednal Akademický senát a Vědecká rada Přírodovědecké fakulty UK. „Oba dva orgány s tímto návrhem vyjádřily souhlas. Až do finálního rozhodnutí bude vedením katedry pověřen jiný pracovník fakulty,“ říká děkan Gaš.

Pokud se výhledově potvrdí manipulace s výzkumnými vzorky, může to mít devastační účinky i na minulou práci profesora Bezoušky. Bude se nějakým způsobem prozkoumávat i starší výzkum? „Zda se budou prověřovat i starší studie, záleží na výsledcích konsorcia nezávislých laboratoří,“ říkají unisono děkan Gaš s ředitelem Bilejem. I ve vědě totiž platí presumpce neviny, takže si na definitivní vyřčení ortelu budeme muset počkat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!