Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Porušení volebního práva způsobily systémové nedostatky

  10:02
Soud zatím nikdy nepřezkoumával sněmovní volby natolik jako letos. Pochybení okrskových komisí byla závažná.

Konec voleb a vysypávání uren v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zatím soud nikdy nepřezkoumával sněmovní volby v takovém rozsahu jako letos. A dospěl ke znepokojivým závěrům – téměř 200 komisí ve středních Čechách ignorovaly druhou stranu hlasovacích lístků či připočítávaly preferenční hlasy kandidátům, jimž voliči žádné nedali. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa proto varuje: „Kdyby se rozsah přezkumu týkal více stran a více krajů a změnil by se poměr sil v parlamentu, tak by to muselo mít úplně jiné důsledky,“ řekl LN.

„Existuje tu obrovský mediální tlak na zjištění volebního výsledku. Všichni už ve dvě hodiny a pět minut chtějí vědět, jak to dopadlo. Tlak na komise je obrovský, z tohoto kvaltu pak plynou chyby,“ poznamenal Baxa. Nejvyšší správní soud (NSS) si na základě stížnosti voliče Tomáše Nováka vyžádal volební dokumentaci z více než 900 okrsků ve Středočeském kraji a přepočítal zhruba 85 tisíc hlasů pro ODS.

Pochybení okrskových komisí byla velmi závažná. Sto se jich systematicky neobtěžovalo otáčet hlasovací lístky a kandidátům na rubové straně upřely desítky preferenčních hlasů. U Martina Kupky to bylo dokonce 152 hlasů. Osm komisí pak zcela v rozporu se zákonem připočetlo preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, ač žádné od voličů nedostali.

Zajištění rovnosti kandidátů

Byť šlo o pochybení jen několika komisí, každému z kandidátů přidalo stovky hlasů, čtvrtému v pořadí Petru Bendlovi jich přibylo 466. Stejný lapsus „se povedl“ i čtyřem komisím na Plzeňsku, tam to však nevedlo k ovlivnění výsledku voleb. Ve Středočeském kraji však ano, pochybení skrutátorů upřednostnilo Bendla před Kupkou. Napravil ho teprve NSS, když poprvé v historii podle přepočítaných výsledků zneplatnil volbu některého poslance. Zpackané sčítání ale podle NSS nebylo způsobeno jen lidskou nepozorností.

Ministerstvo vnitra již přislíbilo, že v maximální možné míře zajistí jednostranný tisk i další opatření pro zajištění rovnosti kandidátů. Resort též nařídí kontrolu, zda byl postup okrskových volebních komisí v souladu se zákonem. Zajistit chce také efektivnější školení jejich členů.

„Na zjištěném porušení volebního práva se významně podílely systémové nedostatky v přípravě a organizaci říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, včetně deficitů platné právní úpravy, za jejíž podobu je primárně odpovědné ministerstvo vnitra,“ konstatuje soud v usnesení. To ostatně působí jako obžaloba dnešního stavu a soudci žádají jeho nápravu. Poměrně jednoduchým opatřením má být tisk jednostranných volebních lístků, aby si členové volebních komisí, ale i sami voliči všimli všech kandidátů.

Ministerstvo vnitra již přislíbilo, že v maximální možné míře zajistí jednostranný tisk i další opatření pro zajištění rovnosti kandidátů. Resort též nařídí kontrolu, zda byl postup okrskových volebních komisí v souladu se zákonem. Zajistit chce také efektivnější školení jejich členů. „Ministerstvo vnitra předloží návrh volebního kodexu, který by měl sjednotit zásady pro všechny volby,“ řekl Petr Mlsna, náměstek pro řízení sekce veřejné správy.

Varování soudců

Volební kodex ministerstvo vnitra slibuje již dlouhá léta, zatím se však stále při každých volbách postupuje podle jiného zákona. K přijetí kodexu se vyslovil i NSS, dle něj by měly být mezi jednotlivými druhy voleb jen odchylky odůvodněné například odlišným volebním systémem. K výtkám se připojili i čelní politici ODS. „Na základě osobní zkušenosti chci iniciovat diskusi a případné změny zákona a zavedené praxe,“ uvedl v úterý 21. listopadu nový poslanec Martin Kupka.

Soudci varují, že pokud by příště museli přezkoumávat stížnosti ve více krajích proti více stranám, mohlo by to vést k paralýze zvolených orgánů

Kromě jednostranného tisku hlasovacích lístků by mohlo jít třeba o zavedení elektronického hlasování nebo zvýšení odměn pro členy okrskových volebních komisí. Za úvahu by stálo i konání voleb v jediný den od brzkého rána do pozdního večera, aby se zabránilo případným manipulacím. NSS ale upozornil ještě na jeden deficit volební legislativy, v důsledku možná vůbec nejzávažnější. Soudci varují, že pokud by příště museli přezkoumávat stížnosti ve více krajích proti více stranám, mohlo by to vést k paralýze zvolených orgánů.

„Při zjištění závažných chyb by soud mohl sáhnout ke zneplatnění volby vícera kandidátů nebo dokonce voleb jako celku,“ stojí v usnesení, které učinilo Martina Kupku poslancem. Podle předsedy volebního senátu Tomáše Langáška problém spočívá především v tom, že NSS není vybaven, aby přepočítával výsledky voleb ve větším rozsahu.

Díra v zákoně

„Dokud jsme přezkoumávali jen několik okrsků, tak to nebyl problém. Jenže teď šlo o přepočet hlasů pro jednu stranu z asi poloviny Středočeského kraje, což na týden zastavilo práci na celém soudu,“ vylíčil LN s tím, že celý týden všichni soudci, asistenti i administrativní pracovníci přepočítávali středočeské hlasy pro ODS. Část dokumentace navíc přišla v žalostném stavu.

Zákon v podstatě vůbec nepočítá s tím, že by hlasy někdo reálně přepočítával. Nijak třeba neupravuje součinnost jiných orgánů.

„Zákon v podstatě vůbec nepočítá s tím, že by hlasy někdo reálně přepočítával. Nijak třeba neupravuje součinnost jiných orgánů. Kdybychom museli přezkoumávat výsledky více stran z více krajů, tak by to trvalo řadu týdnů, asi i měsíců. Určitě bychom to nemohli stihnout do ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Volba řady poslanců by mohla být zpochybněna,“ popisuje Langášek. Kdyby se dle něho podobné problémy prokázaly v celé republice, mohl by soud přezkoumávat a potenciálně i zneplatnit celé volby.

NSS proto pléduje za vytvoření systému, kterým by bylo možné výsledky voleb přepočítávat. „Nemůže to být jenom volební soud, kdo je povinen vlastními prostředky hlasy přepočítat,“ konstatuje. Cestou by mohlo být prodloužení působnosti okrskových volebních komisí i pro případný přepočet. „Když se v roce 2000 přepočítávaly americké prezidentské volby, také to nedělali soudci,“ říká Langášek.

Výhrady soudu ke sněmovním volbám

  • K přezkumu voleb do Poslanecké sněmovny je příslušný zvláštní senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Stížnost na neplatnost volby kandidáta může podat každý volič nebo kandidující subjekt, a to do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb. Soud má na rozhodnutí 20 dnů.
  • Letošní volby byly napadeny celkem 78 stížnostmi. Velkou většinu jich NSS odmítl pro různé vady nebo je zamítl jako nedůvodné.
  • Věcně dal za pravdu čtyřem stížnostem, které napadaly počítání preferenčních hlasů pro kandidáty. NSS shledal důvodné tři stížnosti z Plzeňského kraje, ale zamítl je, protože výsledky voleb neovlivnily.
  • Jedinou úspěšnou stížnost tak podal Tomáš Novák, který napadl počítání preferenčních hlasů v části okrsků ve Středočeském kraji. NSS v neděli 19. listopadu rozhodl, že za ODS nebyl zvolen Petr Bendl, ale Martin Kupka. Soud po přezkoumání dokumentace z 903 okrsků zjistil, že ve 100 z nich komise neotáčely hlasovací lístky, a nezapočítaly tak preferenční hlasy mimo jiné pro Kupku, který byl na 31. místě.
  • V osmi okrscích komise automaticky připočetly prvním čtyřem kandidátům přednostní hlasy, ačkoliv jim je voliči neudělili. „Nešlo o běžnou lidskou chybu, ale o systémový nedostatek. Jako velký problém se ukázal oboustranný hlasovací lístek,“ uvedl soudce Petr Mikeš, jenž rozhodnutí sepsal.