Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ponechá nový ministr Lukl krajům vliv na rozhodování o eurofondech?

Evropa

  14:07

Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo místo krajů rozdělovat evropské peníze. Jeho šéf ale usiluje o podporu hejtmanů za ČSSD své vládě.

foto: © ČTKČeská pozice

Česko očekává silné bouřky a krupobití. I kdyby se mu vyhnuly, jedna „velká kroupa“ ho nemine – vyjednávání o budoucnosti evropských fondů v letech 2014 až 2020. Česká republika je dle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v čerpání eurodotací pátou nejhorší členskou zemí Evropské unie a má pozastavené tři operační programy – Podnikání a inovace, Integrovaný operační program a Regionální operační program (ROP) Severozápad.

Navíc se ujal vlády Rusnokův kabinet odborníků, v němž na eurofondy dohlíží starosta Kyjova a ministr pro místní rozvoj František Lukl. Aniž bychom ho chtěli diskvalifikovat, v české státní správě je určitě několik lidí, kteří se těmto fondům na centrální úrovni věnují deset i více let.

Mezi Luklovy priority jednoznačně patří vyjednávání dohody o partnerství s Evropskou komisí (EK), jež určí kolik miliard eur, na co a kdo bude v příštích sedmi letech rozdělovat. Času není nazbyt. Do konce letošního roku musí být dohoda připravena, jinak hrozí až roční zpoždění čerpání eurodotací.

Silná karta Asociace krajů

Nový ministr Lukl v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že se nyní věnuje vyjednávání o podobě Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Zatímco kraje usilují, aby jim rozdělování evropských peněz zůstalo, MMR by je chtělo o tuto pravomoc připravit. Po skandálech v ROP Severozápad totiž sílí názor, že by bylo lepší, kdyby kraje spíše stanovovaly cíle programu, než vybíraly konkrétní projekty.

Asociace krajů v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem by si chtěla vliv na rozdělování unijních miliard udržet

V této souvislosti se pro příští rámcové období dle informací ČESKÉ POZICE rodí plán, v němž by mělo převzít hlavní řídící roli MMR a mu podřízená organizace Centrum regionálního rozvoje. Ministr Lukl nicméně naznačil, že ve hře je i varianta, že by kraje byly řídícími orgány. To však odporuje vizi, že místo sedmi současných regionálních operačních programů vznikne IROP s jedním řídícím orgánem.

Dle Asociace krajů v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) to byla bývalá Nečasova vláda, která navrhla snížení počtu regionálních operačních programů a počítala s omezením pravomocí krajů, a proto by si kraje chtěly vliv na rozdělování unijních miliard udržet. A v ruce mají silnou kartu.

Rusnokovu vládu čeká hlasování o důvěře, a kraje, jež většinou ovládá ČSSD, budou mít na konečné rozhodnutí sociální demokracie podstatný vliv. Exekutivě by se tedy vyplatily malé ústupky, přičemž Lukl patří mezi známé hejtmana Haška, jenž se netají podporou úřednické vlády jmenované prezidentem Milošem Zemanem.

Jeden ústupek krajům už zazněl. Ministr financí Jan Fischer navrhl, aby korupcí zasažený ROP Severozápad, jehož součástí je Karlovarský a Ústecký kraj, neplatil Bruselu pokutu 2,1 miliardy, ale jen 900 milionů korun. Zbytek se prý najde ve státním rozpočtu.

Ministrova opatrná taktika

Další velký probém, jenž se týká čerpání eurodotací pro období 2014 až 2020, spočívá v pojmu ex ante kondicionality. V evropském žargonu se jím míní podmínky, které musí členská země EU splnit ještě předtím, než začne eurodotace čerpat. Evropská komise si totiž chce lépe ohlídat provádění reforem členskými zeměmi EU v souladu se svými strategickými cíli. Jednou z důležitých podmínek, které si EK vůči Česku stanovila, je přijetí zákona o úřednících, který by měl stabilizovat státní správu a definovat její práva a povinnosti.

Ministr Lukl, jenž má na starosti eurofondy a efektivitu jejich čerpání, se předem zříká odpovědnosti za případný nezdar: To ne já, ale jiní ministři

Ministr Lukl zvolil opatrnou taktiku. Neřekl, že se jako člen kabinetu odpovědný za koordinaci čerpání eurodotací postará, aby vláda ex ante kondicionality splnila, ale začal úhybně manévrovat: „Intenzivně na nich pracujeme, ale často nespadají do mého resortu, čili to nemám úplně pod svou kontrolou. Ale ostatní ministři vědí, že existuji tyto podmínky, a byli bychom velmi neradi, kdyby jen kvůli těmto zákonům došlo k nějakému posunu čerpání.“ Bez schválení návrhu zákona o státních úřednících, který je nyní před prvním čtení v Poslanecké sněmovně, však do Česka nepřiteče ani jedno euro.

Z vyjádření ministra Lukla vyplývá ještě jedna nepříjemná souvislost. Šéf MMR, jenž má na starosti eurofondy a prosazování efektivity a čistoty jejich čerpání, se předem zříká odpovědnosti za případný nezdar: To ne já, ale jiní ministři. Pro posílení centrální role MMR vůči orgánům státní moci, které se se zabývají eurofondy, to není dobrá zpráva.

Autor: