Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Polský spor o podobu penzijní reformy graduje

  15:51

Odpůrce nové reformy polského penzijního systému Leszka Balcerowicze tvrdě kritizoval předseda Hospodářské rady Jan Krzysztof Bielecki.

Nekompromisním obhájcem nové reformy polského penzijního systému je bývalý polský premiér a dnes předseda Hospodářské rady Jan Krzysztof Bielecki. foto: © ReutersČeská pozice

Profesor Leszek Balcerowicz se stal nejurputnějším odpůrcem nové reformy polského penzijního systému navržené vládou premiéra Donalda Tuska s úmyslem zastavit další narůst veřejného dluhu. Spoluautor nejdůležitějších hospodářských reforem v nejnovějších polských dějinách, bývalý místopředseda vlády a ministr financí a poté šéf centrální banky je dokonce ještě tvrdším jejím odpůrcem než opozice. Balcerowicz však pouze nekritizuje. Má i vlastní představy, jak radikálně snížit zadlužování státu. Problémem je jen to, že nápady jsou „dost hubené“, kontruje bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki, jenž je nyní předsedou Hospodářské rady ve službách současného premiéra Tuska.

Balcerowicz a jeho spolupracovníci z nadace Fórum občanského rozvoje (FOR), kterou založil a vede, nesouhlasí s vládním návrhem omezit část příspěvku dosud placeného do druhého pilíře polského penzijního systému tvořeného Otevřenými penzijními fondy (OFE). A navrhli opatření, která dle nich umožní zachránit polské veřejné finance bez zásahu do mechanismu vytvořeného před dvanácti lety.

Radikální návrhy

Už v tomto roce by stát díky nim mohl vydělat (nebo ušetřit) skoro patnáct miliard zlotých (více než 90 miliard korun) – 1,1 procenta polského HDP. „Pro záchranu penzijní reformy, a aby veřejný dluh nepřekročil hranici 55 procent HDP, stačí provést v nejbližších měsících sedm až osm velkých privatizací,“ tvrdí experti nadace FOR. A uvádějí, co by šlo zprivatizovat ještě letos a za kolik.

Letošní podíl privatizace na snížení zadluženosti by dle receptu FOR činil skoro 80 procent. A příští rok by klesl na 30 procent. V roce 2012 by bylo skoro stejně podstatné omezení daňových úlev – včetně neobyčejně bolestivé likvidace úhrady časti DPH za stavební materiály pro všechny, kdo staví domy nebo rekonstruují byty – a snížení veřejných výdajů. Kontroverzní změny v systému veřejného pojištění, které navrhuje FOR, by umožnily ušetřit maximálně tři miliardy zlotých, což by pro státní finance nebylo podstatné.

O to bolestivější by však tyto změny byly pro občany. Zastavily by totiž například postupné prodlužování placené mateřské dovolené, která by měla v roce 2014 dosáhnout 26 týdnů, snížily výši nemocenské a podpory při ošetřování člena rodiny z 80 na 60 procent platu a zavedly třídenní období bez jakékoli finanční náhrady. Podporu v nezaměstnanosti by znovu snížily na úroveň před jejím loňským zvýšením.

Snižování veřejných výdajů

Snižování dalších veřejných výdajů by se v následujících letech stalo hlavním způsobem, jak dospět k vytyčenému cíli poklesu dluhu už v roce 2020 o skoro 70 miliard zlotých (zhruba 450 miliard korun) – o 4,9 procenta dnešního polského HDP. Snížit výdaje by například pomohla racionalizace nákupů zboží a služeb v centrální administrativě, zavedení výdajového pravidla pro samosprávy, které by omezilo možnost nadměrného zadlužování nejen ve státních úřadech a institucích, což už vláda učinila, ale i na regionální a komunální úrovni.

Nápady Fóra občanského rozvoje narazily na nečekaně ostrý odpor

Skoro stejně podstatné by bylo dokončení penzijní reformy, které by se na plánovaném poklesu zadlužení podílelo z jedné třetiny. V tomto případě by nejdůležitější bylo prodloužení důchodového věku do 67 let.

Během příštích deseti let by úspory a zisk dosáhly asi 450 miliard zlotých (přibližně 2,8 bilionu korun). To představuje skoro dvě třetiny současného zadlužení Polska. Výsledná částka by byla skoro dvakrát vyšší než 234 miliard zlotých, které by díky své reformě penzijního systému chtěla ve stejné době ušetřit vláda.

Brutální reakce

Nápady FOR zaštiťované Leszkem Balcerowiczem narazily na nečekaně ostrý odpor. „Jednostranné návrhy mediálního profesora, který se pomocí soukromé nadace snaží podomácku něco vypočítat a nabízet, by neměly být považované za jediný opěrný bod v diskusích o OFE,“ řekl Jan Krzysztof Bielecki 28. ledna v rozhovoru pro Polský rozhlas. A Balcerowiczovy nejnovější koncepce označil za „dost hubené“.

Bieleckému se především nelíbí možnost urychlit privatizaci. „Balcerowicz nemá pro nadcházející rok žádný zázračný recept. Na rozdíl od jeho nápadů není vládou navrhovaná reforma OFE chvilkovou operací,“ argumentoval Bielecki. Dle něho dnes nejde o to, zda věřit vládě, nebo expertům, ale o důvěru vůči institucím polského státu. Ten díky Statistickému úřadu, Sociální pojišťovně a Komisi finančního dozoru ví, že v penzijním systému je díra. Podle Bieleckého by se na toto téma mělo diskutovat v parlamentu.

Jinak, varuje Bielicki, dospějeme k falešnému přesvědčení, že by o budoucnosti Polska měla rozhodovat meritokracie – vláda nadaných. O den dříve byl před kamerami informačního televizního kanálu TVN24 vůči svému bývalému ministru financí Balcerowiczovi ještě ostřejší: „Leszek Balcerowicz je kvůli obhajobě OFE schopen upsat duši ďáblu.“

Na profesora Balcerowicze však neútočil pouze Bielecki. Ministryně práce, mezd a sociálních věcí Jolana Fedaková z rolnické Polské lidové strany (PSL) v novinách Dziennik Gazeta Prawna oznámila: „Balcerowiczovy návrhy jsou barbarské.“

„Hubené a tučné“ návrhy

Obě vyjádření se spoluautora největších polských reforem Balcerowicze dotkla. „Na tomto se má zakládat diskuse ve svobodném Polsku? Na zcela neopodstatněných a silných výrocích, které hraničí s urážkou? Na křivých obviněních, že se někdo někomu upsal? Na používání slova barbar?“ kladl řečnické otázky Balcerowicz a po vládě požadoval písemnou odpověď na své návrhy.

Penzijní systém bude možné bilancovat, až zemřou poslední Poláci narození před jeho zavedením

Balcerowicze hájil jeden z významných polských ekonomických publicistů Witold Gadomski z listu Gazeta Wyborcza. Ve fejetonu Fuj, to není pěkné! napsal: „Někteří diskutující používají typické triky eristiky, umění polemiky, jako by právě dočetli knihu Umění debaty od Schopenhauera.“ A připomněl i slova Bieleckého o „hubených nápadech“. Dle něho je lze těžko verifikovat, protože není známo, co tento pojem znamená. „Bylo by jednodušší, kdyby premiér Tusk, jemuž Bielecki radí, předložil ,tučné‘ návrhy reforem,“ dodal Gadomski.

Všechno to nejspíš zaúčinkovalo. V rozhovoru zveřejněném deníkem Polska – The Times byl předseda Hospodářské rady Bielecki věcnější a méně emocionální. Postoj k návrhům nadace FOR však nezměnil. Argumentoval, že se kabinet premiéra Tuska vůbec nemíní omezit jen na reformu penzijního systému. Některé návrhy FOR už jsou ve vládních plánech, například částečná privatizace pojišťovny PZU a banky PKO BP nebo prodej energetické společnosti Enea. Ukvapený prodej natolik důležitých společností, jako jsou naftařské firmy Lotos a Orlen nebo největší výrobce mědi v Evropě KGHM, by však snížil jejich ceny a změnil kurz akcií na burze. A rozhodně není možné financovat druhý pilíř v jeho současné podobě snižováním sociálních výdajů.

Bilance

„Každé, i to nejdrobnější racionalizující jednání je potřebné, těžko je však srovnávat s měřítkem financování nezbytného k tomu, aby penzijní systém fungoval v dnešní podobě,“ vysvětloval bývalý premiér Bielecki. A dodal: „Jde o 750 miliard zlotých, které bude třeba předat v budoucnu do OFE. S připočtením úroků to dělá více než 1500 miliard zlotých.“.  Problém je podle něho především v tom, že tento systém bude možné bilancovat, až zemřou poslední Poláci narození před jeho zavedením.

O polském penzijním systému si přečtete také v článcích Polsko mění penzijní systém a V Polsku se strhla bitva o podobu penzijního systému.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.