Lidovky.cz

Polský ropný byznys v Česku: Proč to drhne?

  10:22

Unipetrol lépe komunikuje, otázkou zůstává, co to přinese samotnému podnikání.

Ropná společnost Unipetrol a její polští vlastníci z PKN Orlen si uvědomují, že napětí kolem této největší investice v tuzemsku ze země severních sousedů už bylo hodně. Polákům mnozí vyčítají, že to v Unipetrolu vedou od desíti k pěti, málo investují či „polonizují“ vedení firmy na úkor českých manažerů.

To vyplývá z materiálu českého ministerstva průmyslu vedeného Martinem Kubou, nikoliv z nějakého zveličování novinářů, jak nedávno naznačoval (a pravda je to nejspíš zčásti) v Polsku prezident Miloš Zeman. Kubův úřad se obává úpadku rafinerií, které Unipetrol většinově ovládá, a tím pádem také oslabení české surovinové bezpečnosti.

Unipetrol nyní dává poměrně jasně najevo, že mění styl. Jeho novou tváří se stal sympatický šéf Marek Świtajewski, který mluví plynně česky. A firma představila strategii, ve které přehledně sděluje veřejnosti, jaké má plány do roku 2017. Hodlá investovat do petrochemie a maloobchodu, kde chce dosáhnout podílu dvaceti procent (dnes čtrnáct) a zvýšit počet čerpacích stanic Benzina.

Z marketingového hlediska je to dobrý počin Unipetrolu, ale mění se něco reálně?Z marketingového hlediska dobrý počin, ale mění se něco opravdu zásadního v reálném byznysu? Uvidíme, jsme na začátku a na konečné hodnocení v roce 2017 je hodně času. Pokud Unipetrol plánuje kapitálové investice ve výši devatenácti miliard – je to hodně, nebo málo? Kdyby byl český trh pro PKN Orlen klíčový, zjevně by investoval více. Na druhé straně se nemůžeme příliš divit, protože Unipetrol není sám, kdo si vedle domácích a zahraničních firem stěžuje na špatné podnikatelské prostředí v Česku – od podvodů s pohonnými hmotami po vysoké ceny energie, které způsobil nesmyslný solární boom. (Unipetrol jen chybně uvádí, že vysoké ceny v Česku souvisejí s limity těžby uhlí – zřejmě v tomto ohledu nedoceňuje propojení českého trhu s německým.)

A navíc k tomu Unipetrol logicky připočítává vysoké tuzemské poplatky za přepravu ropy, což má ovšem z českého hlediska také logiku, protože jsou důsledkem budování alternativních ropovodných cest.

Problematické rafinerie

Je samozřejmě na samotné firmě, kolik chce investovat. Jedno je ovšem jisté – nová strategie Unipetrolu fakticky potvrzuje, že rafinerie zůstávají problémem. Přitom jde o oblast, kterou dnes české ministerstvo průmyslu vnímá jako nejpalčivější.

Zatímco v petrochemii a maloobchodě má Unipetrol růstové ambice, v rafineriích jde o „maximální využití kapacit“. Vlastně se potvrzuje, že české rafinerie jsou pro Poláky takovým „nutným zlem“, které je nezbytné pro udržení dalších segmentů na českém trhu.

Nová strategie Unipetrolu problém s rafineriemi nevyřeší a příliš nadějně nevypadají ani plány zapojit do jejich majetkové struktury český státPřebytek rafinerií v Evropě a nízké marže ale nejsou jediným důvodem, proč nad Českou rafinérskou nikdo nehýří nadšením. Unipetrol je sice nejsilnějším ze tří akcionářů ve firmě, pod kterou spadají rafinerie v Litvínově a Kralupech, ale ani toto postavení ho nevede k žádným smělým plánům. Samo ministerstvo průmyslu koneckonců upozornilo, že fungování České rafinérské je problematické. Je provozována jako takzvaná přepracovací rafinerie, všichni tři akcionáři (kromě PKN Orlen ještě Shell a ENI) si při obstarávání ropy, dalších surovin a odběru produktů jedou na vlastní pěst, přičemž každý má možnost blokovat strategické záměry toho dalšího.

Nová strategie problém s rafineriemi nevyřeší a příliš nadějně nevypadají ani plány ministerstva průmyslu zapojit do jejich majetkové struktury stát. Když jde o nejistý rafinérský byznys, posilování surovinové bezpečnosti nevypadá ekonomicky atraktivně.

Ať tak či onak, společnou řeč – pokud jde o další osud rafinerií – by přesto měly hledat oba státy. Ten polský má koneckonců v PKN Orlen rozhodující slovo, ten český navíc ovládá dva klíčové partnery na trhu – firmy Mero a Čepro. Potenciál česko-polských vztahů je obrovský ve všech oblastech a byla by škoda, kdyby ho měla dále kazit ropná skvrna.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.