Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Polsko-německé dějiny v evropské omáčce

Dějiny rozdělují nejen Polsko a Německo. Různé narace a interpretace, jež do sebe nezapadají, existují v celé Evropě. Je třeba si však uvědomovat stále důležitější roli historie v současném světě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jik

9. 12. 2017 7:26
Nechutná polská omáčka.

Na jedné straně Poláci opravdu byli obětí, viz operace Tannenberg a Inteligence. Ale oni sami jsou velkými viníky jak v oné době, tak i dnes. Bylo to Polsko, kdo podrazilo Československo a následně velmi hloupě skočilo na špek Velké Británii. A dnešní svádění "Katyně" na SSSR je to samé.

0 0
možnosti

J. Hanzlík

15. 11. 2017 17:38
Bolestná témata

Brusel opět manipuluje, tentokrát s historií. Je to další zklamání pro nás, kteří tomu projektu pořád ještě věříme. Lidstvo různých jazyků se sjednocovalo na bázi společné kultury, společné víry v nezvratitelné hodnoty. V evropském prostoru jsou již po několik století vehementně demontovány duchovní zdroje, na kterých je Evropa postavena. Po úpadkovém procesu rozkladu církve, jejího štěpení na jednotlivé denominace s ambiciózními a pyšnými hlasateli "objevené pravdy", přichází "zbožněný" stát, který si uzurpuje duchovní prostor primitivními báchorkami postavenými na sotva se rozvíjejících přírodních vědách, které měli už tehdy ve svém vínku mimořádnou degradaci člověka na živočišný druh. Od těch dob kulminují rozpory mezi novodobými státními útvary s jejich ambicemi a dochází, za podpory technického pokroku, k dosud netušenému masovému násilí a hetakombám obětí.

0 0
možnosti

J. Hanzlík

15. 11. 2017 17:41
Re: Bolestná témata

V takto uvolněném prostoru po vyhlazených (prosím bez cynismu) dochází k obrovské rekonstrukci a posléze k blahobytu a zrodila se konzumní společnost bez duchovní identity, což je - jak vidno - její velký deficit. Dokladem jsou obrovské počty frustrovaných jedinců, které obviňují své okolí s bezcitnosti (pochopitelně k nim) a blouznivě vidí v masově přicházejících migrantech z cizí bezcitné kultury naději na ozdravění stávajícího prostředí, v horším případě k potrestání těch, kteří je, frustrované, nemají rádi. To vše s absencí jakéhokoliv sebezáchovného pudu. A tak přichází “nevzdělaný a pomýlený volič” a zatočí klikou demokracie ... a máme to.

0 0
možnosti

L. Kašparová

13. 11. 2017 11:13
pláci vzdorují, my podlézáme

aspoň o naší věrchušce to platí. Poláci si nenechají vnutit slovo vyhnání pro vysídlení Němců, my se předháníme, kdo se Němcům bude omlouvat pokorněji. Poláky ani nenapadne žvanit o nějakých společných dějinách, v historii je pro ně směrovkou Grünwald. Naši činitelé vykládají v Bavorsku, jak jsme skoro jeden národ, jedny dějiny (Nečas) a vlezle poklonkují Witikobundu (sosani na sudetských sjezdech, a samozřejmě lihovci). Někdy Polákům fakt závidím...

0 0
možnosti

P. Maleček

12. 11. 2017 17:55
Vysoká bačovská - víc k pochopení dějin netřeba.

Tohle dohadování kdo víc a jak vyháněl připomíná starý vtip z dob komunismu - co se učí na vysoké bačovské? Nahanění, vyhánění a ruština.

0 0
možnosti

J. Nový

11. 11. 2017 18:24
No

Kdyby někdo po válce Evropanům tvrdil, že budou kamarádit s Němcema a odsuzovat Rusáka, tak by tomu asi nikdo nevěřil.

0 0
možnosti

12. 11. 2017 10:57
Poláci by tomu rozumněli, pobaltské státy a

Ukrajina by to považovaly téměř za samozřejmost. Nechápali by to jenom Češi, Srbové a možná ještě Francouzi!

0 0
možnosti

J. Vávra 907

11. 11. 2017 9:36
Polský a německý pohled na 'společné' dějiny

Francouzi a Němci již napsali společně "učebnici" dějepisu i o obdobích a společných událostech, na kterých se neshodnou. V tomto článku se o něco podobného pokouší polský autor, zatím v náznaku. V Česku dosud straší publikace z roku 2002 povinně vnucovaná do škol: Rozumět dějinám. Vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1848-1948, pod patronací Ministerstva kultury ČR. Autor má pravdu, že ty pohledy na historii jsou o narativu, každý zdůrazňuje to své. Ilustrativní je teď v ČT vysílaný ruský 'dokument' o Velké světové válce. Ale jsou to i v ČT a i na soukromých TV stanicích 'dokumenty' ze západní fronty. Je dobře, že se takto reprezentují!

0 0
možnosti