Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Politický trik, jak elegantně vyřešit „problém“ Bradáčová

  4:19

Premiér Nečas má už od února na stole Pospíšilův věcný záměr zákona, který mimo jiné ruší vrchní státní zastupitelství.

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová by se mohla stát pražskou vrchní státní zástupkyní. To má být podle reformy navrhované exministrem Jiřím Pospíšilem zrušeno. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který zásadním způsobem mění fungování veřejných žalobců a počítá se vznikem speciálního protikorupčního týmu, čeká na projednání vlády od února. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jehož premiér Petr Nečas odvolal z kabinetu minulý týden, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že se vláda měla záměrem zabývat v horizontu dvou týdnů. S jedním z jeho důležitých bodů — zrušením vrchních státních zastupitelství (VSZ) v Praze a Olomouci, jež dozorují citlivé korupční případy — však ne všichni občanští demokraté nesouhlasí.

A v návrhu zákona je skryt ještě jeden sporný moment. Jmenování ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jíž se část politické elity pro její razanci obává, do vedení VSZ v Praze, by sice nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek mohl posvětit, avšak nikde není psáno, že by se po zrušení této instituce Bradáčová musela ve vedení justice udržet. Nevyřešil by se tím elegantně „problém“ Bradáčová?

Ministr spravedlnosti Blažek by mohl posvětit jmenování Bradáčové šéfkou VSZ, avšak nikde není psáno, že by se po zrušení této instituce Bradáčová musela ve vedení justice udržet

ČESKÁ POZICE se proto ptala premiéra Nečase, zda podporuje návrh na zrušení vrchních státních zastupitelství. V odpovědi bylo obsaženo „ANO i NE“. „Dovedu si představit obě varianty. Je nutné vyvážit pravomoci a odpovědnosti jednotlivých úrovní soustavy státních zastupitelství. Je třeba o tom vést odbornou diskusi i zvážit vazbu na celkovou justiční reformu. Je to jedním z prioritních témat, kterým se bude zabývat nový ministr spravedlnosti,“ vzkázal redakci Nečas. Pravdou je, že je to právě ministerský předseda, jenž rozhoduje, o čem bude vláda jednat. Zda to bude v dohledné době právě věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který „leží“ na vládě už čtyři měsíce, se uvidí.

ČESKÁ POZICE zaslala stejný dotaz i ministrovi Pavlu Blažkovi. Ten však nezareagoval. V úterním rozhovoru pro MF Dnes však Blažek naznačil, že chce novelu zákona o státním zastupitelství z vlády stáhnout.

O rušení vrchních státních zastupitelství i budoucnosti Lenky Bradáčové v české justici jsme poté vedli rozhovor s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Pospíšil: Že by post v čele VSZ byl dočasnou funkcí, byla vždy jedna z variant

ČESKÁ POZICE: Jak je v novele zákona o státním zastupitelství ošetřena otázka zániku vrchních státních zastupitelství?

POSPÍŠIL: Jde o věcný záměr návrhu zákona. V tom nejsou obsaženy konkrétní paragrafy. O zrušení VSZ by měla proběhnout ještě debata. Tady byla vůbec poprvé nastolena myšlenka, jestli se to zrušit chce, nebo nechce. Kdyby tato myšlenka ve věcném záměru prošla, tak bychom začali řešit, jak to technicky udělat. Počítalo se s tím, že by od roku 2013, ale evidentně by to bylo účinností zákona později, VSZ zanikla.

Státní zástupci by přešli na nejvyšší a krajská státní zastupitelství. Ze zákona by jim musel být zachován plat, který brali na VSZ. Funkce vedoucího státního zástupce na VSZ by rovněž zanikla. Více ve věcném záměru napsáno není.

ČESKÁ POZICE: Existuje shoda na zrušení vrchních státních zastupitelství?

POSPÍŠIL: Na jednání legislativní rady vlády byla shoda na zrušení VSZ. Návrh podpořili koaliční partneři. Nebudu však zapírat, že uvnitř ODS na to byl odlišný názor. Když to probírala právní komise občanských demokratů, tak polovina členů zrušení VSZ podpořila a druhá polovina k tomu měla, řekněme, skeptičtější přístup. Šlo o jednu z věcí, jež neměla ve straně absolutní podporu.

ČESKÁ POZICE: K čemu se klonil předseda ODS a premiér Petr Nečas?

POSPÍŠIL: Nezlobte se, ale nebudu tlumočit názory pana premiéra. Zeptejte se jeho. Nechci tak činit, abych se dostal do nějaké pozice, že to bude například jinak.

ČESKÁ POZICE: Co se bude s návrhem dít dál?

POSPÍŠIL: Minulý týden návrh schválil speciální protikorupční vládní výbor Karolíny Peake a v horizontu dvou týdnů to mělo jít na vládu, která měla věcný záměr projednat a případně schválit. Byly splněny všechny legislativní povinnosti včetně legislativní rady vlády a projednání v příslušném vládním výboru.

ČESKÁ POZICE: V jaké podobě to mělo jít na vládu?

POSPÍŠIL: Tam měl jít návrh, jenž by obsahoval zrušení VSZ, avšak s tím, že bych na vládě upozornil, že tento bod není jednoznačný a že by se o tom měla vést debata, například v rámci koaliční skupiny K9. Tam by zaznělo konečné politické rozhodnutí. To by bylo na panu premiérovi.

ČESKÁ POZICE: Jak s návrhem naloží váš nástupce Pavel Blažek?

POSPÍŠIL: Nemám jiné informace než ty, které řekl pan ministr médiím…

ČESKÁ POZICE: Byť je to váš spolustraník a místopředseda ODS?

POSPÍŠIL: Vzhledem k tomu, že byl jmenován ministrem v úterý ráno a o nominaci se dozvěděl minulý víkend, jsme neměli možnost spolu hovořit. Nebudu iniciovat debatu. Je na panu ministrovi, aby posoudil, zda ho mé názory zajímají, či ne. Určitě pochopíte, že není normální, aby bývalý ministr běhal za svým nástupcem a vnucoval mu své myšlenky. Jsem ale připraven se o názory podělit.

ČESKÁ POZICE: Hovořil jste v minulosti s Pavlem Blažkem o jeho názorech na justici a zrušení VSZ?

POSPÍŠIL: Nebavili jsme se o tom. Nevím, jestli to bylo dáno zdravotními problémy, ale nebyl ani na právní komisi ODS.

ČESKÁ POZICE: Když jste přemýšlel, zda podpoříte návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na jmenování Lenky Bradáčové do funkce vedoucí státní zástupkyně na VSZ v Praze, počítal jste s tím, že jde jen o dočasnou funkci?

POSPÍŠIL: Ano počítal. To, že jde o dočasnou funkci, byla jedna z variant. Bylo by také potřeba udělat audit spisů, které na VSZ jsou, a vedení by muselo rozhodnout, jak dál postupovat.

ČESKÁ POZICE: Jak bylo provázané zrušení VSZ se vznikem speciálního protikorupčního týmu žalobců? Přešli by například státní zástupci z VSZ právě do tohoto „speciálu“?

POSPÍŠIL: Zcela upřímně, to by záviselo na dohodě s Pavlem Zemanem. Obecně říkám, že se nepočítalo s automatickým přechodem lidí z VSZ do „speciálu“. Podle věcného záměru tam měli chodit státní zástupci pouze na stáž a na předem omezené období. Měli být vybíráni dle svých pracovních výsledků a odborných kvalit, a nikoli proto, že by to ukládal zákon. Celá reforma, jež by vedla pouze k přeskupení lidí z VSZ do „speciálu“, by byla pouze formální a postrádala by vyšší kvalitu.

ČESKÁ POZICE: Existovala dohoda, že po zrušení VSZ bude do vedení „speciálu“ jmenována Lenka Bradáčová?

POSPÍŠIL: Žádná taková dohoda neexistovala. Těžko mohla existovat, když ten útvar nebyl zřízen. Není však žádným tajemstvím, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechal několikrát slyšet, že by v čele takového útvaru mohli být lidé typu Lenky Bradáčové. Nelze tedy vyloučit, že by s ní do takové pozice počítal.

Pospíšil: „Pokud by se paní Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní a úspěšně dovedla do konce existenci VSZ, tak je obtížně představitelné, že by opět skončila na úrovni kraje.“

ČESKÁ POZICE: V politických kuloárech se spekuluje o politickém triku. Ten by spočíval v tom, že nový ministr spravedlnosti možná Lenku Bradáčovou do funkce šéfky VSZ v Praze nakonec jmenuje. Udělá tak však proto, že VSZ bude zakrátko zrušeno. A pak by se žalobkyně Bradáčová vrátila na post náměstkyně šéfa krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, kde dnes pracuje.

POSPÍŠIL: Předpokládám, že pokud by se paní Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní a úspěšně dovedla do konce existenci VSZ, a případně vyřešila a dotáhla do fáze obžaloby i kauzy, které tam jsou, tak je obtížně představitelné, že by skončila na úrovni kraje. Tím ale zároveň nechci dehonestovat post náměstkyně krajského státního zástupce. Myslím si, že by pak působila v nějaké funkci na nejvyšším státním zastupitelství. Podotýkám, že jde o ryzí spekulace a můj subjektivní dojem.

Autor: