Lidovky.cz

Politický faktor: Strach z Ištvana a Šlachty

  10:00

Obava z toho, že policie odposlouchává a sleduje některé politiky, jistě razantně snížila odvahu zákonodárců uzavřít poslední velký kšeft.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Jestliže přijmeme náhled, že aktivita vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana a šéfa protimafiánského policejního útvaru Roberta Šlachty zapříčinila pád vlády Petra Nečase, pak po včerejším hlasování ve sněmovně můžeme také tvrdit, že oba bojovníci proti korupci nepřímo zabránili tomu, aby získal důvěru kabinet Jiřího Rusnoka. Pokud totiž platí, že pokračování Nečasovy vlády v roce 2012 bylo zajištěno korupcí tří rebelujících poslanců, nechybělo málo, aby podobné podezření padlo i na tu Rusnokovu.

Odchod dvou poslanců ODS a Karolíny Peake před hlasováním ze sněmovny někteří politici interpretovali spíše jako nechutný politický obchod než ideovou zásadovost a v této souvislosti se objevovalo i jméno pražského politického podnikatele Tomáše Hrdličky.

Podle některých výroků z řad opozice má Hrdlička v současné době na poslanecký klub ODS větší vliv než úřadující lídr strany Martin Kuba. To je sice silné tvrzení, ale Hrdličkův vliv na dění v ODS je neoddiskutovatelný. V posledních měsících intenzivně komunikuje s nejbližším okolím Miloše Zemana, zejména s údajným „novým Šloufem“ Martinem Nejedlým. A možná, že Hrdlička použil svůj vliv v ODS, aby Rusnokova vláda měla co největší šanci ve sněmovně uspět a aby za tuto pomoc dostal vstupenku do nejvyšších pater Pražského hradu.

Přiznejme, že nechybělo mnoho. Stačilo, kdyby se čtyři další poslanci, ať už ODS nebo LIDEM, zachovali stejně jako Tomáš Úlehla, Jan Florián a Karolína Peake. Uvědomuje si ale prezident Miloš Zeman, tento velký bojovník proti kmotrům, za jakých okolností by mohla Rusnokova vláda získat důvěru?

Možná, že od středečního večera nakonec i šéf poslanců ODS Marek Benda přehodnotí svoji kritiku státních zástupců či policie a poděkuje jim za to, co dělají

Pozoruhodné je, že to, co zabránilo získat další poslance údajné stojedničky pro druhou stranu, byl pravděpodobně strach. Obava z toho, že policie odposlouchává a sleduje některé poslance (nebo například Hrdličku), jistě razantně snížila odvahu váhavých zákonodárců uzavřít poslední velký politický kšeft a umožnit Rusnokovi vládnout.

Je sice smutné, že některé před zradou své strany a uzavřením obchodu zastavil pouze strach, nikoli pevná osobní integrita, ale je to politická realita. Možná, že od středečního večera nakonec i šéf poslanců ODS Marek Benda přehodnotí svoji kritiku státních zástupců či policie a poděkuje jim za to, co dělají.

Česká politika se po 23 letech budování demokracie zjevně dostala do fáze, kdy jedině strach z policie zabraňuje některým politikům v páchání zvěrstev. Co je to ale za demokracii, kde posledními strážci čistoty politiky zůstaly – prakticky z donucení – orgány činné v trestním řízení? Doufáme-li jen, že se po příštích volbách do sněmovny dostanou jen poslanci, kteří budou stejně neúplatní jako pánové Ištvan či Šlachta, nesmějte se nám.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.