Lidovky.cz

Politická poprava Jana Mládka je nepravděpodobná

  17:47

Stínový ministr financí ČSSD se po svých neobratných vyjádřeních na adresu živnostníků a penzistů zdál být politikem na odpis. Není.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se aktuálně zabývá obměnou stínové vlády. Její finální podobu by měl dle svých slov dokončit v horizontu několika týdnů. Dotknou se změny stínového ministra financí? foto: © ČTKČeská pozice

Výroky Jana Mládka z března 2013 mohou vejít do učebnic praktické politiky jako příklad taktického selhání. Chtě nechtě je musíme nejprve připomenout.

  • Na konci sjezdu ČSSD, 17. března, prohlásil: „Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný.“ (Posléze se omluvil a výrok upřesnil: „Parazitem v naší společnosti rozhodně nejsou OSVČ, ale vláda, která zcela selhala ve výběru daní, není ochotna řešit neúnosný rozdíl v podmínkách pro OSVČ a zaměstnance a de facto na jakákoli řešení propadu veřejných financí a kumulujících se problémů rezignovala!“)
  • O den později (18. března 2011) Mládek řekl Hospodářským novinám: „V řadě zemí mají stanoveno, že průměrný důchodce má pět let mezi odchodem do důchodu a úmrtím. Je to tedy trochu cynické, ale bohužel to jinak nejde. Myslím, že tuto debatu tady bude nutné rovněž otevřít.“

Už čtrnáct dní se proto kdekdo vyjadřuje o Janu Mládkovi jako o politickém odsouzenci. Soupeřům dal do ruky odjištěnou zbraň, ze které konkurence (například ODS a SPOZ) začala pálit bez váhání. Argumenty, proč by měli stratégové ČSSD svého ekonomického odborníka až do voleb přinejmenším dobře schovat, když už ne zadupat do země, jsou po ruce.

Mimochodem, ozval se i argument o nepoučitelnosti, vždyť to není poprvé, kdy se Mládek dostal kvůli svým výrokům do konfliktu s vedením své strany. Bylo to na začátku roku 2010 – v době předsedování Jiřího Paroubka. Tehdy Mládek řekl Lidovým novinám, že každá vláda bude muset v rozpočtu ušetřit zhruba 40 miliard korun. ČSSD se od Mládkova vyjádření tehdy hbitě distancovala.

Tentokrát se Mládek dočkal velmi tvrdé okamžité reakce. Michal Hašek naznačil, že očekává Mládkovu rezignaci na funkci ve stínové vládě: „Jsem přesvědčen, že kolega Mládek ovládá elementární pravidla politiky a politické odpovědnosti a že politické grémium nebude v situaci, aby muselo hlasovat o takové věci.“ To je víc než citelné, vždyť stínový ministr bývá pretendentem na budoucí ministerský post.

Uplynulo čtrnáct dní a to už je dost času se ptát, jak se příběh stínového ministra financí (a tedy pretendenta možného budoucí ministerského postu) vyvíjí. Obměnou stínové vlády se momentálně zabývá předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, finální podobu by měl dle svých slov dokončit v horizontu několika týdnů.

Upřímně řečeno, sociální demokraté nemají za Mládka po ruce okamžitou náhradu – politika, který by se stačil do voleb včas vyprofilovat v silného a kvalitního potenciálního správce státní kasy. Ministrem financí za vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka býval Bohuslav Sobotka, který však nyní aspiruje na premiéra. Ministr financí Zemanovy vlády Pavel Mertlík zase působí v soukromé sféře (rektor vysoké školy Bankovní Institut). Ekonomice se ve straně dále věnovali například europoslanec Jiří Havel, který ale minulý rok zemřel, Jiří Paroubek, který ČSSD opustil a nyní řídí ministranu NS-LEV 21, nebo Jiří Rusnok, který působí ve vládním NERV a momentálně má politicky blíže k Miloši Zemanovi.

A tak jsme zkoumali v několika patrech hlavní opoziční strany, jak to s ohlašovanou „popravou“ Jana Mládka vypadá. Jakkoli se nám potvrdilo, že židle pod Mládkem se po sjezdu ČSSD řádně houpala, resumé zní: o významný stínový post by přijít neměl. Prakticky nic tomu nenasvědčuje.

Z rozhovorů se sociálními demokraty z řad hejtmanů, poslanců, senátorů, europoslanců či předsednictva strany vyplynulo zejména:

  1. Ve většině případů se shodují, že ze strany Mládka šlo o nešikovná slova, ale že v zásadě se Mládek nemýlil, tudíž by o své místo neměl přijít.
  2. Dle oslovených sociálních demokratů jde o kvalitního experta, který financím rozumí.
  3. Když už někdo uvedl, že strana disponuje i jinými odborníky, nebyl nikdo schopen upřesnit, koho konkrétně má na mysli.
  4. Jediné hlasitě kritické hlasy zazněly z pražské ČSSD.

Zároveň se ukazuje, že oslovení politici by si to neradi „rozházeli“ u stranického šéfa, dušovali se, že výběr stínové vlády je plně v kompetenci pana předsedy a do ničeho mu nechtějí mluvit. Nikdo se nepustil do otevřené kritiky Bohuslava Sobotky.

Téma Mládek. Jak odpovídaly špičky ČSSD:
  • Předseda strany a stínový premiér Bohuslav Sobotka ČESKÉ POZICI napsal, že změny ve stínové vládě budou učiněny v horizontu několika týdnů. „O jednotlivých jménech nebudu spekulovat,“ napsal stručně.
  • Šéf pražské ČSSD Karel Klíma uvedl, že pražský krajský výkonný výbor celostátnímu vedení strany doporučil zvážit Mládkovo odvolání. „V Praze byla jeho slova pro stranu ranou pod pás,“ dodal Klíma, podle něhož v pražské organizaci zazněla jména, která by Mládka mohla ve stínové vládě nahradit. Konkrétní však být nechtěl.
  • Primátor Ostravy Petr Kajnar míní, že Mládek je kvalifikovaný, levicově-liberální ekonom, který má ve stínové vládě místo. „Šlo o jedno slovo, které bylo vytrženo z kontextu. Část živnostníků má nesporné výhody, kterými profituje na nastaveném systému. Jde o výhody, které jsou z hlediska fungování státu bezohledné. Takže nejde o slova, ale o princip,“ uvedl stínový ministr průmyslu a obchodu.
  • Prezidentský kandidát ČSSD a padlý „princ“ předchozího vedení strany Jiří Dienstbier uvedl, že se Mládek dopustil nešťastných výroků, které však v podstatě představují reálný problém. „Nemohou za to však živnostníci, ale pravicové vlády.“ Kdyby mělo dojít k Mládkovu odchodu ze stínové vlády, podle Dienstbiera by měla přijít adekvátní náhrada. Dienstbier však míní, že z někdejší silné ekonomické trojky – Pavel Mertlík, Jiří Havel a Jan Mládek – ve straně zbývá či se aktivně profiluje už jen posledně jmenovaný.
  • Vlivný středočeský poslanec Richard Dolejš řekl, že Mládek svým nešťastným výrokem učinil vůči části živnostníků chybu, ale jinak by prý upřednostnil jeho odborné kvality a kompetence. „On se za své výroky omluvil a to je dostačující. Jsem přesvědčen, že odborníků, jako je Jan Mládek, naše země moc nemá. Byla by škoda se takto kvalitních lidí zbavovat a nevyužít jejich znalosti. Rozhodnutí o jeho dalším působení bude na Sobotkovi. Jsem přesvědčen, že rozhodne moudře, a ne pod tlakem ODS, která se snaží celou záležitost využít k politickému boji a vše nafukovat a zveličovat.“
  • Jihočeský hejtman a stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola odhaduje, že situace ve straně ve věci „Mládek“ je rozdělena na dva tábory. „Jeden tábor Mládka kritizuje, že slova o živnostnících a důchodech stranu poškodila, druhý tábor zase míní, že Mládek řekl pravdu. V týdnu zasedal náš krajský výbor a situace co do názorů byla taková, jak popisuji – rozdělena půl na půl.“
  • Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc napsal: „Díky za otázku, nicméně nechci se k ní vyjadřovat ze dvou důvodů. Věc je v kompetenci předsedy strany, který nakonec učiní rozhodnutí. Navíc bych považoval za nevhodné a nekolegiální vyjadřovat se ke svému kolegovi ze stínové vlády.“
  • Místopředseda strany a senátor Zdeněk Škromach uvedl: „Stínová vláda je v kompetenci předsedy strany. Proto do doby jeho vyjádření nebudu tuto věc komentovat. Odborníků má ČSSD tradičně dostatek.“
  • Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák sdělil: „Pana kolegu Mládka považuji za maximálně kvalifikovanou osobu pro výkon ministra financí. K funkci ministra však patří také jistá míra diplomacie, do které určitě užité výrazy nepatří. Osobně jsem přesvědčen, že takto expresivní výraz použil pan Mládek pouze z důvodu, aby upozornil na systémové disproporce, ale v tomto případě značně přestřelil. To, zda má být i nadále stínovým ministrem a případně budoucím ministrem, bych ponechal na předsedovi Sobotkovi. Patří totiž k základním manažerským atributům nést zodpovědnost za výběr svých spolupracovníků. V regionu jsme o nominaci na tento post nepřemýšleli, tudíž žádné doporučení nemám.
  • Královéhradecký hejtman Lubomír Franc podobně jako někteří další jeho kolegové uvedl, že by nerad předsedovi se stínovou vládou radil. „Jsem přesvědčen, že případné změny, které předseda provede, zlepší kvalitu fungování stínové vlády ČSSD,“ dodal.
  • Místopředseda ČSSD a plzeňský hejtman Milan Chovanec se domnívá, že bylo dobře, že se Mládek po svých nešťastných a neuvážených výrocích omluvil. „Myslím, že po prvotním ‚zděšení‘ přichází jakési uklidnění celé situace. Ten výrok samozřejmě všichni chápou jako špatný. Bude-li znamenat nastartování smysluplné debaty nad spravedlivým daňovým systémem, pak je možné na něj, jako na verbální úlet, zapomenout,“ doplnil stínový ministr dopravy.
  • Pardubický hejtman Martin Netolický je názoru, že Mládkova nevhodná slova se přeceňují a zbytečně obracejí proti němu. „Jan Mládek je kvalitní odborník, který by neměl být za svá nešikovná slova funkčně postižen. Je třeba jen mírnit svá slova.“
  • Statutární místopředseda strany a jihomoravský hejtman Michal Hašek napsal: „Personální změny ve stínové vládě provede pan předseda Sobotka v dubnu. Budeme o tom jistě ve vedení strany hovořit a moje doporučení pan předseda určitě uslyší.“
  • Europoslanec Pavel Poc napsal, že sociální demokraté mají k dispozici mnoho kvalitních odborníků, konkrétní jména však uvést nechtěl. „Být stínovým ministrem je především nevděčná a obtížná práce. Jak se blíží volby, je stále významnější součástí této práce kromě odborné kvalifikace také politický cit a schopnost hovořit i o konfliktních tématech s nezbytnou mírou respektu k práci druhých. Ačkoliv byl výrok Jana Mládka velice nešťastný, je nutné si uvědomit, že padl v emotivní atmosféře během sjezdu. Předseda Sobotka informoval o potřebné rekonstrukci své stínové vlády již dříve, to není nic, co by mělo být spojeno s nějakým přešlapem,“ napsal europoslanec.
 
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.