Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Politici spadlí z Marsu

  14:38

Čeští politici někdy působí dojmem, že jim dělá problémy se přizpůsobit realitě na Zemi, o realitě české ani nemluvě, píše Vladimír Meier.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Máme za sebou další volby a naši politici opět nezklamali – zasypali nás hojností absurdních výroků, které prokazují jejich terminální odtržení od reality. Nejhorší na tom je, že už si ani oni, ani jejich mediální poradci neuvědomují, že my, normální pozemšťané, si toho musíme všimnout, protože my v té realitě na rozdíl od nich žijeme.

Klasickou záležitostí je, že politici po prohraných volbách bez výjimky poukazují na nízkou volební účast. Jako by bylo samozřejmé, že kdyby přišlo víc voličů, byli by to právě oni, kdo by tím získal. Tím ovšem říkají, že lidi, kteří by je volili, nešli volit, protože to nepovažovali za důležité, takže jejich politiku asi zase tolik nepodporují. Naopak politici, kteří volby vyhráli, nikdy volební účast s výsledky nespojují.

Chybí pud sebezáchovy

Náš premiér zase po další drtivé volební porážce prohlásil: „Vedení ODS na celostátní úrovni nese zodpovědnost za výsledek voleb do Poslanecké sněmovny, pouze výsledky voleb do Poslanecké sněmovny se poměřuje úspěch nebo neúspěch celostátního vedení politické strany.“ Abychom si byli jisti, že to opravdu myslel vážně, ještě to několikrát zopakoval, včetně poukazu na to, že v krajských volbách vládní strany vždycky prohrávají, čímž asi myslel, že tedy není co řešit.

Pan premiér se domnívá, že nám tím sdělil, že jeho strana se snaží, seč jí síly stačí, aby se nám žilo lépe a že k tomu musí každý občan krátkodobě přinést určitou oběť, a proto je jeho vláda momentálně nepopulární, ale příští generace jí budou vděčné. A že v zájmu dlouhodobého strategického cíle musí podstoupit taktické neúspěchy. Ve skutečnosti nám sdělil toto:

  • budeme se snažit zachovat současný klientelistický, korupční systém a abychom si ho mohli i nadále dovolit, musí se na to všichni občané složit a začít ještě víc šetřit;
  • vládní reformy a škrty, které to umožní, budeme prosazovat, dokud budeme vládnout;
  • demokracie znamená, že občané zmasírovaní billboardovými a televizními kampaněmi (na billboardy nám nesahejte, ČT si vzít nedáme) mohou jednou za čtyři roky jít k volbám, a my už se pak mezi sebou nějak dohodneme;
  • my víme, co je pro tuto zemi nejlepší, a proto se nemusíme bavit s opozicí ani s veřejností;
  • když občané volí extremistické strany, protože neřešíme jejich problémy, můžou si pak za to sami;
  • i kdybychom při krajských volbách nedostali ani jeden hlas, jsme demokraticky zvolená vláda a do příštích voleb to nějak doklepeme.

Takové volební výsledky by v každé demokratické straně (i v každé straně, která má zbytky pudu sebezáchovy) musely okamžitě způsobit personální zemětřesení na všech úrovních. Tady jsou výsledky stran, které bodovaly v posledních krajských volbách:

Politici spadlí z Marsu

Jedinou konstantou, kterou tam vidíme, je neustálý propad ODS. Jak si může nějaká strana tváří v tvář takovým výsledkům myslet, že je ustojí?

Vypadá to, že ODS usilovně pracuje na svém sebezničeníOdtržení od reality je ještě tou nejmírnější diagnózou. Vypadá to, že ODS usilovně pracuje na svém sebezničení. Co by bylo přitom jednodušší než přijít před občany a prohlásit: „Volby jsme prohráli, je to ze značné části i chyba moje, mé vlády a vedení ODS. Nedokázali jsme občanům zprostředkovat nutnost našich úsporných opatření, o kterých jsem sice přesvědčen, ale protože velká část společnosti včetně opozice je nechápe, zůstáváme s nimi sami jako kůl v plotě. Na příštím kongresu strany dám svou funkci k dispozici a nechám delegáty rozhodnout o tom, jestli chtějí v reformách pokračovat, nebo ne.“ To by občané určitě ocenili.

Jelikož podle premiéra za krajské volební výsledky nenese zodpovědnost vláda ani vedení ODS, mohou za to zjevně krajská vedení a my můžeme brzy očekávat vlnu rezignací krajských šéfů a místopředsedů ODS. Podobně se ostatně vyjádřil i Bohuslav Sobotka o svých krajích, které ve volbách propadly. Petr Nečas nic takto konkrétního neřekl, ale asi jim to nechce sdělovat přes televizi.

Miroslav Kalousek nebyl ve svých vyjádřeních tak čistě mimo pozemskou realitu jako Petr Nečas, přesto se mu podařil výrok: „Ukažte mi stranu, které jsou teprve tři roky, má za sebou troje volby a bude přítomná se svými idejemi na všech úrovních státní správy.“ Vzhledem k tomu, že všechny úrovně státní správy jsou (nejen) podle Bezpečnostní informační služby prolezlé korupcí, musí si volič klást otázku, jaké to jsou ideje, kterými tam TOP 09 přispívá?

Strašení komunisty nezabírá

Média hodnotí výsledky krajských voleb jako vítězství levice, ale v porovnání s volbami v roce 2008 tomu tak není. Tehdy měla levice celkem 51 procent hlasů, letos jich má 47 procent. Na levici nastal velký posun ke KSČM, takže jak je vidět, strašení komunisty už nezabírá. Na jednu stranu bychom to mohli považovat za přínosné, na druhou stranu by zemi jistě více prospělo, kdyby lidé dali hlasy novým stranám, u kterých je větší naděje, že nejsou provázané se současným korupčním podhoubím.

Po aférách s Věcmi veřejnými se toho samozřejmě mnoho voličů bojí a dává přednost etablovaným stranám – vědí, co od nich mohou čekat. Měli by si ovšem uvědomit, že ani VV nejsou černobílé a že třeba jejich zásadním přispěním byl dosazen na místo nejvyššího státního zástupce Pavel Zeman, který pak odstartoval revoluci ve vyšetřování korupčních kauz.

Do příštích voleb tedy s heslem: „Volme nové strany, možná nejsou ideální, ale aspoň nejsou z Marsu!“.