Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Politici i média v Itálii kritizují nové úvěrové hodnocení S&P’s

  12:46

Zhoršení ratingu ze stabilního na negativní vyvolalo obavy, že se dluhová krize z některých členských států eurozóny rozšíří do Říma.

Italští politici i tamní média se v neděli snažili uklidnit obavy, že Itálie bude následovat Řecko a Portugalsko a jejich finanční problémy. Reagovali tím na rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor’s (S&P’s) zhoršit výhled úvěrového ratingu země ze stabilního na negativní.

Dle deníku Corriere della Sera italský ministr financí Giulio Tremonti prohlásil, že rozhodnutí S&P’s je „podivné“ a nepodporuje je „žádné zhoršení italské ekonomiky nebo veřejných financí“. Italské ministerstvo financí v sobotu vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že Itálie „bude respektovat své závazky“ a „její hospodářský růst a veřejné finance jsou trvale lepší, než se očekávalo“.

Špatné vyhlídky

„Dle našeho názoru jsou současné italské vyhlídky hospodářského růstu špatné a politické úsilí o prosazení reforem nedostatečné,“ uvedla agentura S&P’s. A dodala: „Potenciální politický pat by mohl způsobit fiskální problémy. V důsledku toho jsme přesvědčeni, že italské vyhlídky na snížení celkového státního dluhu se zhoršily.“ Itálie má jeden z nejvyšších státních dluhů na světě – 120 procent HDP –, podařilo se jí však snížit svůj rozpočtový deficit. Italská vláda předpovídá pro letošní rok hospodářský růst 1,1 procenta.

Kvůli nestabilnímu trhu s dluhopisy a vysokému státnímu dluhu má pro Řím zásadní význam dosáhnout vyrovnaného rozpočtuNegativní hodnocení Itálie vyvolalo obavy, že by se dluhová krize mohla z některých členských států eurozóny rozšířit do Říma. „Přidáme se k prokletým zemím PIGS?“ dotázal se deník Republicca, přičemž použil akronym pro členské země – Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko –, které mají velké finanční problémy. A dodal: „Státní dluh – skutečná slabina Itálie – je pro trhy totéž, co pach krve pro upíry.“ Italský hospodářský deník Il Sole 24 však uvedl, že italská ekonomika „je v pořádku. Finanční krize jejími základy na rozdíl od zemí PIGS neotřásla.“ Ekonom Giampaolo Galli, generální ředitel italského svazu zaměstnavatelů Confidustria, řekl Il Sole: „Rozhodnutí S&P’s upozorňuje na špatný stav italské ekonomiky. Trhy vědí, že Itálie má problém s veřejnými financemi a nízkým hospodářským růstem.“

Italské ministerstvo financí ve svém prohlášení uvedlo, že Evropská komise, Mezinárodní měnový fond (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento měsíc hodnotily Itálii „zcela odlišně“ než S&P’s. MMF označil italský hospodářský růst za „nízký“ a vyzval k „nekompromisním“ strukturálním reformám. A také upozornil, že italský HDP na obyvatele v uplynulých deseti letech stagnoval, což „je jeden z nejhorších výsledků rozvinutých států“. OECD prohlásila, že Itálie musí provést reformy, aby oživila svůj nízký hospodářský růst, a kvůli nestabilnímu trhu s dluhopisy a vysokému státnímu dluhu má pro Řím zásadní význam dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!