Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Policie se zajímá i o bankovní konto šéfa FAÚ Milana Cícera. Proč?

Evropa

  1:20

Mezi osobami, o jejichž reference požádalo vrchní státní zastupitelství banky v rámci policejní razie, je ředitel mocného Kalouskova útvaru.

Milan Cícer podle svých slov netuší, proč figuruje na žádosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci bankám. foto: © ČTKČeská pozice

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obeslalo v minulých dnech banky na území České republiky, aby v rámci trestního řízení poskytly reference na některé osoby a společnosti. Na prvním místě – kvůli abecednímu pořadí – tohoto seznamu, kde se údajně nacházejí i všechny klíčové osoby současné razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), je ředitel Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Milan Cícer, který patří do okruhu nejbližších spolupracovníků ministra Miroslava Kalouska. Na seznamu se údajně nachází přibližně 20 fyzických osob a asi stejný počet společností. ČESKÁ POZICE tuto informaci obdržela z bankovních kruhů.

Podobné žádosti dostávají finanční ústavy často, zejména od exekutorů a orgánů činných v trestním řízení, když se zjišťuje, jaká aktiva mají různé fyzické či právnické osoby v bankách. Policie tyto výzvy posílá finančním institucím prostřednictvím státních zastupitelství.

Proč se Cícer ocitl na tomto seznamu, není jasné. Jednoznačné vysvětlení ČESKÉ POZICI neposkytl ani olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Tato osoba nefiguruje ani mezi obviněnými ani zadrženými, dokonce není ani v našem hledáčku. Okolnost, že někdo je na takovém seznamu, ještě nemusí znamenat vůbec nic,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ištvan. Na otázku, jak si ale vysvětluje, že Cícerovo jméno obsahuje žádost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci spolu se jmény hlavních aktérů policejní razie, vrchní žalobce Ištvan řekl, že „možná policie něco šetří“.

Policisté ÚOOZ ve čtvrtek v rámci razie navštívili i ministerstvo financíČESKÁ POZICE se obrátila i na Cícera, jak si vysvětluje, že figuruje na zmíněné žádosti VSZ v Olomouci. „Tak to vůbec netuším. Musíte se zeptat na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Vysvětlení pro to nemám, ani to nebudu nijak komentovat,“ sdělil ČESKÉ POZICI Cícer, který osobní setkání musel odmítnout, protože nebyl v Praze. Jeho nadřízený, ministr Kalousek telefon nezvedal, nereagoval ani na SMS, ve které jsme ho žádali o schůzku.

Policisté ÚOOZ ve čtvrtek v rámci razie navštívili i ministerstvo financí. Šéf resortu Kalousek však veřejnosti neřekl, o jaký útvar se kriminalisté zajímali. „Požádali o jeden dokument, vzali si ho a zase odešli,“ prohlásil Kalousek bez dalšího vysvětlení. Zda šlo o FAÚ, který vede Milan Cícer, zatím nelze zjistit.

Souvislost s Janouškem?

Milan Cícer (41) se narodil v Českém Krumlově. Vystudoval právnickou fakultu v Brně a Plzni. Prošel policejními útvary v Českém Krumlově a Českých Budějovicích. Vedl odbor daní u finanční policie. Vrcholu policejní kariéry dosáhl v lednu 2008, kdy byl jmenován do funkce zástupce ředitele protikorupční policie. Za necelý rok ale v prosinci za dosud nevyjasněných okolností z útvaru odešel.

Spekulovalo se o tom, že odchod detektiva souvisel s jeho kontakty na pražskou ODS a magistrát, včetně bývalého vlivného ředitele odboru obchodních aktivit Petera Ďurici. Cícer se objevil i na seznamu jmen, s nimiž na podzim 2007 komunikoval Roman Janoušek, kterého protikorupční policie prověřovala v souvislosti s kauzou švýcarských kont, kde lobbista měl stamiliony korun.

V dubnu 2009 Cícer nastoupil do funkce ředitele Finančního analytického útvaru ministerstva financí. V roli šéfa mocného útvaru proslul, když v médiích prezentoval po boku ministra Kalouska kauzu ProMoPro z dob českého předsednictví EU.

Chybějící registr

Policie České republiky a zejména Útvar odhalování korupce a finanční kriminality se již řadu let snaží o zavedení centrálního registru účtů. Do roku 2009 vycházela snaha o jeho vznik výhradně ze strany ministerstva vnitra, přičemž tento požadavek byl často vnímán jako důležitý nástroj pro policii. Byl navrhován i bývalým náměstkem protikorupčního útvaru Jiřím Veselým, který policii opustil zhruba před dvěma lety.

Zavedením centrálního registru by se žádným způsobem nerozšířil okruh subjektů oprávněných prolamovat bankovní tajemství ani by nebyla zrušena povinnost mlčenlivosti. V případě vzniku by registr obsahoval pouze informace o produktech a klientech příslušných finančních institucí. Centrální registr účtů by neměl shromažďovat informace o zůstatku nebo pohybech na účtu. V předchozím období byla častým argumentem pro nezavedení centrálního registru obava, že některá instituce, například policie, bude shromažďovat informace o zůstatcích na účtech, pohybech a podobně.

Řešení, které navrhovaly FAÚ a policie, bylo komplexní a podobalo se systému ve Francii, kde již centrální registr funguje řadu let. V rámci Evropské unie má již mnoho zemí zaveden centrální registr účtů, přičemž další státy tuto možnost zvažují.

Autor: