Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policejní reorganizace: Chystá se zrod finanční policie

  10:11
Podle ministra vnitra Milana Chovance by měla finanční policie odstartovat už v lednu. V nové sekci by se měly sloučit odbory daní a legalizace výnosů z trestné činnosti a jejich zajišťování dřívější protikorupční policie, které jsou v Národní centrále proti organizovanému zločinu součástí sekce závažné hospodářské trestné činnosti.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý. foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve čtvrtek 3. listopadu dorazila na Policejní prezidium v pražských Holešovicích elita žalobců. Vedle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se setkání zúčastnili i oba vrchní žalobci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan. Důvodem netradičního „rande“ bylo představení zamýšlených změn v rámci reorganizace klíčových policejních útvarů.

Ředitel národní centrály Michal Mazánek podle informací LN prezentoval novou sekci – měla by se obnovit finanční policie. „Mohu potvrdit, že policie se státním zastupitelstvím o dalším pokračování policejní reorganizace jednala. Šlo o interní jednání, které bude ještě pokračovat,“ uvedl pro LN šéfžalobce Zeman bez dalších podrobností. Ke změnám se podle svých slov vyjádří, až bude jasné, jak další kroky budou skutečně vypadat. Podrobnosti reorganizace nechtěl komentovat Mazánek ani oba vrchní žalobci.

Nové „sáhnutí“

O záměru postihovat efektivněji kriminalitu bílých límečků už v létě mluvil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Je to kriminalita velmi sofistikovaná, velmi profesionálně dělaná a je proti ní potřeba nasadit veškeré síly a prostředky, které máme,“ uvedl ministr už v srpnu, kdy se oficiálně rozjela Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle jeho odhadu by měla finanční policie odstartovat už v lednu.

Nově by se mělo také „sáhnout“ i mezi podřízené bývalého šéfa protimafiánské jednotky Roberta Šlachty. Pod sekci závažné hospodářské trestné činnosti by mělo přejít několik desítek detektivů, kteří se zabývali rozkrýváním zločineckých struktur.

Podle dvou důvěryhodných zdrojů LN má nová sekce vzniknout sloučením několika odborů dřívější protikorupční policie, které jsou v dnešní NCOZ součástí sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Konkrétně by mělo jít o odbor daní, veřejnosti známý spíše jako daňová kobra, a odbor legalizace výnosů z trestné činnosti a jejich zajišťování.„Bude to jen znamenat, že se přemalují cedulky,“ glosoval změny jeden z policistů, který si nepřál být jmenován.

Nově by se mělo také „sáhnout“ i mezi podřízené bývalého šéfa protimafiánské jednotky Roberta Šlachty. Pod sekci závažné hospodářské trestné činnosti by mělo přejít několik desítek detektivů, kteří se zabývali rozkrýváním zločineckých struktur. Právě ti vedli kauzy, jako je případ okolo expremiérovy milenky Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Riziko odchodů

Policejní „insideři“ jsou přesvědčeni, že větší integrace někdejších rivalů, tedy ÚOOZ a protikorupční policie, zvyšuje riziko odchodů zkušených detektivů. Zejména někteří spolupracovníci exředitele Šlachty nesouhlasili s propojováním obou policejních složek. Není také jasné, kde by měli tito policisté sedět. Zatímco někdejší příslušníci ÚOOZ sídlí ve Zbraslavi na okraji Prahy, protikorupční jednotka má sídlo v centru metropole.

Policejní „insideři“ jsou přesvědčeni, že větší integrace někdejších rivalů, tedy ÚOOZ a protikorupční policie, zvyšuje riziko odchodů zkušených detektivů

Do konce listopadu by podle dřívějšího plánu vedení policie měla skončit takzvaná druhá fáze policejní reorganizace. „V rámci druhé etapy bude mít nový management za úkol předložit konečný návrh organizace. Následným krokem bude navržení případného sloučení odborů tam, kde se to ukáže jako důvodné a efektivní,“ tvrdilo ministerstvo vnitra v materiálech pro vládu v červnu.

Nemělo by ale jít o konečný stav. Třetí fází má být „pravděpodobné zastřešení všech výkonných útvarů“ v letech 2019 až 2020. Ředitel NCOZ Mazánek ale pro další rozšiřování „superútvaru“ není. „Nemyslím si, že by se mělo dál cokoliv slučovat směrem k národní centrále,“ řekl v pondělí 7. listopadu Právu.

Staronová FIPO

  • Finanční policie už v minulosti jednou vznikla. Celým názvem Útvar odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality v policii existoval v letech 2004 až 2006. Pak ho ministr vnitra Ivan Langer (ODS) zrušil. Část detektivů následně přešla k protikorupční policii.
  • Příslušníci takzvané FIPO byli průkopníky v zajišťování peněz, které nalezli u zločinců. Právě proto patřili mezi obávanou policejní složku. Za dva roky zabavili více než čtyři miliardy korun.
  • Bývalý ředitel FIPO Vladimír Zimmel, dnešní náměstek ministra spravedlnosti pro trestní politiku, reorganizaci tehdy kritizoval. Ještě po dvou letech od odchodu do civilu upozorňoval, že po zrušení FIPO už nebyl objasněn jediný případ praní špinavých peněz.
Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...