Lidovky.cz

Policejní razie proti politikům a kmotrům. Kdy padne vláda?

  22:18

13. červen 2013 se zapíše do dějin ČR. Jako odhalení dosud nejvýznamnějších politicko-byznysových kauz, nebo jako největší policejní blamáž.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / Redakce ČESKÉ POZICE se intenzivně a dlouhodobě věnuje případům politické korupce, klientelismu, rozdávání trafik, podivným veřejným zakázkám. Po dnešku se zdá, že všechna podezření se nejen bohatě naplní, ale že realita bude ještě mnohem pestřejší.

Seznam jmen osob, firem a veřejných institucí, které ve středu v noci a ve čtvrtek během dne navštívil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), se rozrůstá každou minutou. Přestože rozsáhlá razie zastihla média poměrně nepřipravená (ČESKÁ POZICE nedokázala informaci o chystaném zásahu od počátku týdne spolehlivě ověřit), pražští „kmotři“ zjevně o všem věděli několik dní předem – Ivo Rittig, Roman Janoušek i Tomáš Hrdlička včas odjeli do zahraničí.

Špatně připravení ale zjevně byli i na Úřadu vlády ČR. Ačkoliv různící se informace mnohdy za spolehlivé neoznačují ani jejich původci, jednu věc snad lze říct už teď s vysokou pravděpodobností – jednou z postav dotčených monstrakcí ÚOOZ by měla být vedle Rittiga s Janouškem i blízká spolupracovnice premiéra Petra Nečase, vrchní ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová.

Jeden ze zdrojů ČESKÉ POZICE upozornil na to, že Nagyovou a zmíněné kmotry měl již několik měsíců odposlouchávat speciálně utvořený tým ÚOOZ, a i tento fakt údajně stál za nervozitou Nečase, který varoval před „partou policejních plukovníků“. Na Rittiga, Janouška a jejich „obchodní partnery“ se tedy policie připravovala dlouhodobě, nynější akce je pečlivě nachystaná. A má pokračovat.

Kam až prorostla mafie?

Informace o zásazích u Janouška a Rittiga, na ministerstvu obrany, pražském magistrátu a jinde nasvědčují tomu, že policisté rozplétají jednu z nejrozsáhlejších chobotnic organizovaného zločinu. Půjde o odkrytí struktury, která si zřídila pobočky v nejvyšších patrech české politiky a byznysu. Struktury, s níž se podle všeho zapletla i pravá ruka premiéra České republiky. Takováto policejní akce nemá obdoby v dějinách země, nelze ji považovat za běžnou ani v celoevropském měřítku.

Jestliže má být Nečasova pobočnice osobou v centru zájmu protimafiánských policistů, nemá premiér jinou možnost než rezignovatPolitické důsledky jsou v tuto chvíli nedozírné. Pád vlády se jeví jako naprosto jistý, otázkou je jen kdy. Devastační důsledky bude mít nynější akce i na občanské demokraty, zásah se podle dosavadních informací týká jak „kmotrovské“ části strany, tak „nové čisté“ ODS ustavené po obrodném kongresu 2010.

Kariéra Petra Nečase je nejspíše u konce. Jestliže má být jeho pobočnice osobou v centru zájmu protimafiánských policistů, nemá premiér jinou možnost než rezignovat.

U konce je také kariéra lidí, kteří se mihli kolem „politického podnikatele“ Romana Janouška nebo Ivo Rittiga. Na pražském magistrátu si policie vyzvedává dokumenty, které mají mířit právě za Janouškem, jehož politické portfolio zahrnovalo opravdu nemálo osob v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem. Razie v Rittigově firmě a bydlišti se může dotknout nemenšího počtu osob. Pomezí české politiky a byznysu pravděpodobně přichází o dvě velmi rozvětvené „rodiny“.

Starost pro Nečase – radost pro TOP 09 a ČSSD

Radovat se naproti tomu nejspíše může Miroslav Kalousek a jeho TOP 09 – dosud není známo, že by se zátah týkal i aktivit jeho nebo členů TOP 09. V Česku se jistě najde nemálo osob, které tuto okolnost nebudou považovat za zcela spravedlivou, ale taková jsou zatím dostupná fakta.

A spokojení mohou samozřejmě být i sociální demokraté. Při zadržení Davida Ratha skuhrali, že orgány činné v trestním řízení postihují jen opoziční politiky. Je zjevné, že jejich loňské obviňování bylo křivé a falešné – o akci takových rozměrů, která dopadne výhradně na vládní politiky, se jim ani nesnilo. S vládou si teď mohou dělat, co si zamanou. Tedy minimálně do doby, dokud v policejních sítích kolem „kmotrů“ neuvízne třeba i někdo z ČSSD.

Ve hře je samozřejmě ještě druhá, neméně znepokojivá možnost – že je celá akce ÚOOZ na voděVe hře je samozřejmě ještě druhá, neméně znepokojivá možnost – že je celá akce ÚOOZ na vodě. Že se z nejvýznamnějšího zátahu elitních policistů stane historická blamáž, po které budou padat hlavy mezi nimi i v nejvyšších kruzích státního zastupitelství.

Česko čeká v každém případě skandál obřích rozměrů. Na druhou stranu se může spousta slušných lidí v zemi nadechnout k větší aktivitě. Pokud začínají orgány činné v trestním řízení fungovat tak, že se dotknou i nejvyšších pater politiky, stává se z Česka celkem civilizovaný stát.

Tak jako tak, dnes se píše jedna z nejzásadnějších kapitol novodobé české historie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.