Lidovky.cz

Policejní náměstek Husák bude hlídat politiky. Opět to není vtip.

  16:30

Vladislav Husák, policejní důstojník s vazbami na politiky a lobbisty, bude šéfem Útvaru pro ochranu ústavních činitelů.

„Policie musí být absolutně apolitická,“ hřímal loni ministr vnitra Jan Kubice. Reagoval tak na listopadovou schůzku vysokého policejního důstojníka Vladislava Husáka s výkvětem pražské ODS a lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou, kterou zdokumentoval bulvární deník Blesk.

Kdo si ale myslel, že kariéra náměstka policejního prezidenta Husáka je u konce, ten se mýlil. Husák sice ke konci června opustí náměstkovský post, pouze ale proto, aby se od července ujal funkce ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Pro zlepšování svých kontaktů s politiky bude mít tedy jistě mnoho dalších příležitostí. V souvislosti s neuvěřitelným Husákovým jmenováním vznikají minimálně tři paradoxy.  

První paradox

Náměstek Husák, kterého dle MF Dnes sledovala BIS kvůli podezřelým stykům s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem, usedne do křesla šéfa ochranné služby, jež bdí nad ostrahou vlády, parlamentu a dalších ústavních institucí. Husák bude velet ochrankám politiků. Získá tak dobrý přehled o pohybu konkrétních ústavních činitelů a jejich kontaktech.

Ačkoli Husák z policejního prezidia odchází kvůli podezření, že má nadstandardní vztahy s politiky a kontroverzními podnikateli (což ale vedení policie oficiálně popřelo), byl jmenován do takto citlivé funkce.

Proč Petr Lessy jmenoval Husáka šéfem ochranné služby? Pomineme-li možnost, že dle služebního zákona vlastně neměl jinou možnost, což ovšem popírají policejní odboráři, kteří proti Husákově jmenování protestují, a oficiální zdůvodnění — že Husák „osvědčil velitelské schopnosti během řady konkrétních bezpečnostních opatření“ — existuje ještě jedno vysvětlení. Prezident Lessy se údajně chystá vyklidit pozici. Dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE se prý v policejních a politických kuloárech spekuluje o možnosti, že by si Lessy prohodil pozici s krajským policejním ředitelem na severní Moravě Tomášem Tuhým a z policejního prezidia odešel. A v rámci úklidu svých náměstků-spojenců se postaral i o Husáka.

Druhý paradox

Lessyho nominace naráží na skutečnost, že do funkce šéfa ochranné služby měl nakročeno i bývalý ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, který prošel náročným výběrovým řízením, ale ředitelem ochranné služby se kvůli Husákově ambici nakonec nestal. Dodejme, že Komorous v současnosti pracuje jako náměstek ředitele ochranné služby. A od prvního července by měl mít za šéfa Husáka. Je tedy otázka, jak budou fungovat jejich mezilidské vztahy.

Třetí paradox

Ačkoli ministr Kubice označil chování náměstka Husáka loni za nepřijatelné, jeho jmenování na post šéfa celorepublikového útvaru nechal bez razantního komentáře. Prostřednictvím svého mluvčí Pavla Nováka pouze vzkázal, že je to v pravomoci policejního prezidenta a že se o jmenování dozvěděl z internetu.

I tento paradox může mít vysvětlení. Dle dobře informovaného zdroje z ministerstva vnitra je Kubiceho nečinnost pouze zdánlivá. Do několika týdnů se prý ministr chystá provést „razantní“ krok ve vztahu k policejnímu prezidiu. Co přesně chce učinit, však tají. Uvidíme, jestli se dotkne i Husáka (a Lessyho).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.