Lidovky.cz

Policejní lapsus zůstane bez následků. Kvůli politice

  9:05
Odpovědnost za chod policie a inspekce připadá vládě. Ta v parlamentní demokracii odpovídá poslanecké sněmovně. Co si ale počít v okamžiku, kdy – jako v případě kolem spuštěné policejní reorganizace, která rozčlenila Šlachtův protimafiánský útvar – všechny instituce státu jedna po druhé fatálně selžou?

Policista Robert Šlachta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Případy, v nichž se objevují politicky choulostivá jména, testují odolnost policie. Bývalá protikorupční policie, která vyšetřovala IT zakázky okolo společnosti Tesco SW, tímto testem ale neprošla. Varování od neznámého pachatele den před razií způsobilo, že detektivové nenašli, co hledali. Měsíce a možná roky utajeného vyšetřování přišly vniveč.

Situace vyvrcholila, když se vedení policie rozhodlo v březnu rozprášit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v čele s Robertem Šlachtou. Právě ten totiž narazil na podivnosti okolo vyšetřování úniku v kauze IT zakázek. Zatímco protikorupční policie se reorganizace fakticky nedotkla, Šlachtův ÚOOZ se rozčlenil do několika sekcí, a nejvyšší vedení protimafiánské policie proto zvolilo odchod do civilu.

Děravá inspekce

Těžký šrám utrpěla policejní reorganizace i kvůli nařčení bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka směrem k policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Komárek na něj ukázal právě v souvislosti s brutálním únikem informací v kauze okolo Tesco SW. Tehdy ještě bez důkazů. Jenže jak zdokumentovaly LN, případem okolo Tuhého se skutečně zabývala GIBS. Jen pár měsíců po startu vyšetřování úniku k firmě však Šlachtovi lidé zachytili, kterak si o prověřování citlivého případu v GIBS povídají policisté v Olomouci. A nejen oni. A to přes výslovný pokyn státního zástupce, který měl případ na starosti, aby GIBS spis na Tuhého držela v maximálním možném utajení. Panuje proto vážná pochybnost, jak kvalitně odvedla inspekce svoji práci a zda pachatele úniku „nepřikryla“. Místo jednoho problému byly rázem selhání dvě.

Babiš nejprve pohrozil odchodem ministrů ANO z vlády, aby si o pár týdnů později z reorganizace udělal slogan pro podzimní krajské volby.

Kvůli souvislostem policejní reorganizace se sešla vláda, a jednala o ní za přítomnosti nejvyššího státního zástupce dokonce bezpečnostní rada státu. Stále ale nebylo jasné, jak konkrétně figuruje v kauze úniku policejní prezident Tuhý, přesněji někteří členové jeho rodiny. Vláda i bezpečnostní rada státu však od řešení situace utekly. Selhání číslo tři.

Problém se naopak stal rozbuškou dosud nejvážnější vládní roztržky. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) osočoval lídra hnutí ANO Andreje Babiše ze snahy ovládnout a destabilizovat policii. Ten nejprve pohrozil odchodem ministrů ANO z vlády, aby si o pár týdnů později z reorganizace udělal slogan pro podzimní krajské volby v jasné konfrontaci se sociální demokracií. Podstatu problému zválcovala politika.

Ještě marnější sněmovna

Selhání čtvrté: laxní přístup poslanců, včetně těch opozičních. Výbor pro bezpečnost měl v červnu unikátní příležitost vyslechnout si Šlachtu a Komárka na mimořádně svolaném zasedání. Detektivy a šéfa vrchních žalobců z Olomouce nevyslechli. A to přesto, že výbor má být kontrolní pojistkou přešlapů moci výkonné, včetně policie a inspekce.

Prostor pro slyšení ponechali tehdy politici nevyužitý. Kývli ale na vytvoření vyšetřovací komise, která má ze zákona rozsáhlé pravomoci. Jde o mimořádný nástroj, který má řešit skutečně ty nejvážnější problémy, s nimiž si neporadí ani vláda.

Skutečnost, že členové komise vnímají jako největší riziko své práce úniky do médií, působí v kontextu případu již jako hloupý žert.

Ačkoliv minulosti podobné komise nevedly k žádným relevantním změnám, naděje na vyšetření všech okolností a podezření, které reorganizaci provázejí, přece jen existovala.

Jenže už první hlasování nové komise v červenci ukázalo, že jde spíše o promarněnou příležitost. Komise se neshodla na přijetí usnesení, které by doporučilo vládě spuštění reorganizace odložit. Prvního srpna tak i přes odpor části odborné veřejnosti Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla.

Vyšetřovací komise přitom sotva dojde k jinému závěru, než že policejní reorganizace nebyla kvalitně připravena. Její výrok tak bude již jen akademický. Skutečnost, že členové komise vnímají jako největší riziko své práce úniky do médií, působí v kontextu případu již jako hloupý žert.

Policejní kauza v pěti dějstvích aneb Od zmařené razie po sněmovní vyšetřovací komisi

Jsou tomu zhruba tři měsíce, kdy bez jakéhokoliv upozornění a navzdory dřívějším proklamacím Policejní prezidium zrušilo protikorupční a protimafiánský útvar, místo nichž vznikl „superúřad“ Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Brzy se objevilo podezření, že příčinou zániku protimafiánské jednotky, vedené plukovníkem Robertem Šlachtou, nemusela být jen ušlechtilá snaha zefektivnit práci. Do médií unikla řada informací o několika kauzách posledních dvou let, zdánlivě nesouvisejících. Přinášíme jejich inventuru.

Září 2014

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (protikorupční jednotka) spustil razii na 40 místech republiky, mimo jiné na radnicích a hejtmanstvích v Olomouci a Zlíně. Detektivové zabavovali dokumenty, které jim měly pomoct v rozkrytí kauzy údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy za 438 milionů korun.

Detektivové nebyli spokojeni s výsledkem razie v olomoucké firmě Tesco SW, jejíž manažeři o zásahu předem tušili. Policisté se to dozvěděli díky telefonu, který v rámci prohlídky zabavili u manažera Tesco SW Davida Tesaříka. V přístroji se nacházela SMS z německé SIM karty, v níž Davidu Tesaříkovi odesílatel napsal, že dle jeho zdroje si má policie přijít pro Tesaříkova otce Josefa Tesaříka – bratra olomouckého senátora a bývalého olomouckého hejtmana za ČSSD.

Prosinec 2014

Únik informace k Davidu Tesaříkovi začíná vyšetřovat olomoucká pobočka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková inspektora M. V. zavázala mlčenlivostí, včetně zákazu komunikace s nadřízenými. Inspektor to však nedodržel.

V roce 2015 se totiž detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (protimafiánská jednotka) Roberta Šlachty pustili do vyšetřování jiné kauzy, nazvané Vidkun. A získali díky prostorovým odposlechům v olomouckých restauracích a úřadech i informace svědčící o tom, že vyšetřování GIBS včetně detailů případu nezůstalo navzdory pokynu státní zástupkyně utajeno. Věděli o něm nadřízení inspektora M. V. jako například šéf olomoucké GIBS Tomáš Uličný, policejní špičky v Praze, a dokonce i podnikatel Ivan Kyselý.

Březen 2016

477 dnů zabralo GIBS vyšetřování úniku informací v kauze Tesco SW. Jeho verdikt zněl: odkládá se. Vyšetřovateli se nepodařilo odhalit konkrétního pachatele, který Davida Tesaříka den před razií (Tesařík tuto věc i přes zjištění inspekce popírá) na zásah upozornil. Nicméně dospěl k nečekanému zjištění. Varovná SMS Davidu Tesaříkovi přišla z německého telefonního čísla které bylo součástí uzavřené skupiny telefonních uživatelů. „Pachatel nebo pachatelé se chovali značně konspirativně se znalostí postupů orgánů policie,“ napsal vyšetřovatel. Jedna ze SIM karet použitých v této skupině se přitom v průběhu času ocitla ve stejném telefonu, do něhož byla vložena i karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Nikdo z podezřelých tuto okolnost nedokázal vysvětlit.

Červen 2016

Policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube přicházejí s bleskovou reorganizací policie – zrušením protimafiánské i protikorupční jednotky a jejím sloučením do nového útvaru. Proti se staví elita státních zástupců – Pavel Zeman, Lenka Bradáčová i Ivo Ištvan. Obávají se, že se zadrhne vyšetřování živých a citlivých kauz. Šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta odchází od policie.

Někdejší šéf ostravské expozitury Šlachtova útvaru Jiří Komárek dává reorganizaci do souvislosti s „brutálními úniky“ ze spisu. Policejního prezidenta Tuhého označuje jako osobu podezřelou z úniku informací. „Při prověřování toho úniku, kterého se mohl dopustit policejní prezident, jsme zaznamenali pokusy ze strany funkcionářů GIBS o průnik do spisu v rámci vyšetřování kauzy Vidkun,“ říká Komárek ČT a podává trestní oznámení.

Červen až srpen 2016

Šlachta i Komárek chtějí koncem června vystoupit se svými poznatky na bezpečnostním výboru sněmovny, poslanci jim to však neumožní. Schvalují vznik vyšetřovací komise.

Na konci července před ní vystupuje Šlachta. Hovoří několik hodin. Reorganizaci nezabrání. Je spuštěna 1. srpna a vzniká nový „superúřad“. Před komisí vystoupí i Komárek, prezident Tuhý či jeho náměstek Laube. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) slibuje, že s výsledky vyšetřování by mohl přijít zhruba v říjnu.

Na konci srpna přichází komise s prvním schváleným stanoviskem: chce vyšetřit, odkud informace unikají – ne však v případu GIBS či v kauze Tesco SW. Jde jim o to, odkud informace o Tuhém a spol. unikají do médií. Novým cílem vyšetřovací komise se stávají novináři.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.