Lidovky.cz

Polčák nehodlá obhajovat poslanecký mandát. Je znechucen sněmovní politikou.

Zprávy z EU

  9:19

První místopředseda Starostů sdělil ČESKÉ POZICI, že se hodlá vrátit k advokacii. Ale zvažuje také Evropský parlament.

foto: © ČTK, MONTÁŽ ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Vedle Jaromíra Drábka chce dolní komoru Parlamentu v roce 2014 opustit i další výrazná postava poslaneckého klubu TOP 09 Stanislav Polčák. První místopředseda Starostů a nezávislých (STAN) v rozhovoru pro ČESKOU POZICI oznámil, že už nebude obhajovat svůj mandát.

„Přemýšlím o tom, že se naplno vrátím do advokacie a budu učit, což jsem poslední dobou zanedbával. Druhá možnost je, že zvážím, zda bych příští rok případně nekandidoval do Evropského parlamentu. To by byla jedna z možností, jak bych se udržel v politice a nabídl své zkušenosti předsedy dvou výborů,“ řekl ČESKÉ POZICI Polčák, který vedle výboru pro veřejnou správu začal předsedat také ústavně právnímu výboru sněmovny.

V rámci politického hnutí STAN chce Polčák zůstat nadále aktivní. Sněmovní politika už ho prý ale neláká. „Nelze zastírat byrokratizaci evropských institucí, ale ona je vyvážena tím, že do jisté míry funguje, a nemyslím, že by produkovala přílišné zmetky. Což se z úrovně českého legislativního procesu vždy říct nedá. Pro mě je lákavé to, že tam daleko více než osobní vazby a schopnost domluvit se se správným člověkem rozhoduje síla argumentů, že se tam lidé baví spíše o věcné rovině, a nejde o obchodování ve stylu ,ty mi uhneš tady a já tobě zase tady‘,“ soudí Polčák.

Adekvátní nástupci

Vedle něho často hovoří o znechucení sněmovní politikou a vnitrokoaličním obchodováním i samotný předseda STAN a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle Polčáka to však neznamená, že by se Starostové po prosazení svého hlavního předvolebního cíle – změny rozpočtového určení daní – stahovali z parlamentní politiky. „Teď budeme obnovovat smlouvu s TOP 09 a budeme kandidovat i na celostátní úrovni. Tohle je čistě věc několika jednotlivců. A i kdyby se snad Petr Gazdík rozhodl v roce 2014 nekandidovat, což nepředpokládám, máme dost solidních náhrad,“ říká místopředseda STAN.

Dle Polčáka se Starostové po prosazení svého hlavního předvolebního cíle – změny rozpočtového určení daní – nestahují z parlamentní politiky

Za tyto adekvátní nástupce do vedoucích rolí ve sněmovně označil například poslance Jana Farského, starostu povodněmi smutně proslavených Troubek Radka Brázdu, nebo starostu Želechovic nad Dřevnicí Michala Špendlíka. Ten po novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause spustil celorepublikovou vlnu sundávání jeho portrétů.

Gazdík připouští, že díky Polčákovu kroku bude mít rozhodování o své budoucnosti do značné míry předurčené, a o obhajobu poslaneckého křesla se za zhruba rok pokusí. „Není dost dobře možné, aby Starostové a nezávislí ve sněmovně neměli ani předsedu, ani prvního místopředsedu. Být poslancem pro mě není žádné životní štěstí, ale nějakou práci bych ještě rád dotáhl. I s ohledem na to, že v poslední době čím dál víc hrozí nástup nějakých populistických seskupení – STAN je dobrou alternativou pro lidi, kteří mají zkušenost z komunální politiky a mají co dát i politice celostátní,“ řekl Gazdík ČESKÉ POZICI.

Do Evropského parlamentu se už chystá kandidovat exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. V souvislosti s Bruselem se také často hovoří o senátorovi a neúspěšném kandidátovi na prezidenta za ČSSD Jiřím Dienstbierovi

Celý rozhovor se Stanislavem Polčákem zveřejní ČESKÁ POZICE v příštích dnech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.