Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pokračování seriálu Sazka: Rýsuje se tandem Hušák-Valenta

  15:17

Zatím poslední nabídku na pomoc zadlužené Sazce poslal holding Synot. Akcionáři se mohou rozmýšlet jen do 25. ledna.

Zhoršení platební neschopnosti Sazky její šéf Aleš Hušák nezabránil. foto: © ČTKČeská pozice

Dnes ve 14 hodin zasedne výkonný výbor ČSTV k mimořádnému jednání. Sportovní svazy by si na něm měly ujasnit, jak se postaví k návrhům na řešení situace zadlužené Sazky. Pod vřící kotel přiložila ještě včera, 11. ledna, skupina investorů zastřešená holdingem Synot Group, když do sídla Sazky doručila svou oficiální nabídku pomoci. Její plné znění má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Nad rámec znění tiskové zprávy, kterou včera obdržela média,  obsahuje nabídka Synotu a spol. několik podstatných informací. Především je pozoruhodné, že investoři pod hlavičkou Synotu předložili členům představenstva Sazky „nabídku na spolupráci“ na základě „osobního jednání a žádosti předsedy představenstva pana Aleše Hušáka“. To by nepostrádalo logiku. A nejen proto, že zatímco Sazka je nejsilnější v loteriích, doménou Synotu je oblast videoloterijních terminálů, v níž se Sazce prozatím nedařilo.

Holding Synot zakladatele Ivo Valenty totiž ve své nabídce jako jediný – tedy kromě facilitátora Sazky Martina Ulčáka – počítá při restrukturalizaci se současným managementem firmy. Tandem Valenta-Hušák znamená spojení velké části loterijního trhu a jeho větší monopolizaci. Což naprosto odpovídá dosavadnímu lobbistického tlaku dvou loterijních „S“ na tvorbu a úpravy loterijního zákona.

Cílem finanční restrukturalizace Sazky je dle Synotu „zachování veškerých hlavních obchodních činností a majetku společnosti včetně Areny s různými možnostmi partnerství se subjekty, podnikajícími v těchto činnostech“. Jde patrně o jedinou nabídku, která a priori nepočítá s prodejem haly, jež je zdrojem současných finančních problémů Sazky.

Dobu potřebnou na restrukturalizaci Sazky a splacení závazků odhadují investoři na šest až osm let. Poté počítají s výplatou dividend současným akcionářům ve výši zhruba 400 milionů korun ročně, což pro sportovní svazy představuje tři až čtyři miliardy za 15 let. Celkem slibuje Synot českému sportu za 66 procent Sazky až 15 miliard korun za patnáctileté období. 

Nabídka Synotu a spol. platí 14 dní od jejího doručení společnosti Sazka (tedy do 25. ledna 2011). Ještě před tím však dojde na termín 17. ledna. Ten pro změnu režíruje největší věřitel Sazky, miliardář Radovan Vítek, který by údajně měl vlastnit již téměř 1,5 miliardy pohledávek. Pokud mu Sazka do 17. ledna pohledávky po datu splatnosti nezaplatí, je připraven na ni podat insolvenční návrh.

Aleš Hušák se netěší ani podpoře ministra školství Josefa Dobeše. Ministr při úterní tiskové konferenci vyzval majitele Sazky, aby se zbavili jejího současného vedení a přijali některou z nabídek strategických partnerů. „Ředitel (Aleš Hušák – pozn. red.) říká akcionářům, co mají dělat, místo aby to bylo naopak,“ poukázal Dobeš na problém v Sazce, který je dle něj v soukromé sféře nemyslitelný.

Řada zástupců sportovních svazů včetně šéfa ČSTV Pavla Kořana je dle veřejných vyjádření pro zachování současné akcionářské struktury Sazky. Aby ne, když si nedovedli (nebo spíš nechtěli?) poradit s generálním ani při současné majoritě. Natož pak uhlídat firmu s minoritou...

Autor: