Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pojišťovny vyplatí za škody v Japonsku 12 až 25 miliard dolarů

  7:50

Nový odhad dopadů japonské katastrofy na pojišťovny od společnosti Eqecat je o deset miliard dolarů nižší než od firmy AIR Worldwide.

Většinu následků zemětřesení finančně ponese japonská vláda. foto: REUTERSČeská pozice

Specializovaná společnost Eqecat odhaduje, že pojišťovny budou muset po japonském zemětřesení z minulého pátku, následné vlně tsunami a požárech vyplatit na náhradách škody 12 až 25 miliard dolarů. Liší se tím od konkurenční firmy AIR Worldwide, jež o víkendu předběžně spočítala výdaje pojišťoven na 15 až 35 miliard dolarů.

Rozdíl v obou dohadech ukazuje, jak obtížné je určit skutečné následky. Pojištěné škody jsou přitom jen zlomkem celkových dopadů jedné z největších přírodních katastrof v dějinách země. Zbylá část zatíží dalšími desítkami miliard dolarů japonskou státní pokladnu.

Kóbe 1995

O tom, že pojišťovací a zajišťovací odvětví zaplatí vždy jen nepatrnou část ze škod způsobených přírodní katastrofou, svědčí zemětřesení v Kóbe z roku 1995. Ačkoli se tehdejší škody odhadovaly na 100 miliard dolarů, pojišťovny vyplatily pouhé tři miliardy.

Pod výprodejní tlak se v uplynulých dnech dostaly kvůli obavám z dopadů zemětřesení akcie pojišťovacích firem. Investoři mají strach, zda pojišťovny i jejich zajišťovny nebudou muset kvůli výplatám náhrad omezit programy odkupu vlastních akcií, případně doplnit kapitál.

Rating stabilní

Eqecat předpokládá, že z celkově odhadované částky připadnou dvě až čtyři miliardy dolarů na vrub Japan Earthquake Reinsurance Pool, což je společná zajišťovna japonských pojišťoven se zárukou státu. Zhruba 90 procent majetkového a životního pojištění připadá v Japonsku na tři největší tamní hráče – MS&AD Insurance Group, Tokio Marine Group a NKSJ Group.

Japonské pojišťovací společnosti mají dostatečnou úroveň rezerv i kapitáluDle odhadů investiční banky Keefe Bruyette & Woods by každý z nich mohl utrpět ztrátu 250 milionů až miliardu dolarů. Ratingová agentura Fitch doplnila, že tyto pojišťovny si již na krytí škod vyčlenily přibližně 6,5 miliardy dolarů ze svých rezerv. „Japonské pojišťovací společnosti mají dostatečnou úroveň rezerv i kapitálu a nemělo by to mít zásadní dopad na jejich podnikání ani na výplatu škod,“ potvrdil začátkem tohoto týdne státní ministr pro finanční služby Šózaburó Džimi.

Významnou část ztrát zřejmě ponese globální zajišťovací průmysl, jak uvedl pro list The New York Times analytik Kenji Kawada z japonské odbočky ratingové společnosti Moody’s. Jako příklad firem, které by mohly nejvíce utrpět, jmenoval Munich Re, Swiss Re, Scor, Hannover Re, Berkshire Hathaway, PartnerRe a Everest Re.

Agentura Moody’s nicméně tvrdí, že ratingy všech hlavních zajišťovatelů jsou stabilní. Mnozí analytici navíc říkají, že by na ně mohla mít nynější událost i pozitivní vliv. Ceny zajištění totiž několik let klesají a zemětřesení by mohlo vyvolat větší poptávku i vyšší ceny, což by se následně mohlo projevit v jejich zisku.

Rána pro zajišťovny? To se ještě uvidí.

Banka Keefe, Bruyette & Woods ve zprávě z úterý upozornila, že zajišťovací smlouvy se obvykle obnovují v dubnu. Aktuální ztráty z japonského a krátce předtím ještě z novozélandského zemětřesení zvýší ceny pojištění proti možným přírodním katastrofám v Kalifornii (zemětřesení) a na Floridě (hurikány).

Největší nejistota však obklopuje výši škod způsobených kontaminací z jaderné elektrárny Fukušima, z níž po zasažení vlnou tsunami uniká radioaktivita. Provozovatelé jaderných elektráren v Japonsku musejí povinně kupovat pojištění odpovědnosti u odvětvové skupiny Japan Atomic Energy Insurance Pool. Maximální výše krytí je však v tomto případě pouhých 2,2 miliardy dolarů. V odpovědnosti navíc nejsou zahrnuty škody na zařízeních způsobené zemětřesením a ztráty vyplývající z přerušení výroby.

„Kočičí“ dluhopisy

Globální zajišťovatelé vytvořili z části japonských zemětřesných rizik cenné papíry známé jako katastrofické dluhopisy, neboli „cat bonds“. Ty se prodávaly syndikátu institucionálních investorů, kteří očekávali vysoké výnosy výměnou za to, že pokud zajištěním krytá přírodní katastrofa nastane, přijdou o značnou část své investice, případně o celou. Agentura Moody’s identifikovala čtyři takové „kočičí“ bondy, jež jsou navázány na krytí škod po nynějším zemětřesení v Japonsku.

Většina těchto nákladů zřejmě zůstane na již dnes extrémně zadlužené japonské vládě. A je otázkou, zda má své potenciální závazky ze zmíněných škod někde zajištěné. Pokud ano, dal by se tím vysvětlit strmý propad akcií významných světových zajišťovatelů v uplynulých dnech.

Obří katastrofy jsou stále četnější

Každopádně to zatím vypadá, že z hlediska škod bude japonská katastrofa jednou z největších – ne-li absolutně největší – v dějinách. Do současnosti drželo primát zničující zemětřesení v kalifornském Northridge z ledna 1994, kdy musely pojišťovny v dnešních cenách vyplatit na náhradách 22,5 miliardy dolarů.

Jak upozornil Robert Hartwig z Institutu pro pojišťovací informace, dnešní tragédii činí výjimečnou to, že „čtyři z pěti nejdražších zemětřesení a tsunami za posledních 30 let se událo za uplynulých 13 měsíců“. Poukázal přitom na dvě velká zemětřesení na Novém Zélandu, jedno v Chile a naposledy i v Japonsku.