Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podnikatelé ke zdražení nemají důvod

  10:11
„Když se zákon přijímal, vedly se diskuse i s asociacemi zastupujícími podnikatele, ale žádné podobné připomínky se neobjevily. Jakmile se lidé začnou reálně připravovat, zjistí, že jsou tam problémy, a nevědí, co s nimi,“ říká v rozhovoru ke startu elektronické evidence tržeb (EET) v pohostinství ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš před Branickou formankou. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru k zahájení elektronické evidence tržeb (EET) v pohostinství mimo jiné říká: „Nechápu, proč někdo stále tvrdí, že projekt nefunguje a je ohrožen. To je lež. Nepřicházíme ani s ničím, co by způsobilo nějaké změny v aktuálně startující fázi. Náš návrh se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, která je plánovaná na rok 2018, a v menší míře druhé fáze, plánované od 1. března 2017.“

LIDOVÉ NOVINY: Jaký očekáváte osud vámi aktuálně navrhovaných změn v systému elektronické evidence tržeb?

BABIŠ: V médiích probíhá negativní kampaň proti projektu EET. Jeho odpůrci se snaží strašit lidi a poctivé podnikatele. Přitom se nic nemění, my jsme jenom přišli s nápadem, jak systém evidence tržeb zjednodušit. EET je schválená, i když dělali všichni všechno proti tomu, aby k tomu došlo. A to přesto, že jsme jedni z posledních ve visegrádské čtyřce, kteří tržby neevidují.

EET je schválená, i když dělali všichni všechno proti tomu, aby k tomu došlo. A to přesto, že jsme jedni z posledních ve visegrádské čtyřce, kteří tržby neevidují.

Nechápu tedy, proč někdo stále tvrdí, že projekt nefunguje a je ohrožen. To je lež. Nepřicházíme ani s ničím, co by způsobilo nějaké změny v aktuálně startující fázi. Náš návrh se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, která je plánovaná na rok 2018, a v menší míře druhé fáze, plánované od 1. března 2017.

LIDOVÉ NOVINY: Takže nevznikne ani žádný chaos?

BABIŠ: Ne, žádný chaos není, vše funguje. Paniku šíří hlavně někteří politici, kteří neznají ani detaily našeho návrhu, a odpůrci projektu jako takového. Chápu, že po krajských volbách pokračují v předvolební kampani, ale EET platí tak, jak byl schválen zákon. Přicházíme s návrhem změn právě nyní jen proto, že přišel k projednávání do sněmovny daňový balíček, který je posledním legislativním nosičem, jejž můžeme využít v tomto volebním období pro případné změny v EET.

Kvůli tomu a informacím od podnikatelů jsme se rozhodli, že navrhneme hlavně pro ty nejmenší živnostníky, kterých se týká třetí a čtvrtá vlna EET (od března a června 2018), s ročním obratem do 250 tisíc korun možnost zažádat si o sjednání paušální daně. Pokud takovou žádost po důkladném prověření finanční správa schválí a domluví jasnou výši daně, nebude se na tyto živnostníky EET vztahovat. Není to žádná plošná výjimka, ale možnost a hlavně vstřícný krok vůči těm nejmenším, kterým tím zjednodušíme život.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jim tedy vyhovujete na poslední chvíli, když měli možnost reagovat už dříve?

Paniku šíří hlavně někteří politici, kteří neznají ani detaily našeho návrhu, a odpůrci projektu jako takového. Chápu, že po krajských volbách pokračují v předvolební kampani, ale EET platí tak, jak byl schválen zákon.

BABIŠ: Právě že neměli, nezaváděli vše přímo do provozu. Je to klasický život, když se zákon přijímal, vedly se diskuse i s asociacemi zastupujícími podnikatele, ale žádné podobné připomínky se neobjevily. Jakmile se lidé začnou reálně připravovat, zjistí, že jsou tam problémy, a nevědí, co s nimi.

Prezentovali nám 18 modelových případů plateb přes e-shopy, a to od jednoduché platby na dobírku a na kamenné výdejně až po různé platební systémy, kdy vše probíhá jen na dálku, z domova. Tam by si museli – jednoduše řečeno – postavit „stroj“ na účtenky pro všechny tyto případy, a to i když probíhají zcela elektronicky a stopa je zcela jasná a dostatečná pro kontrolní činnost Finanční správy.

Je to zkrátka tím, že málokdo počítal s tím, že to skutečně projde, a začali se tomu věnovat až nyní. Neměli jsme proto informace technické povahy, které přinesli až nyní. Kolegové na ministerstvu a ve Finanční správě pak dospěli k závěru, že mají dostačující záznam a nejde to snadno „ošvindlovat“.

LIDOVÉ NOVINY: Ale co když přijde někdo další?

Málokdo počítal s tím, že to skutečně projde, a začali se tomu věnovat až nyní. Neměli jsme proto informace technické povahy, které přinesli až nyní.

BABIŠ: Nikdo takový už není. Navíc druhý institut není o EET, ale opravdu o paušální dani a k EET jsme u něj dospěli nepřímo. Znovu navíc opakuji, že to není výjimka a nemíříme na první vlnu, ale hlavně na třetí a čtvrtou vlnu v roce 2018 a částečné na vlnu v roce 2017. A ještě bych jednou rád zdůraznil, že je to jen možnost požádat finanční úřad, který ji posoudí.

Chceme podnikatelům ulehčit život, v případě, že budou platit paušální daň, tak nepodávají přiznání k dani, nebudou kontrolováni Finanční správou a ušetří čas. Potom logicky není tedy důvod ani evidovat tržby. Nedochází k daňovým únikům, protože daň zaplatí. Budou tedy vědět, kolik platí, nemusí vést evidenci, živnostník i daňový úřad ušetří čas i energii a stát daň vybere. Reagujeme tak na dopisy živnostníků, pro které by EET bylo zbytečné.

LIDOVÉ NOVINY: Už tedy nebudou žádné další změny v systému EET, a to ani do startu dalších fází?

BABIŠ: Určitě ne, rozhodně nebudou pocházet od nás. Samozřejmě uvidíme, jestli současné návrhy projdou ve sněmovně. My EET neotvíráme, první, kdo tak ale učinil, byla ČSSD, která přes poslance Šincla podala návrh na plošnou výjimku pro spotřebitelské úvěry. Takže svým návrhem šel na ruku poskytovatelům půjček, a ano, i lichvářům. Chápete? Plošnou výjimku pro všechny lichváře. Těm, kdo půjčují na vysoký úrok lidem, kteří nebudou mít na splácení. Tradiční sociální demokrat.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se tedy stavíte k dalším návrhům na vyjmutí, například farmářských trhů, jak zaznělo od KDU-ČSL?

Chceme podnikatelům ulehčit život, v případě, že budou platit paušální daň, tak nepodávají přiznání k dani, nebudou kontrolováni Finanční správou a ušetří čas. Potom logicky není tedy důvod ani evidovat tržby.

BABIŠ: To je ale požadavek na plošnou výjimku, kterou jsme nikdy nepodpořili a nepodpoříme. U e-shopů jen nebyl dostatek informací z hlediska technologií platebních systémů, což je velmi složitá problematika.

LIDOVÉ NOVINY: Veškeré platební systémy, jako je PayPal, tedy budou vyňaty?

BABIŠ: Ano, to navrhujeme.

LIDOVÉ NOVINY: A nemůže nakonec dojít k vynětí všech plateb kartou i v obchodech?

BABIŠ: Ne, to není možné kvůli analytice. Pokud byste měl například jednu restauraci, kde se platí jenom hotově, a druhou, kde se platí jen kartou, druhá by de facto, kdyby byly vyňaty platební karty, neměla tržby a to my nechceme. To by zkreslovalo analytiku.

LIDOVÉ NOVINY: A myslíte, že se vám podaří vyjednat podporu pro současné změny, když odmítnete návrhy koaličních partnerů?

BABIŠ: Byli jsme s paní náměstkyní Schillerovou pozváni na poslanecký klub KDU-ČSL a vysvětlili jsme jim, že jejich návrhy nejsou dobré. Ještě jim k tomu dáme podrobné stanovisko, ale odmítáme další změny v systému EET. Naše návrhy nesměřují na systém samotný, ale hlavně na institut paušální daně. Chceme udělat tuto změnu, a pokud se nám to nepodaří, budeme to muset nechat na příště. Ale byla by to škoda, pokud by to partneři nepodpořili, protože všichni říkali, že je potřeba myslet na ty nejmenší živnostníky a my jim tím nyní chceme zjednodušit život.

LIDOVÉ NOVINY: V určité části případů ale může dojít k tomu, že restaurace nebo ubytovací zařízení ze systému následně vypadne. Nezpůsobí to problémy, když si bude muset pořídit vybavení?

Naše návrhy nesměřují na systém samotný, ale hlavně na institut paušální daně. Chceme udělat tuto změnu, a pokud se nám to nepodaří, budeme to muset nechat na příště.

BABIŠ: Náklady na pořízení těch nejlevnějších systémů jsou zhruba pět tisíc, což kompenzuje u těch nejmenších sleva na dani ve stejné výši.

LIDOVÉ NOVINY: Co takové moderní služby, jako je sdílení a pronajímání bytů přes Airbnb?

BABIŠ: Podobné způsoby řeší finanční správa a budou obecně pod EET spadat. Ale je otázka, do jaké míry, protože klasický nájem je ze systému vyňatý. Tedy pokud máte byt a pronajímal byste ho, EET se na vás nevztahuje. Nicméně konkrétně služby jako Airbnb jsou složitější.

LIDOVÉ NOVINY: Jde o to, že se jedná o platbu, která jde přes internet, takže nyní do EET spadne a poté by se z něj zase vyňalo?

BABIŠ: Je to tak. Nicméně je to tím, že jsme uznali, že připomínky provozovatelů e-shopů jsou oprávněné, a vyšli jim vstříc.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou nějaká jasná kritéria, která musí projekt EET splnit, aby jej šlo označit za úspěšný?

Náklady na pořízení těch nejlevnějších systémů jsou zhruba pět tisíc, což kompenzuje u těch nejmenších sleva na dani ve stejné výši

BABIŠ: Projekt EET je úspěšný už tím, že jsme ho prosadili a narovná podnikatelské prostředí z hlediska placení daní. Byl jsem například v restauraci, kde mi říkala skupina zaměstnanců, že dostávají minimální mzdu a zbytek takříkajíc na ruku. Jejich důchod tak bude nízký a nemohou si třeba vzít ani hypotéku. Takže EETokamžitě přinese narovnání platů zaměstnanců v pohostinství.

Stejně jako u DPH na pivo, kterou jsme ostatně chtěli snížit, vybíráme ročně 260 milionů, přes počet prodaných hektolitrů by to ale mělo být 2,6 miliardy korun. Je asi všem jasné, jak se v tomto odvětví dosud hospodařilo. Efekt tedy poznáme okamžitě, a to i na výběru daní.

LIDOVÉ NOVINY: A kolik se jich tedy má vybrat?

BABIŠ: Máme propočty na 18 miliard korun na celý projekt do konce roku 2018 po všech čtyřech fázích. Z toho příští rok je to 4,3 miliardy a v roce 2018 dalších dvanáct. Navíc je tu už teď silný psychologický efekt.

LIDOVÉ NOVINY: Máte představu, jaké budou na druhé straně náklady podnikatelů na zavedení systému?

Podle našich odhadů by se do první fáze mělo zapojit mezi 40 a 50 tisíci podnikatelů. Přesná čísla zjistíme až po skutečném zapojení.

BABIŠ: To samozřejmě záleží případ od případu, jaký má obrat, takříkajíc od každé provozovny. Uspořádali jsme už tři prodejní veletrhy a plánujeme další dva. Nejlevnější zařízení vychází do pěti tisíc korun, a navíc, jak jsem říkal, náklady těm nejmenším kompenzujeme jednorázovou slevou na dani právě v pětitisícové výši. Jak ostatně prohlásil jeden IT odborník nedávno v televizi, prakticky každý má mobilní telefon, který je dražší než zařízení EET.

LIDOVÉ NOVINY: Máte šanci během prosince zjistit, kolik podnikatelů systém nezavedlo?

BABIŠ: Podle našich odhadů by se do první fáze mělo zapojit mezi 40 a 50 tisíci podnikatelů, ale ty se stále zpřesňují, už dnes máme 49 tisíc vydaných údajů. Přesná čísla zjistíme až po skutečném zapojení. Dál to bude záležet na standardním místním šetření a kontrolní činnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Zajímají nás i případné sankce. Už dříve se mluvilo o určité benevolenci vůči provozovatelům, kteří nestihnou včas EET zprovoznit. Jak přísní budete?

Budeme benevolentní i v sankcích, což ale neznamená, že budeme tolerovat nějaké bezprecedentní porušení pravidel. V takovém případě se sankce uloží. Krajní je ve výši až 500 tisíc korun.

BABIŠ: Bude tam určité toleranční období, i když nelze říci, jak dlouhé. Budeme benevolentní i v sankcích, což ale neznamená, že budeme tolerovat nějaké bezprecedentní porušení pravidel. V takovém případě se sankce uloží. Krajní je ve výši až 500 tisíc korun. Menší sankce do 50 tisíc je pak za menší prohřešky, například když nemáte v provozovně oznámení o evidování tržby. Posuzuje se to důkladně, jak polehčující, tak přitěžující okolnosti. Ale rozhodně ze začátku se budou ukládat sankce v té nižší hranici. A neříkám, že hned od 1. prosince.

LIDOVÉ NOVINY: Budete důsledně kontrolovat i na druhé straně dodavatele systémů, jestli jejich technologie funguje?

BABIŠ: Kontrolovat dodavatele systémů není podle zákona o EET naše kompetence.

LIDOVÉ NOVINY: Takže je to riziko výhradně podnikatele?

BABIŠ: Ano. Často se nás ptají, od koho si mají EET pořídit, který systém je nejvhodnější. Ale do toho my nemůžeme mluvit. Proto pořádáme zmíněné veletrhy, kde mají podnikatelé možnost hovořit s mnoha dodavateli současně a vybírat si to nejvhodnější řešení.

LIDOVÉ NOVINY: Podnikatelé ale právě často říkají: když si pořídím něco, co nebude fungovat, dostanu za to sankci já?

Není žádný důvod skončit kvůli EET podnikání, právě naopak. Podnikatelé mají od 1. prosince nižší DPH na jídlo a nealko, tudíž podnikatelé vydělají více peněz.

BABIŠ: Je to tak. Je to otázka smlouvy mezi dodavatelem a podnikatelem. Tedy jaká je možnost reklamace nebo jak se lze hojit v případě problémů.

LIDOVÉ NOVINY: Máte nějaký vlastní odhad, kolik podnikatelů ukončí činnost vlivem EET?

BABIŠ: Není žádný důvod skončit kvůli EET podnikání, právě naopak. Podnikatelé mají od 1. prosince nižší DPH na jídlo a nealko, tudíž podnikatelé vydělají více peněz. Zaplatí míň daní a ti, kdo dnes straší, že zvýší ceny nebo už zdražili, jen zneužívají situaci v neprospěch spotřebitelů.

LIDOVÉ NOVINY: Ale někteří říkají, že při přiznání veškerých tržeb neutáhnou náklady nebo neuživí veškerý personál.

BABIŠ: Takový odhad jsme nedělali, ale každý rok končí podnikání asi 30 tisíc živnostníků kvůli různým jiným důvodům a ne kvůli EET. Prostě někteří začínají a jiní končí. Ale vy si jako fakt myslíte, že je normální podnikat, ale neplatit daně? Vždyť jak pak přispívají na bezplatné školství, výstavbu infrastruktury a další věci, které denně využívají?

LIDOVÉ NOVINY: Pivovary si udělaly pomocí svých obchodních zástupců podrobný seznam provozoven, které se chystají ukončit svou činnost kvůli EET. Jejich počty jdou do stovek. Mezi nimi jsou prý i ty, které tržby krátily, a tak přežívaly. Například v malých obcích.

Je normální podnikat, ale neplatit daně? Vždyť jak pak přispívají na bezplatné školství, výstavbu infrastruktury a další věci, které denně využívají?

BABIŠ: Nemají žádný důvod skončit. Snížili jsme jim sazbu DPH, o čemž nikdo nemluví. Od 1. prosince je DPH pro stravovací služby a nealko nápoje snížená z 21 procent na 15. To je šest procent, která počítáme, že si nechají pro sebe. Ale někteří mohou skončit z důvodů, které popisujete.

LIDOVÉ NOVINY: S tím jste počítali?

BABIŠ: To je zbytečná spekulace. Faktem je, že se v takovém případě jedná o nerovné podnikání. Pokud někdo krátil tržby a neodváděl DPH, tak měl neoprávněnou výhodu. Všichni ale musejí podnikat stejně. To je základní princip.

LIDOVÉ NOVINY: Je možné, že dojde ke zdražení, aby si restaurace ztráty nahradily?

BABIŠ: Ke zdražení není žádný důvod. Vždyť jim snižujeme daně. Byl jsem teď ve dvou hospodách a půjdu tam znovu, abych si zkontroloval ceny menu. Není žádný důvod, aby bylo dražší, když dostali slevu šest procent.

LIDOVÉ NOVINY: Objevuje se kritika podnikatelů, že se jim zvyšuje administrativní zátěž. Máte v plánu nějaké kroky, které by ji snížily?

Pokud někdo krátil tržby a neodváděl DPH, tak měl neoprávněnou výhodu. Všichni ale musejí podnikat stejně. To je základní princip.

BABIŠ: EET ale není administrativní zátěž. Dneska je software často zdarma, přijde technik, který vám jej nastaví, to je za půl hodiny hotové a jste napojený přes internet a vydáváte stejnou účtenku. Akorát na ní přibude pár čísel. To není přece žádná zátěž. Od ledna jsme zavedli kontrolní hlášení DPH, které určitou administrativní zátěž představuje, to ano. Ale na druhé straně chceme mít přece peníze pro učitele, důchodce, školy, opravu silnic a další a stát žije z daní.

I vzhledem ke karuselovým a dalším podvodům jsme zvolili dobré řešení. Žádnou jinou administrativní zátěž navíc neznám. Naopak, máme projekt Moje daně, v rámci kterého od 1. ledna zjednodušíme daňový formulář, místo čtyř stran budou jen dvě. Chceme také udělat daňový portál, chystáme samovyměření daně a připravuje se nový IT systém v rámci daňové správy. Byla tu tedy určitá, ale nutná restrikce a teď se naopak snažíme zaměřit na snížení administrativní zátěže.

LIDOVÉ NOVINY: Jak je to se zabezpečením serverů finanční správy? Nemáte obavy ze zneužití nebo útoku hackerů? Kdo na to dohlíží?

Spolupracujeme úzce i s Národním bezpečnostním úřadem, který má kybernetickou bezpečnost podle zákona v gesci

BABIŠ: Podrobnosti vám sdělit nemohu, ale je to zabezpečené tak, aby se nic podobného nestalo. Spolupracujeme úzce i s Národním bezpečnostním úřadem, který má kybernetickou bezpečnost podle zákona v gesci. Zaznamenali jste snad někdy, že by rámci resortu ministerstva financí a finanční správy někdy došlo k nějakému úspěšnému útoku na naše servery?

LIDOVÉ NOVINY: Dosud tady ale nebyla pro hackery taková výzva, jako je EET.

BABIŠ: To je sice pravda, ale databáze finanční správy je také úžasný cíl, tu by určitě někdo rád napadl. Nikdy se to ale ještě nikomu nepodařilo a nepodaří.

Už žádné úlevy z EET

Pro Andreje Babiše byl 1. prosinec velkým dnem. Spustila se elektronická evidence tržeb, kterou ministr financí a předseda hnutí ANO pojal coby svůj hlavní politický odkaz. I kdyby díky EET vybral na daních miliardy, projekt ho bude stát politické body – na mnoha místech republiky už zavírají malé venkovské hospody.

Mezi nimi například hospůdka U Jarči v Počenicích na Kroměřížsku; včera načepovala poslední pivo. Majitelce Jarmile Sedlaříkové zbývá pár let do důchodu, už se nechce učit práci s počítačem, a když si spočetla náklady a zařizování, co by s EET měla, rozhodla se radši podnik po 24 letech zavřít.

Podobné příběhy budou hospodymilovné Čechy mrzet a rozčilovat. Například Budvaru se zatím ozvalo tisíc menších venkovských podniků, že už od něj nebudou brát pivo, protože končí. Některé k tomu vede fakt, že při svých výdělcích řádné placení daní neutáhnou, některé motivuje nechuť k nové technologii.

Na poslední chvíli

Umělecký dojem rozjezdu EET navíc kazí, že těsně před ním přišel Babiš s návrhem nových výjimek – pro e-shopy, platební brány a živnostníky, kteří dostanou paušální daň, protože jejich roční obrat nepřesahuje čtvrt milionu. Okamžitě se strhla lavina dalších návrhů na změny od pardonu pro farmářské trhy až po posun stravovacích služeb do desetiprocentní sazby DPH. Za sebe Babiš slibuje, že další změny nebudou. „Žádnou plošnou výjimku nepodporujeme a nepodpoříme,“ říká Babiš v rozhovoru.

Provozovatelé internetových obchodů a nejmenší podnikatelé se podle něho neozvali, když se zákon projednával, protože na problém narazili, až když se na EET začali chystat. A to bylo na poslední chvíli. Těžko se tak dá vyloučit, že stejná situace nastane, až se přiblíží další náběhové fáze v roce 2018.

Babišovy nové výjimky začnou platit nejdřív v březnu příštího roku, musejí ještě projít schválením v parlamentu. Část podnikatelů, třeba těch, kteří nabízejí své byty přes internet ke krátkodobému pronájmu, si proto bude muset zařízení na EET pořídit, i když ho pravděpodobně od jara už nebudou potřebovat. Babiš ve středu 30. listopadu ve sněmovně přislíbil, že každému, kdo takový zbytečný výdaj udělá, ho proplatí z vlastních peněz.

Kritika

Na ministra financí prší kvůli navrženým změnám kritika od politiků i profesních organizací. Problém mají zejména s čtvrtmilionovou hranicí obratu. Protože lze čarovat s čísly, aby vyšla právě pod tuto mez a protože výjimky obecně odporují tomu, čeho má elektronická evidence dosáhnout. Tedy narovnání podnikatelského prostředí, tak aby ti, kdo platí daně, sociální i zdravotní odvody, nebyli v nevýhodě oproti těm, kteří to nedělají.

„My jsme dávno říkali: Bez výjimek. Upozorňovali jsme od začátku na problémy a mantinely digitální vzdělanosti. Chtěli jsme ujasnit, jestli pod EET spadají e-shopy či sdílená ekonomika. To vše jsme říkali od jara a najednou vidíme, jak se to projednává těsně před spuštěním,“ shrnul prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý.

Babiš se hájí, že to není na poslední chvíli, protože obojí se týká spíš řemeslníků a těch, kdo mají do raportovací povinnosti naskočit až přespříští rok. Od 1. prosince se EET týká jen stravovacích a ubytovacích služeb, od března se přidá obchod. Jak bude vypadat konečný úhrn výjimek, je těžké odhadovat.

Rozjitřená atmosféra

Ve sněmovně v otázce EET panuje podobně rozjitřená atmosféra jako ve společnosti a domlouvání hlasovacích koalic bude svízelné. Když už Babiš skřínku s nápady, jak EET upravit, otevřel, přidali se i ostatní. Nejaktivnější jsou lidovci.

Na seznamu mají farmářské trhy, kde prodávají prvovýrobci a kde regionální produkty tvoří alespoň 75 procent sortimentu. Pak také podnikatele, kteří si jen přivydělávají. To by se určilo podle propočtu odvozovaného každoročně od základu pro placení sociálních odvodů; aktuálně jde o 5401 korun měsíčně.

Vypadnout by podle KDU měli i živnostníci, kteří nevydělají víc než 414 tisíc ročně, protože po uplatnění paušálu a slevy stejně daň neplatí. František Adámek z ČSSD chce, aby DPH u stravovacích služeb ještě kleslo z již schválených 15 procent na deset. Daňový požadavek má i HK se Svazem obchodu a cestovního ruchu. Protože EET dopadá na všechny obory, žádají plošné snížení daňových sazeb.

Kateřina Surmanová