Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podivná transakce. Proč koupil Natland podíl v Pražských službách?

  12:52

Kyperská firma Soranus Limited po osmi měsících svůj podíl prodala. Komu patřila, neví ani pražský primátor Bohuslav Svoboda.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno o reakci společnosti Natland Group. Existují dva pádné důvody, proč někdo neinvestuje peníze přímo. První: Nechce, aby se vědělo, jak je bohatý. Druhý: Nechce, aby se pak pátralo po tom, z čeho investované peníze pocházejí. Přesně o tom je příběh tajemné kyperské firmy Soranus Limited, která až do minulého týdne po dobu osmi měsíců vlastnila 15,8 procenta akcií Pražských služeb. V této firmě drží hlavní město Praha dvoutřetinovou majoritu. Takže nejtrapněji v celé kauze vypadá pražský primátor Bohuslav Svoboda, který ani netuší, co se ve firmě, kterou jeho město ovládá, děje.

Začátkem června se ČESKÁ POZICE začala pídit po tom, kdo je skutečným vlastníkem Soranus Limited, která vlastnila 15,8 procenta akcií Pražských služeb od loňského října. A dále – komu patří ještě tajemnější majitel Soranus Limited, britská kastlíková firma Nettrubino Limited. Ani pan primátor nevěděl. Jenže stejně jako v případě fotbalové Slavie stal se zázrak. Čtyři dny před včerejší valnou hromadou Pražských služeb vydala tiskovou zprávu společnost Natland Group: koupila firmu Soranus Limited a tím i podíl v Pražských službách.

Překvapivé řešení

O tom, že za firmou Soranus Limited mohl stát Tomáš Hrdlička, pražský podnikatel údajně s velkým vlivem na některé politiky ODS a ČSSD, se hovoří již delší dobu. Hrdlička to odmítá. Primátor Svoboda obdržel otázku, zda může vyloučit, že za firmou Soranus Limited stojí právě Hrdlička. Mluvčí úřadu Tereza Krásenská odpověděla: „V tuto chvíli nemáme dostatek podkladů, na základě kterých bychom mohli vyloučit, nebo potvrdit. Spekulovat odmítáme.“

Jenže i kolem Natland Group se neustále – naposledy při převzetí fotbalového klubu Slavie Praha – objevují spekulace o tom, že v ní má vliv Tomáš Hrdlička a další známý pražský lobista Roman Janoušek. Natland to samozřejmě popírá. Podle tohoto scénáře předpokládáme, že se v pravé chvíli k vlastnictví stadionu Slavie v Edenu rovněž přihlásí Natland Group.

Hlavní město Praha drží v Pražských službách, které mají za úkol nakládání s komunálním odpadem a jeho odstraněním, akciový podíl 76,92 procenta. Je zarážející, že se pražský magistrát se od října 2010, kdy ke změně vlastníků akcií došlo, nezajímal o to, kdo je skutečným minoritním akcionářem firmy, která je v zisku a do níž patří i spalovna odpadu v Praze v Malešicích.

Změna vlastníků nastala loni v říjnu, kdy finanční skupina PPF svůj podíl prodala firmě Soranus Limited. Vedení pražského magistrátu žilo dlouhé měsíce v přesvědčení, že v pozadí této kyperské firmy stojí opět finančník Petr Kellner, jenže to se ukázalo jako velký omyl. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin. V této kauze je totiž jisté jediné: PPF už v Pražských službách není majetkově zainteresována. Pražské služby sice úvěruje PPF banka (750 milionů korun), jenže to je ze strany této finanční skupiny vše.

„Natland Group koupila 18,85 procenta akcií ve společnosti Pražské služby a stala se tak jejím největším minoritním akcionářem. Akcie drží prostřednictvím společnosti Soranus, jejíž převod do portfolia Natland Group proběhl 16. června. Dokončení transakce podléhalo předchozímu souhlasu regulátorů mateřské společnosti Natland Group, orgánů společností a PPF banky, která transakci nadále částečně financuje. Cena nebyla zveřejněna,“ oznámila firma na svých webových stránkách.

„Ve výběru investičních příležitostí nejsme nijak oborově vyhranění. Pražské služby jsme vyhodnotili jako zajímavou finanční investici zejména díky termickému využívání směsného odpadu a nově vybudované kogenerační jednotce,“ zdůvodnil akvizici jeden z akcionářů Natland Group Tomáš Raška.

Dává to smysl?

Kolem této transakce vyvstává mnoho otázek, na které občané Prahy pravděpodobně nikdy nedostanou odpověď:

  • Kyperská Soranus Limited vlastnila 15,8 procenta akcií a Natland Group tvrdí, že koupila 18,85 procenta. Odkud se vzala zbývající tři procenta? Kdo jim je prodal?
  • Když někdo uvěří tomu, že firma Natland Group vyhodnotila investici do minoritního podílu v Pražských službách jako zajímavou, pak se musí zeptat, proč tento podíl nekoupila již loni na podzim od PPF? (Navíc na tuto akvizici si půjčila peníze od PPF banky.)
  • Proč firma Natland Group koupila 415 633 kusů akcií od Soranus Limited? Aby pořizovací cena byla vyšší? Proč investovala loni v říjnu firma Soranus Limited do akcií Pražských služeb? Aby je po více než osmi měsících a krátce před valnou hromadou, kde se rozhodlo o vyplácení dividend, prodala společnosti Natland Group?
  • Dává to smysl?

Dotaz, od koho koupila společnost Natland Group firmu Soranus Limited, mluvčí firmy Rostislav Starý odmítl zodpovědět.

Na Kypru je živo

ČESKÁ POZICE již dříve informovala také o pochybnostech nad skutečnými vlastníky společnosti Natland Group. Její představitelé tvrdí, že ji vlastní podnikatelé Tomáš Raška a Jan Koťátko. Mateřskou firmu Natland Group Limited zaregistrovanou na Kypru ještě loni kontrolovaly dvě společnosti zapsané na Seychelách: Magna Group (vlastnila 80 procent akcií) a Bovis Enterprises.

Podle informací ČESKÉ POZICE, které pocházejí z kyperského obchodního rejstříku, v akcionářské struktuře firmy došlo nedávno k významné změně. Více než polovinu akcií už vlastní Tomáš Raška, dalším velkým akcionářem je Koťátko. Magna Group a Bovis Enterpises sice akcionáři zůstaly, ale drží v Natland Group Limited jen menšinový podíl. K těmto čtyřem akcionářům však mezitím byl připsán pátý (také s minimálním počtem akcií) – firma Incotrans se sídlem na Seychelách.

Dodatek: Odpovědi společnosti Natland Group

Na otázky uvedené v článku reagoval tiskový mluvčí Natland Group Rostislav Starý. Bez úpravy zveřejňujeme.

Kyperská Soranus Limited vlastnila 15,8 procenta akcií a Natland Group tvrdí, že koupila 18,85 procenta. Odkud se vzala zbývající tři procenta? Kdo jim je prodal?

Pražské služby jsou společností obchodovanou na burze cenných papírů. V okamžiku, kdy jsme akvizici podílu v Pražských službách vyhodnotili jako perspektivní, jsme samozřejmě podnikli kroky, abychom si odpovídající podíl zajistili. Navíc přicházíme s nabídkou nepovinného odkupu minoritním akcionářům.

Když někdo uvěří tomu, že firma Natland Group vyhodnotila investici do minoritního podílu v Pražských službách jako zajímavou, pak se musí zeptat, proč tento podíl nekoupila již loni na podzim od PPF? (Navíc na tuto akvizici si půjčila peníze od PPF banky.)

Aby mohl někdo koupit, musí někdo jiný nabízet. Loni žádná taková nabídka nebyla. Náš investiční apetit se navíc mění s analýzou trhu jako takovou. Nejsme oborově vyhraněná investiční skupina a příležitosti vyhodnocujeme napříč oborovým spektrem. A stejně jako jsme byli prvním z velkých investorů v oblasti fotovoltaiky, teď spatřujeme příležitost v odpadovém hospodářství.

Pro výběr investičních příležitostí máme přísná interní kriteria, kterými se řídíme. Tato kriteria byla naplněna až letos na jaře a proto jsme vstoupili do jednání s akcionáři. Výsledkem je transakce, která byla dokončena 16. června.

PPF banka financuje jen část kupní ceny podílu.

Proč firma Natland Group koupila 415 633 kusů akcií od Soranus Limited? Aby pořizovací cena byla vyšší? Proč investovala loni v říjnu firma Soranus Limited do akcií Pražských služeb? Aby je po více než osmi měsících a krátce před valnou hromadou, kde se rozhodlo o vyplácení dividend, prodala společnosti Natland Group?

Nekoupili jsme akcie od firmy Soranus. Koupili jsme přímo firmu Soranus. Šlo o standardní obchod, kdy kupující nabídl cenu, kterou prodávající akceptoval.

K transakci jsme se přihlásili, jakmile byla dokončena a informovali o ní na našich webových stránkách a prostřednictvím ČTK. Obecně nekomentujeme transakce v běhu a nepodložené informace. Jsme otevření daleko nad rámec povinností stanovených nám regulátorem. Naše vlastnická struktura je transparentní a veřejně dostupná v kyperském obchodním rejstříku.

To jsou fakta. Zbývá otázka, jaký zájem vede k nekonečným spekulacím, které žádnými fakty podložené nejsou.

Autor: