Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Podivná personální politika České exportní banky

  7:06

Manažerské změny na významných postech v ČEB přesáhly míru tolerance klíčových profesionálů v této státem ovládané bance.

Personální rozhodnutí Tomáš Uvíry se často nesetkávaly s pochopením zkušených bankéřů v ČEB. foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Tomáš Uvíra, který minulý týden rezignoval na post generálního ředitele státem vlastněné České exportní banky (ČEB), odmítl důvody svého rozhodnutí vysvětlit veřejnosti. I ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, jehož resort má v bance pětinový podíl, Uvíra podle Hospodářských novin sdělil jen tolik, že „tu práci už nechtěl dělat“.

Dění v České exportní bance vykazovalo řadu zvláštností už delší dobu. Ještě pár měsíců před rezignací to vůbec nevypadalo, že by Uvíra chtěl z čela ČEB odejít. Naopak vypracoval novou strategii banky. Jenže ta se údajně nelíbila některým akcionářům. A kromě toho chtěl pokračovat v personálních změnách na významných postech, což uvnitř ČEB způsobilo velké napětí.

Výměny některých klíčových manažerů banky, které Uvíra prosadil, sledovala ČESKÁ POZICE několik měsíců. Když jsme v létě získali informace o dalších chystaných personálních změnách, položili jsme vedení banky několik podstatných otázek, ale narazili jsme.

Na naše dotazy v polovině srpna odpověděla mluvčí banky Věra Dušková. Sdělila nám, že zhruba v září se očekává důležité jednání o další strategii banky, a proto se vedení rozhodlo do té doby zdržet jakýchkoli mediálních aktivit. Obrátili jsme se proto na předsedu dozorčí rady ČEB Milana Hovorku, který je náměstkem ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby. Hovorka nám slíbil, že Uvírovi zavolá a požádá ho, aby se s námi potkal. Hovorka svůj slib splnil a Uvíra ČESKÉ POZICI sice termín poskytl, jenže poté den předem schůzku zrušil. Na některé zaslané otázky však odpověděl alespoň prostřednictvím e-mailu.

Míra tolerance překročena

Lidé v ČEB, se kterými jsme hovořili, s většinou změn nesouhlasili, Uvírova rozhodnutí však dlouho tolerovali

Uvíra nastoupil do čela banky v únoru 2011 a po několika měsících začal postupně obměňovat manažery na důležitých postech. Lidé v ČEB, se kterými ČESKÁ POZICE hovořila, s většinou změn nesouhlasili, protože odcházeli kvalitní a zkušení odborníci, kteří v bance pracovali dlouhodobě; Uvírova rozhodnutí však dlouho tolerovali.

Míru tolerance klíčových zaměstnanců Uvíra překročil až letos na jaře, kdy se zbavil i člena představenstva odpovědného za řízení rizik Karla Tlustého. Tuto vysoce exponovanou pozici zastával Tlustý 15 let. Do představenstva ČEB byl jmenován zhruba před osmi lety, do té doby nebyla oddělení posuzování rizik přisuzována odpovídající váha – co se týká pozice v orgánech společnosti, jako by bylo v koutě. Tlustý byl sice suše uvažující bankéř, ale při vydávání stanovisek prý vždy říkal svůj názor.

Svoji rezignaci oznámil Tlustý letos v květnu a Uvíra dozorčí radě banky oznámil, že na jeho post navrhl Františka Jakuba, který v letech 2000 až 2004 řídil Komisi pro cenné papíry, poté od listopadu 2005 do listopadu 2011 zastával funkci vedoucího Kanceláře Senátu. Od letošního roku pracuje v inspekční společnosti SGS jako business development manažer. Riskantní sázka na Jakuba se Uvírovi nevyplatila. S tímto návrhem narazil i u některých členů dozorčí rady. Jakub neměl žádné bankovní zkušenosti a s řízením rizik už vůbec ne, přičemž tento úsek vydává posudky a stanovuje podmínky pro všechny úvěry poskytnuté ČEB.

Uvírovy plány s Jakubem nakonec zhatila Česká národní banka (ČNB), která podle zákona o bankách musela dát souhlas se jmenováním člena představenstva. Jenže k oficiálnímu odmítnutí žádosti, kterou Uvíra podle informací ČESKÉ POZICE zaslal do ČNB již v květnu 2012, nakonec ani nedošlo. Naše zdroje z ČEB uvádějí, že náměstek ministra financí a člen dozorčí rady exportní banky Jan Gregor několik týdnů po odeslání žádosti Uvíru upozornil, že se ČNB chystá Jakubovo jmenování zamítnout. Po obdržení této závažné informace Uvíra žádost údajně stáhnul a Jakub přišel o kariéru bankéře; zůstal i nadále business development manažerem ve firmě SGS.

Co na to říká Uvíra? Generální ředitel ČEB na dotaz ČESKÉ POZICE uvedl, že Jakuba navrhlo dle stanov představenstvo banky na základě jeho návrhu. Uvíry jsme se zeptali i na to, proč Jakub místo v představenstvu nezískal a zda překážkou nebylo odmítavé stanovisko ČNB. „Na základě našeho společného jednání jsme se následně dohodli na stažení této kandidatury. ČEB ani já jsme neobdrželi žádné odmítavé stanovisko ČNB,“ odpověděl ředitel exportní banky. Nedodal už, že odmítavé stanovisko ČNB obdržet ani nemohl, protože žádost o souhlas se jmenováním Jakuba včas stáhnul.

ČESKÁ POZICE se zajímala i o stanovisko Františka Jakuba, ale ten s odvoláním na závazky ke svému současnému zaměstnavateli, společnosti SGS, odmítl cokoliv komentovat.

Další z personálních objevů

Jak vůbec mohlo Uvíru napadnout, aby navrhl Jakuba na šéfa oddělení rizik a zároveň do představenstva ČEB? Odpověď je nejspíše spojena s dalším Uvírovým personálním objevem. A to s Radoslavou Kodymovou, jež se letos v létě stala personální ředitelkou banky. Kodymová předtím od dubna roku 2009 pracovala jako zaměstnankyně Kanceláře Senátu, kam ji podle informací ČESKÉ POZICE přivedl právě František Jakub. Nejdříve jako vedoucí personálního oddělení, později jako auditorka. V Senátu skončila koncem června 2012 a nastoupila do ČEB. Jakub ji měl následovat, jenže z výše uvedených důvodů měl smůlu.

Pokud se však podíváme na kariéru Jakuba a Kodymové blíže, naskýtá se otázka, zda se nápad zaměstnat v ČEB tento tandem neurodil v jiné hlavě než zrovna v myšlenkách Tomáše Uvíry.

Souvislosti ukazují na náměstka generálního ředitele Luboše Vaňka, který do ČEB přišel loni v únoru společně s Uvírou. Vaněk (48) je sice absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze, ale od devadesátých let se věnuje financím.

Tento Uvírův náměstek se ze svých předchozích zaměstnání musí dobře znát s Jakubem i s Kodymovou. Od roku 1997 pracoval na Úřadu pro cenné papíry, který byl později přejmenován na Komisi pro cenné papíry, v jejímž prezídiu seděl od roku 1998 právě Jakub. Poté Vaněk začal v roce 2003 pracovat na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde byl o tři roky později jmenován náměstkem ústředního ředitele a od srpna 2006 byl pověřen řízením úřadu. Vrchní ředitelkou ČSSZ pro oblast ekonomicko-správní byla v dubnu 2006 jmenována Radoslava Kodymová...

Nezbývá než věřit, že podobné výstřelky jako snaha dosadit Františka Jakuba do čela oddělení rizik a do představenstva se pod novým vedením banky nebudou opakovat. Ať už ČEB bude řídit otec zakladatel této banky Miloslav Kubišta, který je nyní pověřen vedením, nebo osoba, kterou si akcionáři na post generálního ředitele v brzké době vyberou.

Autor: