Lidovky.cz

Podivná diverzifikace peněz Rathova kraje

  17:23

Střední Čechy nasměrovaly až 85 procent ze svého miliardového finančního majetku do Kellnerovy PPF banky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ještě pod vedením Davida Ratha se rada Středočeského kraje rozhodla pro pozoruhodnou finanční transakci. Loni v březnu převedla téměř všechny svoje peníze a také rozhodující část platebního styku do PPF banky. U ústavu má kraj uloženo až 85 procent svého finančního majetku, v současné době suma činí zhruba 1,7 miliardy korun. Informaci ČESKÉ POZICE potvrdila mluvčí Středočeského kraje Markéta Vítková.

Historicky měl Středočeský kraj své peníze rozložené u tří peněžních ústavů, konkrétně u Komerční banky, České spořitelny a PPF banky. „Na přelomu roku 2010 a 2011 byly osloveny tyto banky a ještě dvě další, ČSOB a Raiffeisenbank, s cílem zefektivnit bankovní služby, tedy snížit poplatky a zvýšit úrokové výnosy,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí. Podle Vítkové byly nabídky bank předloženy na jaře 2011 radě Středočeského kraje a ta na základě jejich posouzení 22. března 2011 schválila usnesením převést rozhodující část platebního styku do PPF banky.

„Celková částka peněžních prostředků uložených na účtech bank k 22. květnu 2012 činila 1,982 miliardy korun, z toho 85 procent u PPF banky, devět procent u České spořitelny a šest procent u Komerční banky,“ dodala mluvčí kraje. Tato změna podle Vítkové přinesla potřebný efekt. Zatímco úrokové výnosy v roce 2010 činily 22 milionů korun, za rok 2011 již bylo na účty kraje připsáno 39 milionů. Přitom poplatky za bankovní služby se snížily téměř o 100 tisíc korun.

Střežené informace

Informace o detailech výběrového řízení a lidech, kteří o zakázce rozhodovali, nám Středočeský kraj neposkytl

PPF banka patří do nizozemské finanční skupiny PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner. Vzhledem k neobyčejně vysoké koncentraci úložek u jedné banky jsme se zajímali o podrobnosti loňského rozhodnutí. ČESKÁ POZICE si od Středočeského kraje vyžádala kompletní dokumentaci výběrového řízení a také seznam lidí, kteří o této zakázce rozhodovali. Mluvčí Vítková nám však sdělila, že tyto informace si už musíme vyžádat podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Paní Vítkovou jsme poslechli, žádost jsme podali. Když jsme se tázali na konkrétní podíly tří bank na úložkách Středočeského kraje před soutěží, což je triviální informace, mluvčí Vítková nás opět odkázala na stejný zákon. I další žádost jsme podali.

Na základě inkriminované soutěže získala PPF banka byznys České spořitelny, nejvíce však ostrouhala Komerční banka. K dubnu 2011 převedl Středočeský kraj do Kellnerova finančního ústavu z Komerční banky čtyři základní účty a z České spořitelny jeden účet s názvem Projekty EU. O tři měsíce později byl z Komerční banky nakonec převeden i účet odboru školství a sportu, navíc vedoucí odboru financí a investic Jiří Peřina obdržel od rady Středočeského kraje pokyn otevírat nové projektové účty rovněž u PPF banky.

Zvláštní diverzifikace peněžních úložek se nelíbí opozici, konkrétně ODS

Manažerům PPF banky k navýšení podílu až na 85 procent gratulujeme, zejména řediteli divize veřejného sektoru Jiřímu Kaňákovi. Jenže toto zvláštní rozložení peněz Středočeského kraje pod vedením Davida Ratha se nelíbí opozici, konkrétně ODS. „Tento přístup je podivný. Zkušenosti z minula jasně ukázaly, že diverzifikovat finance a rozložit rizika se vyplatí. Čekal bych, že větší obnos bude uložen v bance, kde si kraj otevřel úvěrové linky, aby mohl snižovat úrokovou míru dluhové části rozpočtu, a tím šetřil státní peníze, což se evidentně neděje,“ odpověděl na dotaz ČESKÉ POZICE bývalý středočeský hejtman a současný ministr zemědělství Petr Bendl.

Nejzadluženější region

Podle oficiálních údajů ministerstva financí střední Čechy na konci loňského roku dlužily zhruba 3,7 miliardy korun.

Zaměřme tedy pozornost na závazky Středočeského kraje. Jde o nejzadluženější ze všech regionů České republiky. Podle oficiálních údajů ministerstva financí střední Čechy na konci loňského roku dlužily zhruba 3,7 miliardy korun. Celkové závazky jsou však daleko vyšší. „Jedná se jen o dluh podle metodiky rozpočtové skladby. Nezahrnuje například garance, dluhy nemocnic, které jsou akciovými společnostmi ve vlastnictví kraje,“ sdělil k uvedeným číslům mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

V této souvisosti připomeňme slova místopředsedy krajského finančního výboru Karla Machovce (ČSSD), jenž týdeníku Ekonom před dvěma týdny řekl, že regionu nastávají velmi krušné časy. "Očekávám, že kraj bude muset čerpat provozní úvěr ve výši přes miliardu korun, aby vůbec mohl fungovat," tvrdí Machovec.

Středočeský kraj se zadlužil hlavně u Komerční banky, kde si v září 2007 otevřel úvěrovou linku až do výše čtyř miliard korun. A loni v březnu právě Komerční banka přišla rozhodnutím politiků tohoto kraje o významné úložky. Výkonný ředitel pro distribuční síť Komerční banky Vladimír Jeřábek, který dohodu o otevření úvěrové linky za banku podepisoval, tuto změnu odmítl komentovat, jen stroze konstatoval: „Středočeský kraj je významným klientem Komerční banky.“

Výhodné úložky

Je obecně známo, že banky na českém trhu odjakživa svádějí tuhý boj o úložky státních či municipálních institucí, krajů, státem vlastněných podniků, jako jsou například Lesy ČR, Česká pošta či Budvar, ale i o miliardy veřejnoprávní televize. Rvačka o státní, krajské či obecní úložky nabrala na tvrdosti zejména poté, co i Česká republika začala pociťovat důsledky globální finanční krize.

O veřejné peníze mají zájem též menší banky, které jsou součástí různých podnikatelských skupin. Výhoda úložek od státu mnohdy spočívá v tom, že některé banky tyto peníze půjčují nestandardním způsobem do své skupiny, což znamená, že prostředky používají jako svůj kapitál za nízký úrok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.