Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podhradí si uzurpuje prezidenta Zemana pro sebe a izoluje ho

  9:52
Zemanovi spolupracovníci si stěžují, že ztrácejí možnost promluvit s hlavou státu mezi čtyřma očima. Schůzkám brání jeho rádci Vratislav Mynář a Martin Nejedlý, kteří učinili z prezidentovy kanceláře nepřístupnou tvrz. Podle jedné z nejbližších spojenkyň prezidenta, exministryně spravedlnosti Marie Benešové, Miloše Zemana obklíčili.

Zemanovi nejvěrnější. Poradce Martin Nejedlý (nejvyšší muž s modrou kravatou), kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alex (v červených šatech). foto:  Michal Růžička, MAFRA

Z jeho zdí v noci nestoupá dým a na ochozech se nepromítají obrazy příšer. Pro některé prezidentovy blízké spolupracovníky se však cesta na Hrad stala podobně obtížná jako na ten v Karpatech, který ve svém dobrodružném románu popsal už Jules Verne. Nikoli kvůli prezidentovi, ale vinou „podhradí“, které si Miloše Zemana uzurpuje pro sebe. Jedna z nejbližších spojenkyň prezidenta, exministryně spravedlnosti Marie Benešová, si v rozhovoru pro LN stěžuje, že jeho spolupracovníci v čele s Martinem Nejedlým a Vratislavem Mynářem hlavu státu obklíčili a filtrují od něho některé důležité zprávy.

„Nevím, kdo mu informace selektuje, ale když jsme spolu v rychlosti mluvili naposledy na setkání poradců, o spoustě věcí nevěděl. Pokud budete žádat o schůzku s prezidentem takzvaně mezi čtyřma očima, musí se naplánovat, musí se mu to dát do programu, a když je nabitý, odkážou vás na nejzazší termín,“ popsala LN Benešová, někdejší poslankyně za ČSSD, která Zemanovi radí v oblasti práva.

Případ Chovanec

Jedním z příkladů, kdy prezident předem neměl ucelené informace, bylo dění kolem jeho volebního štábu. Díky Nejedlému se tehdy do bezprostřední Zemanovy blízkosti dostal exministr vnitra Milan Chovanec, který se tak snažil získat body na volební sjezd ČSSD. V danou dobu už však nepatřil mezi prezidentovy oblíbence ve straně. Spíše šlo o přání Zemanova okolí, aby si Chovanec svou „blízkostí prezidentovi“ posílil pozici uvnitř strany. Benešová je přesvědčena, že uzavřenost Hradu je alarmující.

Prezident předem neměl ucelené informace při dění kolem jeho volebního štábu. Díky Nejedlému se tehdy do bezprostřední Zemanovy blízkosti dostal exministr vnitra Milan Chovanec, který se tak snažil získat body na volební sjezd ČSSD. V danou dobu už však nepatřil mezi prezidentovy oblíbence ve straně.

„Je pravda, že je toho hodně, sestavuje se vláda, ale určitě nejsem sama, komu se to nelíbí. Stěžuje si spousta lidí, že se k němu nemohou dostat, a to takových, jež by vždycky rád přijal – o tom jsem přesvědčená,“ uvedla Benešová. Není jediná, kdo ze Zemanových blízkých spolupracovníků má pocit, že za prezidentem se dříve dalo dostat snadněji. Zdeněk Škromach býval místopředsedou ČSSD v letech 1997 až 2000, Zeman byl tehdy předsedou strany. Ti dva tak patří k blízkým ideovým spojencům. Škromach se však na Hrad v současnosti nedostane.

Potvrdil, že se Zemanem již odborné otázky nekonzultuje. „Nevím, jak to tam dnes chodí,“ pousmál se v reakci pro LN. Podobný zážitek svírá exministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. „Nejsem v blízkém okolí pana prezidenta ani v častém styku,“ odpověděl Grégr. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček to odmítá. „Není žádný důvod ke stížnostem,“ napsal LN. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček popírá, že by prezident byl ochuzený o důležité informace či by bylo obtížné se za ním dostat na schůzku.

„Marie Benešová už s panem prezidentem hovořila na okraj jednání expertního týmu, navíc má termín přijetí na konci června. Pan prezident je komplexně informován, to mohu plně ujistit,“ uvedl Ovčáček.

Šloufovci z Hradu

Jenže ono to není poprvé, kdy padají stížnosti, že Nejedlý s Mynářem z prezidentovy kanceláře učinili nepřístupnou tvrz. Po Zemanově zvolení v roce 2013 odstřihl Hrad někdejšího klíčového muže a strůjce jeho prvního vítězství Miroslava Šloufa, který letos v únoru ve věku 69 let zemřel. Ten v knize Jak se dobývá Hrad v roce 2014 kritizoval kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, kteří si podle Šloufa Zemana zprivatizovali.

Po prezidentském triumfu v roce 2013 se Mynářovi a Nejedlému podařilo „šloufovce“ dostat z Hradu pryč

„Pan Nejedlý měl tendenci se mnou komunikovat. Hodně jsem o tom přemýšlel a dospěl jsem k názoru, že jsem už dost starý, abych si uměl vybrat kamarády,“ napsal nestor mezi tuzemskými lobbisty. Nebyl jediným, kdo se Zemanem v roce 1998 odstartoval jeho vrcholnou kariéru a kdo se podílel na volebním triumfu v roce 2013. Vedle Šloufa šlo o zmiňovaného exministra průmyslu Miroslava Grégra či někdejšího šéfa resortu školství Eduarda Zemana. Po prezidentském triumfu v roce 2013 se ovšem Mynářovi a Nejedlému podařilo „šloufovce“ dostat z Hradu pryč.

Eduard Zeman, který loni v červnu zemřel, LN před třemi lety řekl, že se už pohybuje v jiném okruhu lidí a zájmů. Potvrdil však, že kontakt s prezidentem zeslábl. „Zužování“ Zemanova loajálního týmu pokračovalo i v posledních letech, takzvaně ve druhé vlně. V nelibost okolí hlavy státu postupně upadli bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt a kdovíjaké přízně si neužíval ani bývalý šéf zahraničního odboru kanceláře prezidenta a nyní velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Bez ohledu na doporučení

Prezident Zeman se po celou dobu své politické kariéry opírá o zákulisní hráče, kteří vyvolávají kontroverzní dojem a minimálně u části veřejnosti emoce. Ať už to byl Šlouf, či nyní podnikatel Nejedlý. V pražských finančních kruzích leckdy kolují „zaručené“ informace, jak Zeman vyslyšel rady toho či onoho „našeptávače“. Často se však stane, že prezident zvolí po svém. Vždy totiž platilo, že finální rozhodnutí v důležitých momentech činí Zeman vlastní hlavou, nedbaje na to, co mu kdo doporučí.

V pražských finančních kruzích leckdy kolují „zaručené“ informace, jak Zeman vyslyšel rady toho či onoho „našeptávače“. Často se však stane, že prezident zvolí po svém. Vždy totiž platilo, že finální rozhodnutí v důležitých momentech činí Zeman vlastní hlavou, nedbaje na to, co mu kdo doporučí.

Příkladem může být zmiňovaný exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se vedle prezidenta na konci ledna objevil při oslavě vítězství v prezidentských volbách. O pár týdnů později zavítala hlava státu na volební sjezd ČSSD, podporu Chovancovi však nevyslovila. I to přispělo k tomu, že Chovanec sjezdový zápas prohrál a vypadl z nejužšího vedení strany.

Podobným příkladem je současné rokování o novém ministrovi zahraničí Miroslavu Pochem (ČSSD). V jeho případě Zeman dělá vše, aby se europoslanec šéfem Černínského paláce nestal. A to navzdory tomu, že podle informací LN si Poche prezidentovo okolí takzvaně oběhl a našel u něho sympatie. Ani přímluvy Nejedlého či Mynáře však nejspíš Pochemu nepomohou, Zeman europoslance nadále kritizuje a odmítá.

Prezidentovi scházejí informace

Marie Benešová o sobě říká, že je hubatá. Právnička a politička, která nedávno oslavila sedmdesátiny, to prokázala i během kariéry. Coby žalobkyně vystoupila proti justiční mafii, dnes se nebojí pojmenovat škodlivé rysy prezidentova nejbližšího okolí. „Pan prezident Zeman je to stejné těsto co já,“ říká v rozhovoru pro LN nynější prezidentova poradkyně.

LIDOVÉ NOVINY: Oslavila jste nedávno sedmdesátiny. Lišily se v něčem oproti minulým oslavám?

BENEŠOVÁ: Všechny byly pěkné a přátelské. Změny v postavení již nevnímám. Jsem na ně za ta léta zvyklá. Jeden den jezdíte v audině s ochrankou, druhý den jdete na nádraží a jedete do práce vlakem. Jedna etapa skončí, druhá začne. Do advokacie se vždycky vracím.

LIDOVÉ NOVINY: Zažila jste svět advokacie, politiky i státního zastupitelství. Který z nich byl nejlepší, nejhorší, nejvíc vyčerpávající?

BENEŠOVÁ: Nedá se říci, každé má svoje. Toho času bych řekla, že jsem si od politiky odpočinula, vůbec mi nechybí. Bráním se tomu, chodit kolem Malostranského náměstí, jsem docela spokojená, že ty lidi nepotkávám denně. Už jsem byla politikou přesycená. Jsem opět ve svém světě, dělám si na kauzách, jak potřebuji. Organizuji se sama, a to mi vyhovuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jedna vaše životní etapa byla politika. Jak hodnotíte situaci půl roku po volbách?

BENEŠOVÁ: Lidi už to unavuje, jsou z toho rozmrzelí. Andrej Babiš má komplikovanou situaci, protože těžko hledá partnery, lidi to sice vidí, cítí, ale říkají si, že on je ten, komu dali důvěru, tak ať s tím kouká něco dělat. Nedokážou pochopit, že to kolikrát nejde tak rychle. Opozice se zatvrdila, opakuje, že bychom se všichni měli chovat konstruktivně. Ale sama se tak vůbec nechová. Postupuje podle hesla čím hůře, tím lépe.

LIDOVÉ NOVINY: Máte blízko k Miloši Zemanovi – jak čtete jeho postup vůči vznikající vládě? Chce ji?

BENEŠOVÁ: Určitě, je to odpovědný prezident a mít vládu bez důvěry není dobré. Řekla bych, že už taky začíná být trochu nervózní. Detailně přečteného ho ale nemám, nějakou dobu jsem s ním nemohla mluvit a v současné době je hodně složité dostat se k němu na soukromý rozhovor. Nechci spekulovat, kdo tomu brání, ale tak to prostě je. A nejsem sama, kdo to takto cítí. Vídám pana prezidenta pravidelně měsíčně na sezení expertní skupiny v Lánech, ale tam jsou daná témata a mnoho diskutujících. Není tam prostor na témata ostatní.

LIDOVÉ NOVINY: Ti, kdo brání setkáním, jsou Mynář s Nejedlým?

BENEŠOVÁ: Nevím, kdo konkrétně stanovuje program pana prezidenta, ale dostat se k němu je čím dál tím obtížnější. Je pravda, že je toho nyní mnoho, co řeší, sestavuje se vláda, ale nemohou se k němu dostat ani ti, o kterých jsem přesvědčena, že by je vždycky rád přijal. Nemohu tudíž zodpovědně říci, co si o nynější politické situaci myslí. Jsem ale přesvědčena, že v žádném případě nechce předčasné volby.

LIDOVÉ NOVINY: Vás už by pozice ministryně spravedlnosti nelákala? Byla jste jí v Rusnokově vládě.

BENEŠOVÁ: Buďme na zemi, v sedmdesáti už se do vlády nechodí. Měl by tam být někdo mladší, ono to ministerstvo je docela „švicung“, nemyslete si. Když jsem to porovnávala s funkcí nejvyššího státního zástupce, je to mnohem horší, náročnější na psychiku, jste v provozu od rána do večera, nezastavíte se, večer vás dodají domů jak balík, jdete se vyspat a druhý den znovu.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká bude role KSČM ve vládě, pokud vznikne?

BENEŠOVÁ: Budou zvyšovat svou cenu. Ale to zas tolik překvapivé není.

LIDOVÉ NOVINY: Cítíte úlevu, že je na vás nyní v advokacii méně tlaku než v politice nebo úřadu žalobce?

BENEŠOVÁ: Určitě. Státní zastupitelství jsem opustila před dvanácti lety, strávila jsem tam kus života. Dnes to není stejné státní zastupitelství, které jsem opouštěla. Mnohdy nechápu systém jejich práce, velmi často to i kritizuji. Za nás bylo důležité, že platila zásada: jestliže nemáme důkazy, nejdeme do toho, počkáme. Jestliže je máme, dostalo to zelenou. Já jsem velmi tvrdě dbala, aby důkazy byly. Když to bylo na pováženou, nedělali jsme partyzánské akce. Teď se bohužel dělají.

LIDOVÉ NOVINY: To snad nejde říci globálně.

BENEŠOVÁ: Dívám se na to i v kauzách, které zastupuji. Je to úplně jiný systém, jiná strategie a jiný postoj k věci. Někdy mne zaskočí i nekorektnost žalobců a pohyb na hraně zákona.

LIDOVÉ NOVINY: Nejste na žalobce moc přísná? Když byla policejní reorganizace a kauzy, které jí předcházely, tam jste se shodovali.

BENEŠOVÁ: Tam jsem byla při Pavlu Zemanovi, Lence Bradáčové i Ivu Ištvánovi. Znám práci policie, vím, že je mnohdy problematická. Ale právě žalobci by ji měli usměrňovat, měli by být skutečnými pány přípravného řízení, nejen formálními. Policie a státní zastupitelství musejí úzce spolupracovat. A tady najednou zanikal a vznikal nový útvar bez vědomí státních zástupců. Zaselo to nedůvěru.

Policejní reorganizace byla amatérsky provedená a bylo z ní jasně vidět, že je to jen účelová akce. Jinak nemyslím, že jsem na státní zástupce přísná, koukám na to prostě jiným hledím. Jsem asi ta stará škola a tihle mladí si myslí, že jejich pravda je ta jediná správná. Ony ale ty pravdy bývají uprostřed, a nikoli na hraně.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik státním zástupcům komplikuje práci nevyzpytatelnost soudů?

BENEŠOVÁ: Problém je bohužel v tom, že soudy s komplikovanými, sofistikovanými a politicky podbarvenými kauzami nemají větší zkušenost. Soudci si po revoluci rychle vymohli postavení a exkluzivní finanční ohodnocení, zaštitují se nezávislostí, ale fakticky nemuseli čelit tlakům, protože skutečně problematické kauzy k nim ani nedoputovaly.

Buď se ani nenarodily již u policie, nebo byly vyřízeny u státního zastupitelství jiným způsobem než obžalobou. Situace se změnila a i soudci musejí v každodenní praxi dokazovat svou opravdovou nezávislost a nestrannost v rozhodování. Nejen o ní plamenně mluvit na všelijakých odborných konferencích.

LIDOVÉ NOVINY: Změnila se situace ve vyšetřování politiků?

BENEŠOVÁ: Řekla bych, že je to horší a horší. Doba je brutální a metody k prosazování zájmů rovněž. V minulosti jsem se setkávala s tím, že u citlivé kauzy občas někdo zavolal. Na mě si teda nikdo nedovolil, aby tlačil na pilu, jak mám rozhodovat, každý věděl, že bych to nedovolila. Ale pár telefonátů na toto téma jsem měla, i takzvaných oťukávacích návštěv. Teď jsou tlaky neomalené, vyhrožuje se, zastrašuje vzkazy emisarů i jinak. To se však ti dotyční, kteří to skutečně zažili, bojí říci. Svěří se zpravidla svým kamarádům, rodině a onen nepříjemný zážitek se pak šíří dál ústním podáním lidu.

LIDOVÉ NOVINY: Myslel jsem to spíš tak, jestli se zvýšila vůle vyšetřovat politiky. Protože tlaky jsou silné, jak sama říkáte, ale vidíme, že dříve nedotknutelné figury typu Dalíka, Janouška nebo Rittiga mají problémy.

BENEŠOVÁ: Ale je to nedůsledné. Dalík je ve vězení, ale s lidmi kolem něho se nic nedělá. Vyšetřují se ti nepraví nebo malé ryby. Na ty, kteří ty skutečné lumpárny vymysleli, řídili a řídí dál, na ty si nikdo netroufne. Těch se všichni dál bojí.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste kritizovala justiční mafii. Je mrtvá?

BENEŠOVÁ: V žádném případě. Účinkuje jen v jiném obsazení a jinými metodami. Jsou to spíše podivně propojené skupinky lidí z oblasti justice, politiky a byznysu, které si vzájemně pomáhají, podpírají se a prosazují své zájmové cíle.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se díváte na případ Andreje Babiše, kauzu Čapí hnízdo?

BENEŠOVÁ: Všechno je jednou poprvé. Máme stíhaného premiéra, platí tady presumpce neviny.

LIDOVÉ NOVINY: Bývaly případy, kdy se odcházelo pro menší podezření.

BENEŠOVÁ: Doba se posunula úplně jinam a zhrubla. V justici se navíc narodil nový neskutečný fenomén – objednávkové trestní stíhání. Přišel s kauzou Beretta (případ vynášení citlivých informací z policejních spisů a výroby kompromitujících materiálů – pozn. red.). Pokračuje vlastně i kauzou Babiš v podobě za nulovaného trestního stíhání pana Faltýnka a dalších tří obviněných. Kauza Beretta mě právě v praxi přesvědčila, že v této zemi si lze objednat účelově trestní stíhání nevinné osoby.

LIDOVÉ NOVINY: Jubilea svádějí k bilancování. Přemýšlela jste, co byste udělala jinak, kdybyste mohla?

BENEŠOVÁ: K tomu se nevracím. Člověk má koukat dopředu. Možná jsem byla moc hubatá, ale to už máte naděleno v naturelu. Pan Babiš je mi v tom blízký, proto si lidsky rozumíme, a pan prezident Zeman je to stejné těsto.

Ondřej Koutník

Rádci Miloše Zemana

Vratislav Mynář (50 let) vedoucí prezidentské kanceláře

  • Před vstupem do politiky rozšiřoval své podnikatelské portfolio v domovských Osvětimanech a okolí. Vlastnictví zahruje desítky nemovitostí, lyžařské vleky nebo akcie v Unipetrolu.
  • Do okolí Miloše Zemana ho přivedl architekt Zemanovy kariéry Miroslav Šlouf – jezdili spolu na vodu. Platilo, že koho vzal již zesnulý Šlouf do lodi, tomu důvěřoval.
  • V roce 2006 úspěšně kandidoval coby nezávislý do obecního zastupitelstva Osvětiman, tehdy za sdružení, které chtělo hájit zájmy sportovců. Nyní sedí ve výkonném výboru vesnického fotbalového klubu Osvětiman, kam v roce 2016, kdy nad rozdělováním sportovních dotací bděl Miroslav Pelta, přiteklo víc peněz než do ostatních klubů.
  • V roce 2008 založil Šlouf s Karlem Srbou a Miroslavem Grégrem spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož prostřednictvím se spustila kampaň a návrat Zemana z politického důchodu na Vysočině. Přidal se i Mynář.
  • Spolek se proměnil ve Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Organizovala Zemanovi kampaň, která vyústila v roce 2013 v jeho zvolení. Zemanovci sami ve sněmovních volbách pohořeli.
  • Mynář byl předsedou SPO v letech 2010 až 2013 (o „Z“ přišli po volbách do sněmovny – Zeman už v názvu nechtěl figurovat). Za stranu se stal zlínským zastupitelem a dodnes je zastupitelem v Osvětimanech.
  • Po zvolení na Hrad Zeman Mynáře povolal coby šéfa své kanceláře. Od té doby muž s přezdívkou Vlekař marně usiluje o získání bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň.
  • Roky také odolával podání svého majetkového přiznání.
  • K velkým kauzám patřila záhada Mynářovy vily. Prvorepublikový dům ve Strašnicích koupil hluboko pod běžnou tržní cenou od advokáta Romana Janouška.

Martin Nejedlý (51 let) externí ekonomický poradce prezidenta

  • Pochází ze Zlínského kraje, v devadesátých letech se stal mistrem Československa ve volejbale, později hrál v Německu.
  • Oficiální životopis neexistuje, odmítá ho zveřejnit.
  • K Miloši Zemanovi ho stejně jako Mynáře přivedl lobbista Miroslav Šlouf.
  • Od devadesátých let Nejedlý podniká, své aktivity směřuje do Ruska. Kolem roku 2000 se vrátil do Česka a založil neprůhlednou firmu ENE Investment. Firma byla později personálně nebo sídlem spojená s okolím Šloufa a Strany práv občanů – Zemanovci.
  • V roce 2007 uzavřel dohodu s ruskou společností Lukoil na založení české pobočky, jejímž jednatelem se stal. Firma začala dodávat palivo Českým aeroliniím, což vyústilo ve spor se státem, který chtěl po Lukoilu 27 milionů pokuty za nevrácený letecký petrolej. Nejedlý odmítal zaplatit, Zeman dělal, že to nevidí, firma prohrála soud se státem, ale místo uhrazení peněz se přesunula do likvidace.
  • Od roku 2010 až do letoška byl místopředsedou SPO, v době kolem Zemanovy první cesty na Hrad měl na starost partajní účetnictví. Objevila se podezření, že přes stranickou kasu protékají na Zemanovu kampaň peníze, jejichž původce je nedohledatelný. Audit hospodaření straně dělala firma, která byla spojená s Nejedlého ENE Investmentem.
  • V roce 2014 si ho Zeman přivedl na Hrad jako externího poradce. Protože není zařazený do oficiální struktury, nemusí na sebe nic zveřejnit ani mít bezpečnostní prověrku. Disponuje honosným kancelářským zázemím a je skoro vždy v nejbližším kruhu lidí, kteří s prezidentem jezdí na zahraniční cesty a setkávají se se státníky.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...