Lidovky.cz

Podaří se nám zkrotit online hazard?

Evropa

  14:35
Televizní reklamy s Ronaldem na online poker nebo loga internetových sázkových portálů na motorkářských závodech by mohly zmizet, pokud si společnosti nepořídí českou licenci nebo nebudou odvádět daně. Řada internetových hazardních společností působících v Česku je totiž nelegálních.
Novela loterijního zákona bude mít velký dopad i na internet, kam by se podle...

Novela loterijního zákona bude mít velký dopad i na internet, kam by se podle expertů mohli přesunout hráči z kamenných heren. foto: Česká pozice

Konec reklamy na „nelegální“ portály je jen jedna z mnoha změn, které už brzy čekají stále populárnější oblast online hazardu. Ministerstvo financí s tím musí spěchat. Od Nového roku totiž České republice hrozí vysoká pokuta ze strany Evropské komise.

O novele takzvaného loterijního zákona se mluví především v souvislosti s bojem proti přemnoženým hernám a herním automatům. Velký dopad ale bude mít i na internet, kam by se podle expertů mohli hráči z kamenných heren přesunout. Už nyní přitom online sázky tvoří 80 procent příjmů firem, které působí jak na webu, tak v síti kamenných poboček.

Peníze tečou do zahraničí

V Česku totiž působí řada internetových hazardních společností, které jsou ve skutečnosti nelegální. Třebaže mají reklamy v televizi, jako například na Pokerstars.net, nebo jsou partnery tuzemských sportovních událostí, jako například bwin.com a motocyklová Velká cena Brna. Podnikají ale na základě licence z Gibraltaru, ostrova Man či podobných regionů a opírají se přitom o volný pohyb zboží a služeb v Evropské unii.

V Česku totiž působí řada internetových hazardních společností, které jsou ve skutečnosti nelegální. Třebaže mají reklamy v televizi.

Kromě toho, že většina těchto společností v tuzemsku nenechá ani korunu ze svých zisků, to Českou republiku dostává do křížku s Evropskou komisí, která si evropskou legislativu nevykládá tak jako internetové hazardní firmy. Komise Česku vytýká především tři základní nedostatky: firma musí mít sídlo na území České republiky, měla by být povinná osobní registrace nových hráčů v kamenných pobočkách a v majetku firmy nesmí být podíl zahraničního kapitálu.

Ministerstvo financí proto předložilo loni v prosinci Legislativní radě vlády zákon o hazardních hrách. Vzhledem k náročnosti legislativního procesu ale pravděpodobně nevstoupí v platnost dříve než v roce 2017. Jenže to je problém, protože Brusel chce mít legislativu sjednocenou už od začátku příštího roku. Za každý den prodlení přitom hrozí pokuta i přes půl milionu korun. To je skoro tolik, kolik činí podle českého ministerstva financí odhadované roční ztráty na daních z činnosti těchto společností.

Úředníci z resortu financí proto přispěchali s dílčí novelou, která zvyšuje odvody z loterií a zdvojnásobuje místní poplatek za provoz automatu. Tu chce celým legislativním procesem protlačit do 1. ledna 2016.

Za prodlení hrozí pokuta

„Nicméně pokud bude do 1. ledna 2016 nový zákon přijat, pak bude tento návrh nahrazen komplexní úpravou předloženého zákona o dani z hazardních her. O probíhajícím legislativním procesu ministerstvo průběžně informuje Evropskou komisi, aby minimalizovalo riziko jakýchkoli kroků Komise v infringementu,“ říká Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

Na změnu nevyhovujícího stavu ovšem tlačí nejen EK, ale výrazně také tuzemské sázkové společnosti, v čele s Asociací provozovatelů kursového sázení APKURS

Na změnu nevyhovujícího stavu ovšem tlačí nejen EK, ale výrazně také tuzemské sázkové společnosti, v čele s Asociací provozovatelů kursového sázení APKURS. Vadí jim mimo jiné jednotné zdanění na úrovni 20 procent. Běžné evropské rozmezí pro zdanění sportovního sázení je přitom 15 až 20 procent a zdanění výherních automatů 30 až 50 procent. A je to také APKURS, která nahlašuje nelegální weby a tlačí na jejich blokování, což chce zanést i do zákona.

Asociace se opírá o studii poradenské společnosti PwC, která porovnává legislativní úpravy v Dánsku a Polsku. Zatímco Dánsko dosáhlo díky účinné blokaci nelegálních provozovatelů a motivující 20procentní sazbě loterijní daně výrazného poklesu nelegálního trhu a zvýšení daňového výnosu, v Polsku došlo kvůli navýšení daňové sazby a neúčinné blokaci k poklesu legálního trhu a nárůstu toho nelegálního. Při aplikaci těchto modelů na české statistiky z roku 2013, by to podle PwC znamenalo nárůst příjmů pro stát až o 1,3 miliardy korun, respektive pokles o 358 milionů korun.

Blokování cizí konkurence

Přes nechuť České národní banky by měly být blokovány i finanční transakce směrem k „nelegálům“

Ministerstvo ale stížnosti vyslyšelo tak napůl. Daň pro kurzové sázky se totiž má zvednout na 25 procent. Dále ale bude odstupňovaná. Pro živé hry a binga bude 30 procent a pro technické hry, tedy i výherní automaty, bude 35 procent. Co se ale českým firmám do zákona podařilo protlačit, je blokování nekalé zahraniční konkurence.

Navzdory odporu poskytovatelů internetového připojení i odborné veřejnosti se počítá s blokováním webů. Přes prvotní nesouhlas České národní banky by měly být blokovány i finanční transakce směrem k „nelegálům“. Třetím pilířem je pak blokování reklamy, která je v českých médiích poměrně dost viditelná, a Češi tak většinou ani netuší, že tyto firmy obcházejí zákon.

Pět miliard do rozpočtu

„Je naprosto skandální, že nelegální firmy si mohou v ČR beztrestně dělat reklamu na hazard, spojovat ji se sportem, a dokonce s ní oslovovat děti,“ rozčiluje se výkonný ředitel APKURS Marek Herman a dodává: „Firmy, které zprostředkovávají či umožňují reklamu nelegálům, porušují zákon.“

Pokud se tedy všechno stihne a Česko nebude muset platit pokutu Evropské komisi, měl by výnos odvodu z loterií a jiných podobných v příštím roce činit 9,8 až 10,2 miliardy korun, což je zhruba o 2,7 až 3,2 miliardy korun více, než kolik se vybere dnes. Do státního rozpočtu by tak přibylo 4,9 až 5,3 miliardy korun, což je nárůst o 2,7 až 3,1 miliardy, a obce by získaly 4,9 miliardy, čímž si přilepší o 100 milionů.

Legální a „nelegální“ provozovatelé internetových sázek v Česku.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.