Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pochybnosti nad znaleckou firmou v kauze Opencard

  22:09

Ze seznamu znalců a znaleckých ústavů, které schvalují krajské soudy, si vyšetřovatelé kauz mohou libovolně vybírat.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Důležitým opěrným bodem obvinění pražských radních v kauze Opencard byly pro vyšetřovatele z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) znalecké posudky. Na základě jednoho z nich například vyšetřovatelé konstatovali výši škody, která hlavnímu městu uzavřením smlouvy s firmou Haguess vznikla. Posudek policii poskytla firma Česká znalecká.

Pražský primátor a jeho spolupracovníci Českou znaleckou (a druhou z oslovených znaleckých společností firmu Risk Analysis Consultants) kritizují například v rozhovoru primátora na rádiu Impuls či pro Aktuálně.cz. Vadí jim, že problém v kontraktu mezi městem a firmou Haguess spočívá v otázce autorských práv, na které podle Svobodových lidí zmiňované znalecké ústavy nemají ‚aprobaci‘. 

Předesíláme, že Česká znalecká splňuje veškeré právní náležitosti, aby mohla policii poskytovat znalecké posudky. Přesto jsme se na tuto firmu rozhodli podívat blíže.

Česká znalecká splňuje veškeré právní náležitosti, aby mohla policii poskytovat znalecké posudky

Královéhradecká firma Česká znalecká (založena v roce 1996) v minulosti zpracovávala posudky v několika ožehavých kauzách – třeba v případě zkrachovalé Investiční a poštovní banky, vytunelované Moravia banky nebo Českého domu v Moskvě. Dle firemního webu je Česká znalecká členem několika mezinárodních znaleckých organizací. Oborem znaleckého oprávnění společnosti je ekonomika.

Šéf České znalecké Vítězslav Hálek je nejen soudním znalcem a vysokoškolským pedagogem, ale též konkurzním správcem. V roce 2008 byl Hálek obžalován z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Měl se dopustit trestného činu v roce 2004 při vedení konkurzu textilní firmy Vitka Brněnec. Dle obžaloby měl Hálek společnosti způsobit škodu přes čtyři miliony korun a hrozilo mu pět let vězení. Zkraje roku 2009 ho však soud zprostil obžaloby.

Před tím se Vítězslav Hálek (neplést s manažerem Trendu Miroslavem Hálkem) zase dostal do sporu s někdejšími zakladateli a manažery později vytunelovaného investičního fondu Trend Michaelem Kocábem a Martinem Kratochvílem; Hálek byl konkurzním správcem Trendu. Web Aktuálně.cz ve středu k Hálkovi uvedl, že byl podezírán, že pomocí znaleckých posudků snížil hodnotu majetku vytunelovaného fondu.

A přišel zákaz!

V lednu 2004 potkala firmu Česká znalecká nepříjemná událost. Tehdejší ministr spravedlnosti Karel Čermák se rozhodl odebrat společnosti znaleckou licenci. Informace z tehdejší doby říkají, že důvodem byly některé znalecké posudky pro soudní řízení, které podle Čermáka nebyly dostatečně kvalifikované nebo neměly odpovídající úroveň. Česká znalecká proti verdiktu podala rozklad a dle webu epravo.cz Čermáka a ministerstvo za odebrání licence zažalovala.

V lednu 2004 ministr spravedlnosti Karel Čermák odebral společnosti znaleckou licenci, hned v březnu však ministr své rozhodnutí revokoval

V březnu téhož roku však ministr Čermák revokoval své rozhodnutí o zrušení licence České znalecké na seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost. „Po vydání prvotního rozhodnutí se objevily jiné informace z justičního prostředí, než nám byly předtím k dispozici. Ty nové informace hovořily o tom, že spolupráce s touto firmou je dobrá. Druhým důvodem bylo, že Česká znalecká také podala rozklad s obsáhlým doprovodným materiálem,“ vysvětlovala tehdy mluvčí ministerstva spravedlnosti.

ČESKÁ POZICE pátrala u pracovníků několika renomovaných znaleckých firem, jaké jméno má Česká znalecká ve znalecké branži. Nikdo z konkurenčních firem se nechtěl bavit „on record“. Dotázaní pouze anonymně uváděli, že jde zhruba o středně velkou firmu. Jeden z manažerů nejmenované renomované znalecké společnosti zmínil, že o České znalecké se mezi odborníky ví, že často poskytuje posudky právě policii. „Kdybych je kritizoval, mohlo by to být vnímáno jako konkurenční boj nebo tak, že jim závidíme nějaké zakázky,“ dodal jeden z manažerů.

Jak se vybírá znalecká firma?

Jak si vlastně vyšetřovatelé v daných případech vybírají znalecké ústavy? Mluvčímu ÚOOZ Pavlu Hantákovi jsme položili tyto otázky:

  1. Proč českobudějovická expozitura ÚOOZ oslovila pro znalecký posudek ke smlouvě mezi firmou Haguess a MHMP (podepsané dne 6. dubna 2012) společnost Česká znalecká, a.s.? Jaká byla kritéria výběru této firmy?
  2. Spolupracoval/spolupracuje ÚOOZ se společností Česká znalecká i na jiných kauzách? Případně na kolika a od kdy?
  3. Jak obecně dochází k výběru znalců/znaleckých organizací, společností, které poskytují znalecký posudek? Rozhodují reference, doba působení na trhu apod.? Kdo v daném případě rozhoduje o výběru té které společnosti, která poskytne odborný posudek?

Mluvčí Hanták ČESKOU POZICI v případě probíhajícího trestního řízení pouze odkázal na tiskové prohlášení Policie České republiky k této kauze. O důvodech výběru České znalecké jsme se od ÚOOZ nic nedozvěděli. Na poslední dotaz, jak dochází k výběru znalců, nám plukovník Hanták napsal: „K otázce znalců mohu v obecné rovině říci, že jsou při splnění zákonných podmínek ustanovováni krajskými soudy. Orgány činné v trestním řízení pak jejich výběr provádějí prostřednictvím zveřejněných seznamů.“

Vyšetřovatelé jsou často nuceni kvůli nedostatku finančních prostředků objednávat posudky spíše u levnějších znaleckých společností

Ani z této odpovědi není zřejmé, jaké faktory o výběru znaleckého ústavu rozhodují. Obrátili jsme se proto na bývalého vyšetřovatele z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a spolupracovníka redakce Zdeňka Ondráčka, který dříve vedl vyšetřování kauzy Opencard. Ondráček ČESKÉ POZICI sdělil, že vyšetřovatelé si libovolně vybírají ze seznamu krajskými soudy schválených znaleckých ústavů nebo znalců coby fyzických osob.

Podle Ondráčka neexistují žádná jiná další kritéria či podmínky. Stačí, když je daná znalecká společnost uvedena v Seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost. Ondráček také uvedl, že vyšetřovatelé jsou často nuceni kvůli nedostatku finančních prostředků objednávat posudky spíše u levnějších znaleckých společností.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádná další pravidla pro výběr znaleckého ústavu, může teoreticky nastat i situace, že na trhu znaleckých společností budou působit ústavy, které včas a ve „vyhovujícím znění“ dodají potřebný posudek.

Předseda představenstva společnosti Česká znalecká Vítězslav Hálek na dotazy ČESKÉ POZICE, zda jeho firma s českobudějovickými detektivy z ÚOOZ již v minulosti spolupracovala nebo jakým způsobem byla oslovena, neodpověděl.

Obvinění pražských politiků v případu Opencard jsme se věnovali v těchto článcích:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.