Lidovky.cz

Počet lidí s dluhy po splatnosti dlouhodobě klesá

  15:08
Podle úvěrového registru společnosti Solus poklesl ke konci března počet lidí s dluhy po splatnosti meziročně na 595 tisíc a jejich celková dlužná částka na 48,1 miliardy korun. Počet lidí v dluhovém registru se tak snížil na 6,73 procenta všech dospělých obyvatel České republiky, přičemž na konci roku to bylo více než 7,14 procenta.

Osobní bankrot - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lepší legislativa, hospodářský růst i rekordně nízká nezaměstnanost a s tím související zvyšování mezd. To jsou důvody, proč podíl Čechů, kteří mají problém se splácením dluhů, dlouhodobě klesá. Například podle úvěrového registru společnosti Solus poklesl ke konci března počet lidí s dluhy po splatnosti meziročně o 30 tisíc – na 595 tisíc. Jejich celková dlužná částka se za stejnou dobu snížila skoro o dvě miliardy – na 48,1 miliardy korun. Počet lidí v dluhovém registru se tak snížil na 6,73 procenta všech dospělých obyvatel České republiky, na konci roku to bylo více než 7,14 procenta.

„Vedle pozitivního ekonomického vývoje, růstu reálných příjmů domácností a nízké míry nezaměstnanosti je zásadní, že začínají fungovat systémová opatření, která postupně obrušují výnosnost obchodu s dluhy,“ vysvětluje dluhový expert Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování příčiny zlepšení situace. „Například regulace nebankovních společností účinná od prosince 2016 zásadně změnila pravidla hry. Stejně zákaz rozhodčích doložek a rozhodčích smluv nebo například výrazné snížení advokátních tarifů u takzvaných formulářových žalob,“ vysvětluje Hábl.

Nejhorší okres Most

Situace se sice vyvíjí pozitivně, ale nelze tvrdit, že by byla růžová všude. Nadále lze v Česku najít kraje a okresy, kde podíl lidí, kteří mají problém splácet pohledávky, přesahuje desetinu.Konkrétně v Karlovarském kraji má potíže více než jedenáct procent obyvatel, v Ústeckém kraji dokonce třináct procent. Nejhorší je však dlouhodobě situace v okrese Most, kde míra tohoto ukazatele přesahuje 15 procent a potíže s řešením svých dluhů má více než 14 tisíc obyvatel.

Situace se sice vyvíjí pozitivně, ale nelze tvrdit, že by byla růžová všude. Nadále lze v Česku najít kraje a okresy, kde podíl lidí, kteří mají problém splácet pohledávky, přesahuje desetinu. Nejhorší je dlouhodobě situace v okrese Most, kde míra tohoto ukazatele přesahuje 15 procent a potíže s řešením svých dluhů má více než 14 tisíc obyvatel.

Palčivost problému ukazují i exekuce, které jdou s nesplácením dluhů. Také podle projektu Mapa exekucí, za níž stojí Hábl, jde o regiony, kde je v exekuci nejvyšší podíl obyvatel. „Ústecký a Karlovarský kraj jsou co do počtu podílu osob v exekuci zdaleka nejhorší,“ konstatuje Hábl. Jen v těchto dvou krajích bylo dle aktuálních dat v roce 2017 kolem 170 tisíc lidí v exekuci, přičemž ve stejném roce bylo v celém Česku 863 tisíc lidí. „S větším odstupem jsou pak kraje Liberecký a Moravskoslezský,“ doplňuje odborník.

Kdo je typický dlužník? „Rozložení našich klientů napovídá, že častěji jde o ženu než o muže, vyučenou či se středoškolským vzděláním, ve středním věku, která neúspěšně řeší své problematické dluhy již více než tři roky,“ říká David Šmejkal, ředitel neziskové organizace Poradna při finanční tísni, která zde má své pobočky, kde lidem poskytuje poradenství v předcházení problematických dluhů, ale i v exekucích. „Obecně náchylnější jsou lidé s nízkými příjmy, kteří nemají finanční rezervy, rodiče samoživitelé či důchodci,“ popisuje typického dlužníka Hábl.

Obrat trendu v budoucnu

Problémy v těchto regionech jdou na vrub nízké finanční gramotnosti obyvatel, ale i horší ekonomické kondici, než je průměr celé republiky. „Specifikem těchto regionů jsou zejména nižší průměrné platy, vyšší míra nezaměstnanosti i nižší vzdělanostní struktura. Finanční problémy se v těchto oblastech také týkají místních podnikatelů, kteří se musejí potýkat s nižší poptávkou po svém zboží a službách. Ta je způsobena právě vysokou mírou zadluženosti a s tím spojeným odčerpáváním finančních prostředků z těchto regionů,“ vysvětluje Hábl.

S tím, jak zpomaluje ekonomika, lze očekávat, že počet lidí, kteří budou mít problémy hradit své závazky, opět poroste. „V souvislosti se zhoršenými makroekonomickými predikcemi není vyloučeno, že se v budoucnu trend obrátí.

S tím, jak zpomaluje ekonomika, lze očekávat, že počet lidí, kteří budou mít problémy hradit své závazky, opět poroste. „V souvislosti se zhoršenými makroekonomickými predikcemi není vyloučeno, že se v budoucnu trend obrátí. Obchody uzavírané dnes musejí být spotřebitelé schopni splácet i za rok, pět let nebo v případě hypoték i za 20 let. Obezřetnost a citlivé řízení rizika jsou proto namístě i v době, kdy se spotřebitelům daří lépe zvládat své smluvní závazky,“ dodal Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.