Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Po selhání výplat sociálních dávek mohou zkolabovat i důchody

  9:31

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek varuje před možným systémovým kolapsem ve výplatách penzí.

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek upozorňuje, že po Novém roce hrozí problémy s výplatami penzí. Bartošek dlouhodobě sleduje a kritizuje činnost ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) – zejména pak působení dnes již bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Byl to právě Bartošek, kdo letos v únoru podal na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět na prošetření zakázky na nový systém vyplácení sociálních dávek a kdo od počátku upozorňoval na problematické pozadí zakázky na zhotovení nového systému.

Čeho se týká problém s výplatami penzí? Doposud stát posílal peníze přímo důchodcům. V rámci sociální reformy by však mezi stát a důchodce by podle smlouvy, kterou uzavřelo MPSV, mohla být vklíněna Česká spořitelna (zajišťující výrobu a distribuci takzvaných sKaret), které stát pošle peníze a spořitelna je následně zašle penzistům na sKartu.

Vyplácení důchodů přes sKarty může být vzhledem k politickým sporům posunuto. Dle některých zdrojů ČESKÉ POZICE nejsou momentálně „důchody přes sKartu“ na pořadu dne, přestože se o tom hovoří ve smlouvě mezi ministerstvem a Českou spořitelnou. Nicméně dle zdrojů ČESKÉ POZICE musí i se zavedením druhého pilíře důchodového systému od Nového roku dojít k nezbytným technologickým úpravám a právě v tomto uzlu podle Bartoška hrozí zmatky: vše se nepodaří včas sladit a lidé budou mít problémy s výběrem důchodů.

U dvou drinků ve Žlutých lázních

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte sociální reformu a zejména pak kontroverzní a nejen opozicí kritizovanou sKartu?

BARTOŠEK: Celá záležitost je velmi prostá. Jedná se podle mě o další mrhání veřejnými prostředky. Klienti, kteří pobírají sociální dávky, jsou stavěni do velmi dehonestující situace (nemluvím o „zneužívačích“ sociálních dávek). Podporuji reformu sociálního systému, protože je potřeba. Ovšem nikoli v  podobě konkrétního „bussines case“, na jehož jednom konci je namísto vlády podpis státního úředníka (toho času ve vazbě) a na druhém konci podpis vedení jedné banky.

Tím, kdo má zaplatit celou tuto formálně nedotaženou akci, jsou lidé, kteří odvádějí daně a přispívají do sociálního systému. A ztrátou obslužnosti a komfortu na to doplatí lidé se zdravotním postižením – fyzicky i finančně (budou platit značné částky ze svých malých dávek soukromému subjektu za donášku). Ministerstvo práce nepočítá s poštovními poukázkami jako s jedním ze způsobů výplaty dávek v hotovosti.  Zrušením této možnosti vznikne problém s dostupností dávek pro zhruba 40 procent jejich příjemců! Jedná se asi o 200 tisíc lidí – převážně seniorů – a osob se zdravotním postižením, kteří by museli k získání dávky využívat různých opatrovníků, zmocněnců a podobně.

Ten, kdo reformu připravoval, byl naprosto oddělen od reality venkovského prostředí, případně pohraničí. Jsem místostarostou jihočeských Dačic, jde o obec s takzvanou rozšířenou působností. Pro některé naše občany to znamená cestovat si pro peníze i půl hodiny a následně čekat čtyři hodiny na spoj, který je odveze domů. Tahle sociální reforma byla napsaná u dvou drinků někde na baru ve Žlutých lázních. Z dobré myšlenky na začátku se vyklubal zmetek.

ČESKÁ POZICE: Dle plánu ministerstva se mají důchody a sociální dávky vyplácet prostřednictvím bankomatů České spořitelny. Jaká z toho vyplývají rizika?

BARTOŠEK: Riziko je zásadní – smlouva s Českou spořitelnou. Současná vláda se může zaklínat, čím chce, a premiér může vydávat prohlášení s generálním ředitelem spořitelny, jaká chtějí. Je podepsána platná smlouva, ve které se uvádí:

  1. Ministerstvo bere na vědomí, že Česká spořitelna při uzavírání této Smlouvy vycházela v dobré víře z Ministerstvem poskytnutých informací, že prostřednictvím Systému administrace dávek má být prováděna výplata alespoň 98 % objemu všech Dávek vyplácených v České republice s výjimkou Dávek vyplácených v souvislosti s živelnými pohromami.
  2. Česká spořitelna při uzavírání této Smlouvy vychází z očekávání, že Ministerstvo plánuje prostřednictvím Karty provádět výplatu důchodů, případně další podobné převody peněžních prostředků vyplácených dalšími orgány státní správy. Ministerstvo vynaloží maximální úsilí směřující k tomu, aby i v těchto případech byla Karta použita pro realizaci výplat důchodů a podobných převodů peněžních prostředků vyplácených orgány státní správy.
  3. Ministerstvo se zavazuje vyvinout maximální úsilí pro to, aby Oprávněné osoby čerpaly Účelové dávky zpravidla prostřednictvím Bezhotovostních plateb.
  4. MPSV zejména vyvine maximální úsilí, aby v době trvání této Smlouvy nedošlo ke zrušení, nebo podstatnému omezení vyplácení Dávek prostřednictvím Platebních funkcí karty oproti stavu ke dni uzavření této Smlouvy.

Nemyslím si, že banka projeví jen tak dobrou vůli a nechá si bez vyplacení odškodného utéct svá práva. Stát za tuto chybu náměstka Šišky a ministra Drábka tvrdě zaplatí.

Zkolabují penze po vzoru sociálních dávek?

ČESKÁ POZICE: V souvislosti se zavedením druhého pilíře důchodové reformy musí dojít k nezbytným softwarovým změnám. V jaké fázi je podle vašich informací příprava výměny aplikačního softwaru systému na vyplácení důchodů?

BARTOŠEK: Myslím, že je ve fázi rozpačitého přešlapování. Pokud vím, má být nastartována k 1. 1. 2013. Dle mých informací firmy, které zakázku (na výměnu akplikačního softwaru - poznámka redakce) vysoutěžily, nemají v tuto chvíli ani předané všechny informace, které jsou nezbytně potřeba k tomu, aby mohly efektivně pracovat. Velké banky připravují analýzy a mapují prostředí pro systémovou změnu tohoto kalibru často i dva roky, samotné systémy pak vyvíjejí a testují v řádu několika let. Za měsíc nelze nic připravit.

(Tvrzení pana Bartoška  jsme se pokoušeli opakovaně ověřit prostřednictvím tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí od pondělka 26. listopadu. Dle informací ČESKÉ POZICE mají ve zmíněné zakázce figurovat firmy: Atos, OKsystem, Komix, Profinit, Unicorn, Asseco Solutions. Jeden z ředitelů uvedených firem nám potvrdil, že příprava změn má skutečně velké zpoždění a reálně prý hrozí, že nastanou problémy s výplatami důchodů. Podle něho se pracovní skupina začala scházet až v posledních týdnech. 

Ve středu odpoledne se nám odpověděla tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová takto: „Vlastní výplaty důchodů jsou zajištěny jako služba v systému VYP/EKIS. Správa VYP/EKIS je v kompetenci úseku 2 a služba je zajišťována dodavatelsky prostřednictvím firmy Atos. Požadavky na výplaty důchodů, doplatků důchodů, atd. se vytváří v příslušných subsystémech nebo aplikacích na mainframe a z něj jsou předávány prostřednictvím souboru PREDPIS do systému VYP. Programové aplikační vybavení na mainframe je zajišťováno kmenovými zaměstnanci ČSSZ. Požadavky na výplaty exekucí jsou předávány prostřednictvím speciálního rozhraní EXK/VYP, které je zajišťováno dodavatelsky firmou Atos.“)

BARTOŠEK: Nedávno jsem četl, že mamutí investiční skupina Black Rock chce spolu s Kuvajtskými fondy investovat v Evropě do infrastruktury a státní správy, protože jim to připadá jako perspektivní segment. Pokud budeme svůj stát spravovat tak sabotérsky, jako to dělá tato vláda, bude asi brzy lepší přenechat správu státu soukromým subjektům rovnou. Máme k tomu zdatně našlápnuto. Levnější to ovšem nebude, jak ukazuje vývoj smluvního vztahu se spořitelnou, která nyní jako by přebírala tradiční výkon státní správy v nejobjemnějších tocích financí, které v rozpočtu ČR máme – a to jsou sociální výdaje.

ČESKÁ POZICE: Hrozí tedy, že lidé nedostanou kvůli špatnému softwaru po Novém roce důchod?

BARTOŠEK: V textu smlouvy, ze které jsem citoval, se píše, že stát vyvine maximální možné úsilí k převodu důchodů na sKartu. Tudíž to stát asi bude nucen provést. Nebo se bude muset zodpovídat spořitelně, proč toto úsilí nevyvinul. Vzhledem ke šlendriánu, jaký panoval při vývoji softwaru na vyplácení sociálních dávek, je nabíledni, že podobný kolapsový scénář nás čeká i u důchodů.  Odpovědnost v tomto směru jednoznačně padá na současnou vládu a především na TOP 09. Jde o kombinaci odpovědnosti politické i trestní. Jestli nese odpovědnost za tuto údajně „sólo“ akci jen exnáměstek Šiška, nebo i ministr Drábek, neumím posoudit.

ČESKÁ POZICE: Může nastat podle vás podobný chaos jako při selhání systému na vyplácení sociálních dávek?

BARTOŠEK: Ano, to je reálné. Systém zatím není připraven ani na úrovni běžných analýz. A jeden příklad za všechny: Pokud přejdou důchody na sKarty, při převzetí této karty se příjemci zavazují a podepisují Podmínky České spořitelny. Tam je v odstavci 14 taková zajímavost. Dnes vám všechny banky převedou peníze do druhého dne. V případě sKaret má banka ke zpracování platební transakce – tedy než vám přijdou peníze – dva až 45 dnů. Takže můžete být klidně jeden a půl měsíce bez důchodu a je to v pořádku, podepsali jste podmínky. Nabízí se i otázka, co na to Česká národní banka a Zákon o platebním styku (284/2009 Sb. paragraf 20). Podle mne nastanou opět zmatky.

ČESKÁ POZICE: Jaké byste navrhoval řešení?

Povaha IT systémů na sociální účely snese klidně srovnání se softwary pro řízení leteckého provozu či nemocnic – jejich selhání mívá fatální důsledky

BARTOŠEK: Ano, řešení je vždy. Ale jak už to v politice bývá, na výběr je mezi špatným a ještě horším. K této havarijní situaci vůbec nemuselo dojít. Obnovení výplaty pomocí poštovních poukázek by vedlo k  nákladům na poštovné, muselo by dojít k opětovné změně v aplikacích IT systémů. Další důležitou a patrně velmi nákladnou položkou jsou sankce za vypovězení smlouvy s Českou spořitelnou a riziko možné arbitráže. Všichni si už pamatujeme, že stát tyto arbitráže kvůli nízké kvalitě politiků a úředníků málokdy vyhrává.

Veškeré náklady na výše navrhované změny lze odhadnout v řádech stovek milionů korun ročně. Systematicky vzato zde došlo k pokusu o narušení efektivního výkonu státní správy prostřednictvím amatérského zásahu do nejcitlivějších IT systémů. Chtěl bych zdůraznit, že povaha IT systémů na sociální účely snese klidně srovnání se softwary pro řízení leteckého provozu či nemocnic – jejich selhání mívá fatální důsledky. To se právě děje. Náprava musí následovat v několika krocích. Být premiérem, udělal bych toto:

  • Po dohodě odebrat výkon správy resortu MPSV straně TOP09 a vyměnit je za nějaké méně náročné ministerstvo. Je to stejné, jako když uvalujete nucenou správu na kolabující firmu.
  • Do čela postavit nestranického odborníka na výkon státní správy v oblasti sociálních věcí.
  • S okamžitou platností analyzovat všechny rozjeté IT experimenty na změnu systémů a minimalizovat škody. Zapojit analytiky z oblasti IT Quality Managementu a definovat rozsah rizik a jejich závažnost. Do doby než bude vyřešeno co a v jaké míře lze z nových systémů užít bez rizika, přejít k systémům, podle kterých byly penze a dávky dosud vypláceny a které fungují.
  • Vyčíslit rozsah škod, které neodborné plánování změn v systému způsobilo.
  • Vyvodit trestní odpovědnost.

Po uveřejnění tohoto rozhovoru jsme obdrželi reakci tiskového oddělení České spořitelny:

a) Ano, ve smlouvě mezi ČS a státem o sKartách je citovaný odstavec o tom, že vycházíme z očekávání, že v budoucnu ministerstvo plánuje přes sKarty vyplácet důchody. Tato klauzule byla ve smlouvě proto, abychom věděli, jak robustní systém máme budovat. V současné době legislativa neumožňuje výplatu důchodů přes sKarty a ani my se na tuto variantu nyní nepřipravujeme. Tvrzení, že se spořitelna stane prostředníkem ve výplatách důchodů tedy značně předjímá stav, který v dohledné době nenastane a nastat ani nemůže. Lze říci, že uvedené tvrzení je značně zavádějící a matoucí.

b) Spořitelna nepřebírá tradiční roli státu ve výplatách sociálních dávek. Jednak dávky nadále vyplácí stát a spořitelna pouze výplaty zprostředkovává. Navíc, největší objem sociálních plateb jsou právě důchody, a ty spořitelna nezprostředkovává. V neposlední řadě, pokud jde o nákladnost nebo o to, co je levnější - Spořitelna realizuje celou zakázku pro stát zdarma, a tak, aby i základní funkce karty byly pro její uživatele zdarma. Těžko si tedy představit levnější řešení.

c) Zcela nepravdivé a silně matoucí je tvrzení o tom, že spořitelna bude pozdržovat výplatu důchodů. Jednak opakuji, že nyní se důchody přes sKartu vyplácet nemohou, protože to legislativa neumožňuje. Druhak, odstavec 14 ve smluvních podmínkách České spořitelny, o kterém mluví pan Bartošek, se ve zmínce o 2-45 denní lhůtě se vztahuje ke zpracování transakcí za platbu kartou u obchodníka. Nejde o lhůtu pro připsání dávky na účet. Dávku připisujeme podle pokynů a lhůt Úřadu práce.