Lidovky.cz

Po Jaroslavu Škárkovi požádá sněmovnu o vydání policii i Vít Bárta

  10:16

Poslanec Věcí veřejných je připraven hájit se proti podezření z korupce i u soudu. S postupem policie ale nesouhlasí a nechá jej prověřit.

Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta (VV) dnes uvedl, že požádá sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání policii kvůli podezření z korupce. „Výsledek, o kterém jsem nikdy nepochyboval, je ten, že žádám sněmovnu o své vydání. Věřím, že ústavní garance spravedlivého justičního procesu budou garantovat nestranný průběh vyšetřování,“ prohlásil Bárta na tiskové konferenci. Doplnil však, že byl zaskočen a překvapen postupem policie ve vyšetřování.

„Nechci zastírat, že mě žádost o mé vydání překvapila, a to nejen v kontextu jarního vnitrostranického puče, ale zejména v momentě, kdy jsem si celou žádost přečetl. Z mého pohledu je žádost policie, která má sloužit jako podklad pro členy mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny k rozhodnutí o mém vydání, silně nevyvážená, nekompletní a nebojím se říci tendenční,“ řekl Bárta.

Bárta: Je to krajně účelové

Pozastavil se nad tím, že policie v případu nevyslechla klíčové osoby, například místopředsedkyni strany Karolínu Peake, tehdejšího předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře či Lukáše Víchu (VV), který pořídil tajnou nahrávku Kristýny Kočí, na níž dnes již bývalá poslankyně VV hovořila o údajném plánovaném puči uvnitř Věcí veřejných.

„Stejně tak považuji za krajně účelové, že policie v žádosti nepředložila výpověď Josefa Dobeše, který svědčil v můj prospěch a vypovídal i tom, jak si Jaroslav Škárka několikanásobně půjčoval peníze. Stejné to bylo i se svědectvím Michala Babáka, který byl svědkem mé půjčky peněz panu Škárkovi,“ vyčetl dále bývalý ministr dopravy Bárta policii. Její postup ve vyšetřování proto prý podal k prošetření pražskému státnímu zastupitelství.

Případem Bárty a Škárky, o jejichž vydání k trestnímu stíhání žádá policie kvůli podezření z korupce, se bude sněmovní mandátový a imunitní výbor zabývat ve čtvrtek 25. srpna. Celá sněmovna by měla o zbavení obou poslanců imunity hlasovat 30. srpna. Škárka o své vydání požádal již dříve.

Ráno server Novinky.cz  informoval, že předsedové poslaneckých klubů TOP 09, ČSSD a KSČM uvedli, že jejich kluby (celkem se 123 poslanci) budou hlasovat pro vydání Bárty. S Bártovým vydáním údajně nesouhlasil předseda strany Petr Nečas či místopředseda klubu občanských demokratů Marek Benda. Bártovo vydání je prý politickou kauzou a do budoucna by mohlo jít o nebezpečný precedens.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake pro Novinky.cz k Bártově kauze uvedla: „Mnozí z nás mají dilema, zda vydat ke stíhání někoho, o jehož případu jsme přesvědčeni, že je vykonstruován. Nevydání znamená neočištění a pochyby přetrvají. Otázka je, kterým hlasováním člověku uděláte dobře.“ Poslanec Viktor Paggio (VV) byl rozhodnutý, jak dále postupovat: „Hlasoval jsem pro vydání kolegy Humla a u kolegy Bárty je má startovací pozice stejná. Důležitý pro mě bude postoj výboru a informace poslanců VV, kteří v něm zasedají.“ Podobně se vyjádřil poslanec Josef Novotný (VV), podle kterého by se Bárta měl „očistit“ před soudem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.