Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Plzeňští úředníci nečekali vedro: Slunce upražilo stovky chráněných ryb

  17:49

Magistrát povolil vypuštění koryta Mže v Plzni pod Saským mostem, čímž uhynuly mihule říční. Případ prošetří inspekce životního prostředí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Některá rozhodnutí úředníků mohou mít neblahé dopady. Tentokrát kvůli rozhodnutí plzeňského magistrátu uhynuly stovky mihulí říčních, ohrožených a chráněných ryb. V pondělí odpoledne začala plzeňská pobočka Povodí Vltavy na základě povolení magistrátu upouštět vodu v nadjezí řeky Mže, čímž si připravovalo podmínky pro napojení kanalizace na stavbu nového divadla v nedaleké ulici.

Upuštěním však o více než metr klesla hladina Mže pod nedalekým Saským mostem a v části jejího koryta zůstalo jen bahno a několik kaluží. Na nesprávném místě v nesprávný čas však zrovna byly mihule říční, které se během několika desítek minut ocitly na souši a doslova je upražilo slunce. 

Povolení k upoustění vydal odbor životního prostředí plzeňského magistrátu. Vedoucí odboru Dagmar Svobodová Kaiferová však podle svých slov nechybovala – nečekala totiž takové vedro. „Nebylo to poprvé, kdy se vypouštěl jez a mihule se tam nikdy v minulosti neobjevily, je možné, že tam připluly po povodních. Nikdo navíc nemohl předpokládat tak extrémní klimatické podmínky,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Svobodová Kaiferová.

Ani na dalších úřadech a institucích (Plzeňský kraj, Povodí Vltavy) nikoho nenapadlo, že v místě, kde se upouští voda, může žít nějaký chráněný živočich. Na vypouštění totiž nikdo nedohlížel, aby případný výskyt živočichů nahlásil a vypouštění zastavil nebo zpomalil, než se živočichové přesunou jinam.

Záchranná akce tří dívek

První si proto hadovitých mihulí říčních plácajících se ve 30stupňovém vedru v bahně všimly tři dívky, které se šly koupat. Začaly rybky házet zpět do vody a pokoušely se sehnat pomoc, což se jim však nedařilo, protože jsou dovolené a na plzeňských úřadech nikdo nebral telefon. Nakonec se však dovolaly vedoucímu záchranné stanice v Plzni Karlu Makoňovi. Ten už ale pouze uviděl stovky uhynulých mihulí říčních.

Na plzeňských úřadech a institucích nikoho nenapadlo, že v místě, kde se upouští voda, může žít nějaký chráněný živočich„Zhruba polovinu se těm holkám podařilo zachránit. Ale neměly to být ony, kdo se měl starat o to, zda se v řece nevyskytují nějací živočichové, ale příslušné úřady chránící životní prostředí,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Makoň. Podle něho měl magistrát, případně krajský úřad, nejprve udělat průzkum a poslat na místo dozor. „Stačil by nějaký referent, vždyť to mají z budovy 500 metrů,“ podivoval se Makoň.

Na místo následně přijela Česká inspekce životního prostředí, která nařídila okamžité napuštění koryta. Dle ní je usmrcení byť jediného chráněného živočicha trestným činem a případ se chystá prošetřit.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...