Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu

Výstavbou potrubí z Ruska pod hladinou Černého moře a přes Balkán povzbudíme současné agresivní vládce Ruska a uškodíme Ukrajině, protože ztratí strategické postavení tranzitní země, tvrdí kritici, k nimž patří i Česko. Jeho stoupenci jsou například Rakušané a Maďaři. Jsme pod tlakem Washingtonu, říká maďarský premiér Viktor Orbán.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

5. 12. 2014 21:23
tohle je ovšem bomba

Vzhledem k tomu, že ukrajinské problematice se ČP dlouho nevěnovali, tak jsem info připíchl sem.

Předseda ukrajinské vlády Jaceňjuk musel první zasedání vlády vést v ruštině, protože tři ministři - cizinci, kteří dostali před svým jmenováním ukrajinské občanství neumí ukrajinsky.

0 0
možnosti

J. Křivan

5. 12. 2014 21:27
Re: tohle je ovšem bomba

Doplněk. Napřed to zkusil s angličtinou, ale v té zase pohořeli ukrajinští ministři. Sláva Ukrajině.

0 0
možnosti

3. 12. 2014 12:41
Najednou hodlá EK dál jednat - ale s kým?

Hlavní problém South Streamu - tedy kromě politických pokusů "potrestat Rusko" - byl tento: dle tzv. Třetího energetického balíku EU musel Gazprom, poté co by vybudoval veškeré zařízení na trase plynovodu po zemích EU, věnovat ctí a darem 50% přepravní kapacity jiným firmám. A to bez ohledu na to, zda takové firmy existují a mají co tranzitovat.

Do toho se Gazpromu nechtělo a to bylo ono narušení evropských směrnic, kvůli kterému EU přinutila Bulharsko zastavit práce a nutila Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Rakousko zrušit již podepsané smlouvy. Podepsané PŘED platností 3.balíku...

Takže povede-li Gazprom tranzitní plynovod po tureckém území - Turecko není členem EU - nic takového mu nebude vnucováno. A hub vybuduje pořád na mimounijním území na hranicích s Řeckem. Další infrastrukturu si už budou muset vybudovat EUnijní země samy a za své - pokud budou chtít ruský plyn touto cestou. Nebo nebudou chtít a Gazprom vyhodí část peněz, ovšem plynovod po území Turecka stejně potřebuje jak Gazprom,

0 0
možnosti

3. 12. 2014 12:44
pokr.

tak Turecko, aby nebyli závislí na ukrajinském špuntu.

Turecku nedodávky přes Ukrajinu a Balkán hrubě nevyhovují...

Ta směrnice, již jsem popsal výše, postihla i plynovod OPAL. Tam EK dokonce vydala rozhodnutí, že na OPAL se nebude povinná rezervace 50% pro (třeba neexistující) konkurenční dodavatele vztahovat - načež po vybudování OPAL toto rozhodnutí zrušila. A OPAL od té doby funguje na 50%, protože konkurenční dodavatelé se v Greifswaldu nevyskytují - a Gazprom rezervovanou kapacitu využít nesmí.

Uvidíme, jaký taneček EK provede až Ukrajině dojde plyn v zásobnících (už z nich čerpá a je na zářiovém množství - a to zima ještě nezačala) a nebude schopna tranzitovat - a Gazprom navrhne použít severní cestu. Jiná nezbývá...

0 0
možnosti

J. Křivan

1. 12. 2014 19:30
vymalováno

South Streamu se už Evropa děsit nemusí. Dnes Rusko, svojí účast na tomto projektu pozastavila řekl Putin v Turecku. Naopak se rozšíří plynovod Goluboj potok, kterým se zabezpečí zvyšující se potřeby Turecka. Turecko je druhý největší odběratel ruského plynu v Evropě po Německu. Jedna z variant je v budoucnosti dodávat plyn z Turecka do jižní Evropy přes Řecko.

Později generální ředitel Gazpromu Miller lakonicky oznámil, že projekt South Stream je ukončen a Gazprom se k němu již nebude vracet.

0 0
možnosti

J. Křivan

2. 12. 2014 11:35
Re: vymalováno

Právě se zvýšila hodnota ukrajinských trubek nejspíš na dvojnásobek.

PS Rusko se nejspíš rozhodlo, že když jí EU nepovažuje za Evropu, tak své aktivity přesměruje do Asie.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

27. 11. 2014 11:14
EURUS zone

S velkým pobavením, ale i znepokojením, sleduji, jak politici hlasitě křičí a volají po více sankcích proti Rusku, ale je to ruský plyn, který jim dělá příjemné teplo v zimních měsících. Je to ruský plyn, na kterém vaří. Je to ruská ropa, na kterou si jezdí v autech a náklaďácích. Samozřejmě, že západní frikulínové ihned řeknou, že plyn lze frakovat, že nepotřebujeme plyn z Ruska, ozvou se i zastánci arabské ropy, ta přece není špatná a není drahá.

Jenže ono je to všechno úplně jinak. Když Rusko přestane dodávat plyn a ropu do Evropy, tak první den všichni začnou tleskat, jak jsme se Rusů zbavili. Ale druhý den, ten zázračný a levný břidlicový plyn zdraží. Na dvojnásobek, na trojnásobek, na pětinásobek ceny toho ruského zemního......................

0 0
možnosti

J. Poděbradský

27. 11. 2014 11:08
ruský plyn

jaký je rozdíl v závislosti na ruském plynu, když ho nebudu odebírat nebo když nebude plynovod??  Není to spíš větší závislost Ruska na odběratelích.........?  pokud gazprom investujeme do trubky v EU, není to větší závislost na dobrém obchodě aby se investice vrátila než investovat  a případně nedodávat? Co na to odborník na plyn???

0 0
možnosti
vzkaz pro p. Nováka

V předcházejícím příspěvku jste uvedl, že p. Žižka lže, když tvrdí, že Rusko plyn pro Slováky přiškrtilo, přičemž sám tvrdíte, že se dodávky zvýšily. Mnou uvedená tvrdá data z měřích stanic (http://www.eustream.sk) Vás nepřesvědčila. Podle zpráv samotný ruský ministr Alexander Novak potvrdil, že Rusko snížilo dodávky plynu pro Slovensko. Odůvodnil to potřebou naplnit ruské zásobníky před zimou. Gen. ředitel Slovenskch plyn. průmyslu po schůzce s ruským ministrem v rozhovoru uvedl, že ruská strana snížení dodávek uspokojivě vysvětlila, přičemž nechtěl uvést žádné podrobnosti z důvodu obchodního tajemství. Ptám se Vás tedy, který z Nováků lže - Vy nebo ruský ministr energetiky?

0 0
možnosti

27. 11. 2014 9:34
Psal jsem o KONTRAKTU.

O tom, co má Slovensko nasmlouváno.

Ruský ministr netvrdil, že Gazprom omezil dodávky - ale že omezil požadované nadkontraktní dodávky, což opakuji už cca měsíc - od té doby, co k tomu došlo a naši novináři o tom začali lhát. A zdůvodnil to - zcela logicky - potřebou naplnit ruské zásobníky tak, aby mohly garantovat dodávky zimních množství na hranici s Ukrajinou.

Co s tím udělá Ukrajina, už nemůže Rusko ovlivnit. To může jen zabezpečit, aby ono nebylo tím, kdo dodávky negarantuje - tomu by to totiž neprošlo. Ukrajina dodávky ani garantovat nemůže, protože poslední termín pro zahájení vtláčení do jejich zásobníků tak, aby je stihla naplnit, prošel v půlce srpna.

0 0
možnosti

V.Hricák

27. 11. 2014 7:21
Co je na chování maďarů nepochopitelného?

Bruselským byrokratům omrzat končetiny nebudou.Dneska maďarům vpodstatě zakážou topit a zítra čechům zakážou jíst?Čím absurdnější budou přijímat zákony,tím urychlují zánik samotné EU

0 0
možnosti
Jako vždy jde jen o peníze a zisky.

Snížením využití kapacity plynovodu přes Ukrajinu by sice ublížilo Ukrajině snížením tranzitních poplatků, ale i jiným zemím které přečerpávají na jih Evropy. Taky by se vymkla z rukou důležitost severní větve a tím i síle Německa. Ta plynová pistole, jak básnicky přirovnal sílu závislosti na plynu pan "plynový expert", by už nebyla v rukou Německa namířená na jih, a to se nesmí dopustit. Ona totiž nepoužívá vyděračských metod jen Ukrajina, ale i EU, poslušná strategie diktované  z USA. On by South stream příliš osvobodil jižní Evropu a svoboda se rovná neposlušnost. A to se "pistolníkům" sakra nelíbí.

0 0
možnosti
Foto
South stream je test

Děkuji za fundovaný článek. Poslední dobou jsem dospěl k závěru, že původní V4 se změnila ve V3+1. Problém plynovodu má totiž ještě jeden rozměr: vedle podtržení Ukrajiny vzroste přímá závislost odběratelů z plynovodu SS na Rusku. Váha Ukrajiny přece jenom korigovala celkové omezování dodávek plynu; bez ní jsou Bulharsko, Rumunsko, Srbsko a Maďarsko na přímý dostřel ruské plynové pistole. VL

0 0
možnosti

26. 11. 2014 15:26
Je to spíš 1+2+1.

Polsko je ohledně plynu za vodou, resp. na Jamalu a za Nord Streamem. Může čerpat ruský plyn přes spolehlivé Bělorusko, z Německa i přes Ukrajinu.

Česko a Slovensko jsou za Nord Streamem a mohou čerpat z Německa (Slovensko přes nás).

Maďarsko je odkázané na vyděračskou a zlodějskou Ukrajinu - tak se nedivte, že se stará o South Stream, který by mu dal aspoň "československé" možnosti...

Bulharsku, Rumunsku, Moldavsku, Maďarsku, Srbsku ani Makedonii Gazprom dodávky neomezoval. Pokud někdo omezoval, byla to Ukrajina. Ta má možnost POUZE omezovat. Nedodá ani litr.

0 0
možnosti

J. Václav 261

26. 11. 2014 9:04
Dnešní ranní zprávy mění vše.

NATO reálně uvažuje o brzkém vstupu Ukrajiny do NATO. Myslím, že je to zatím nejlepší reakce na ruskou expanzi. Energetické problémy se tím odsunou až na konec.

0 0
možnosti

J. Křivan

26. 11. 2014 10:55
Re: Dnešní ranní zprávy mění vše.

Sice pane Václave o téhle informaci sice dost pochybuji. Jinak by to byl další projev obranného charakteru NATO.

0 0
možnosti