Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu

Výstavbou potrubí z Ruska pod hladinou Černého moře a přes Balkán povzbudíme současné agresivní vládce Ruska a uškodíme Ukrajině, protože ztratí strategické postavení tranzitní země, tvrdí kritici, k nimž patří i Česko. Jeho stoupenci jsou například Rakušané a Maďaři. Jsme pod tlakem Washingtonu, říká maďarský premiér Viktor Orbán.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZH

26. 11. 2014 8:22
A co NABUCO ?

Nějak mi chybí zmínka o NABUCO. Tenhle plynovod měl přivést plyn z podkavkazkých republik do EU a diversifikovat závislot na Rusku. Co se stalo? Gazprom se stal de fakto majitelem toho plynu, a tudíž se NABUCO zrušilo. Taky se moc nepíše o nových nalezištích plynu kolem Krymu, nebo o tom, že na Ukrajině američané připravovali těžbu plynu krakováním. Vlastně mi z toho vychází jedno. Kdykoliv se kdokoliv pokusí snížit svou závislost na ruském plynu, Rusko nějak zasáhne a zabrání tomu. Politici by si to měli uvědomit a jednat podle toho.

0 0
možnosti
VN

26. 11. 2014 11:20
Re: A co NABUCO ?

Nabucco je mrtvé!

Byl to projekt EU a některých evropských firem, které ale záhy zjistily, že Nabucco nemá perspektivu, protože všechny zúčastněné země i firmy by chtěly plyn tranzitovat a odebírat - a žádná se jaksi neměla k tomu plyn dodávat.

EU udělala s Nabuccem obrovskou chybu - koncipovala ho jako komerční A ZÁROVEŇ jako bezpečnostní projekt. To je asi stejně smysluprázdné, jako komerční armáda státu. Komerčně byl neudržitelný a jako bezpečnostní opatření by musel být dotován. Rozhodně spolehlivěji než armády - jak se ukázalo v celé Evropě snad s výjimkou Británie a Polska.

V EU se o Nabuccu žvanilo tak dlouho, že Rusové za tu dobu vybudovali Nord Stream a začali stavět Souith Stream.

Čemu říkáte podkavkazské republiky? Gruzie odebírá plyn z Ruska, Arménie taky, Turecko dtto. Irák je ve srabu a Írán Evropě nepovolil Velký Hnědý Otec ve Washingtonu. Azerové plyn radši prodali Rusům protože si uměli spočítat, že od EU by se taky roury ani peněz nemuseli dočkat. A to nemluvím o "diplomat

0 0
možnosti

25. 11. 2014 21:17
Ukrajina se vyřadila sama

1.  Dlouhodobě neplatila a odebírala plyn.

2. Na  separatisty  posílá  armádu místo aby se  s nimi dohodla na  civilizovaném řešení. ( Miloševič za  to stanul před mezidnárdním soudem zatímco Porošenka  chválíme) a tím destabilizuje  rergion.

0 0
možnosti
KP
Re: Ukrajina se vyřadila sama

Kdyby nekladli odpor, naprosto by ztratili svou hrdost. Rusko by s nimi cvičilo jak by chtělo. Tímto dosáhli alespoň jakési solidarity ze strany západu. Čechoslováci asi taky neskákali nadšením, když se Sudety staly Německem. Zkusme se na problém občas dívat očima Ukrajinců a nejen pohledem Ruska či USA podle toho, komu fandíme víc.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

25. 11. 2014 20:10
ukrajinská síť

Položme si otázku, kdo si dělá zuby na ukrajinské potrubí a zásobníky a jakou cenu to bude mít až se vybudeje South Stream. Možná už Kyjev někomu něco přislíbil. Všichni vědí, kde je žába na prameni, jenže nikdo si nedovolí říct, že král je nahý

0 0
možnosti
KP
Re: ukrajinská síť

Před pár měsíci tady kolovala teorie o tom, že Kyjev rozpoutal boje na východě, aby ve válečné oblasti klesly ceny pozemků, které by následně kyjevští fašisté výhodně skoupili. A jak byli o ní mnozí přesvědčeni... Vaše hypotéza má jednu velkou trhlinu - kohouti si na svém hnojišti bedlivě střeží své zdroje příjmů a není obvyklé, aby je někomu prodávali. Zvláště když se neví, kam bude západní Ukrajina patřit. Anebo něco nechápu?

0 0
možnosti
JS

J. Schneider

25. 11. 2014 18:58
Vzít vyděrači hračku?

V srpnu Jacenjuk "podle agentury Reuters nevyloučil, že by se restrikce mohly dotknout i přepravy ruského plynu do Evropy." A z čeho by si odebírali Ukrajinci plyn bez placení (i když na popis tohoto jevu existují přiléhavější výrazy)?

0 0
možnosti
KP
slovenské denní toky plynu

Slovenský přepravce Eurostream na svých stránkách uvádí přehled denních toků plynu. Na vstupním bodě z UA V. Kapušany byl prům. denní přítok plynu v letošním září (říjnu) 56 (50) mil. m3, přičemž v minulých letech to bývalo kolem 150 mil. m3. Z údajů za jednotlivé měsíce je vidět, že v letošním roce průměry výrazně klesají. V bodě Lanžhot byl v loňském roce prům. denní vstup (z pohledu Slovenska přítok) 16 mil. m3, výstup 35 mil. m3, zatímco letos je poměr 40/18... V bodě Baumgarten do Rakouska klesl obvyklý denní tok ze 100 mil. m3 na říjnových 60 mil. m3. Jaké jsou Vaše názory?

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

25. 11. 2014 18:55
Re: slovenské denní toky plynu

jsou jen dvě možnosti: 1 prutoky odpovidaji smlouve, 2: někdo po cestě krade....

0 0
možnosti
VN

25. 11. 2014 12:42
Opět lžete, pane Žižko, o omezení dodávek na Slovensko.

Slovensku nikdo dodávky neomezil - Gazprom ZVÝŠIL dodávky oproti kontrahovaným, ale ne tak, jak Slovensko požadovalo.

Když si vase dítě řekne o zvýšení apanáže o tisícovku - a vy mu přidáte "jen" 400 - omezil jste musnad apanáž?

0 0
možnosti
VN

25. 11. 2014 12:28
Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

je hranicí mezi zeměmi obsluhovanými (třeba potenciálně) Nord Streamem - a těmi druhými. Německu, Dánsku, Polsku, Česku a Slovensku může být South Stream ukradený - mají Jamal a Nord Stream a díky reverzu i možnost zásobovat se ruským plynem přes ně.

Maďarsko a Balkán jsou odkázány na ukrajinský vyděračský špunt a samozřejmě South Stream potřebují. Pokud Ukrajina, která už v této zimě není schopná zaručit dodávky plynu, způsobí, že v Rumunsku nebo Bulharsku pomrznou nějací lidé, čekají tamní vlády horké chvilky. Bulhaři už dokázali svrhnout vládu - a to se jim jen nelíbila cena elektřiny!

Je totální nesmysl odmítat South Stream kvůli Ukrajině. Jestliže Ukrajina je a má být závislá na reverzních dodávkách z Evropy, musí se ten plyn do Evropy, do Polska, Slovenska, Maďarska nějak dostat. A musí ho být dost jak pro vlastní spotřebu tak pro přeprodej (nebo dar) Ukrajině - a to přes ukrajinský špunt nejde - takže Evropa potřebuje cestu mimo Ukrajinu. Že se Rusko nenechá vydírat a nebude dod

0 0
možnosti
PGS

26. 11. 2014 10:18
Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

TO JE VELMI ZŮŽENÝ POHLED BEZ PERSPEKTIVY A SOUVISLOSTÍ, PANE NOVÁKU! Plynovod Nord Stream přece nijak nesnižuje závislost na dodávkách z Ruska, tudíž neřeší jádro problému, nebýt Ruskem tlačeni do nesvobodných pozic.South Stream, pokud bude přivádět plyn z Uzbekistánu a Íránu, naprosto mine území Ruska a tím významně (ne na 100%) sníží o svou kapacitu nežádoucí závislost. A ČR by ještě měla posílit svou nezávislost zřízením LNG terminálu na českém území v přístavu Hamburg s překladištěm a dopravou LNG po dosplavněném Labi. Pak bychom si mohli dovolit s Ruskem jednat naprosto na rovinu.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

25. 11. 2014 12:27
jaká závoslost na Rusku?

pokud si někdo myslí, že je něco špatně na dodávkách zboží  z Ruska, tak je to velmi jednoduché!!  PROSTĚ NEBUDU NAKUPOVAT "  a nebudu závislý na dodávkách na Rusku!! Tak co tady pořád někdo žvaní ???

0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

25. 11. 2014 10:27
Nevim...

...jestli smyslem transportu plynu je dostat plyn z mista tezby ke spotrebitelum, nebo posilit ci udrzet 'strategicke postaveni' Ukrajiny... Pokud za B), prestavam chapat svet...

Co se tyce te liberalizacni EU smernice, ona je sama o sobe hloupost... Ale myslim, ze totalitni dabelske Rusko by se s liberalne-sekularnim Uzbekistanem, mirumilovnym Azerbajdzanem ci s demokratickym Iranem nejak domluvilo. A nevim, pokud by tam chteji americane vozit v tankerech LNG, myslim, ze diktator a vrah miminek Putin by s ohledem na ekonomickou nesmyslnost tohoto pocinani asi taky nebyl proti...

0 0
možnosti
PGS

25. 11. 2014 9:58
Nikoliv z Ruska!

To by přece nic neřešilo! Plyn má jít z Uzbekistánu s možností připojit i zdroje z Íránu. Cílem má být diverzifikace zdrojů a snížení závislosti na Rusku. A velikou chybou bylo před lety, že před plynovodem South Stream dostal přednost Nord Stream., který nejenom posílil závislost na Rusku, ale ještě postavil na vedlejší kolej Pobaltí, Polsko, Slovensko, ČR a Maďarsko. Špatné rozhodnutí zlobované soudruhem Schroederem, který tam nyní má teplé místečko.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

25. 11. 2014 12:24
Re: Nikoliv z Ruska!

a není to jen takové pomatení mysli?  jakým právm si někdo myslí, ýe musí trasa plynovodu jít jen a jen přes jeho uzemí??

0 0
možnosti