Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plynovod South Stream byl jen přejmenován a modifikován

Výstavba plynovodu nebyla zastavena, jak tvrdí Rusové. Místo do Bulharska půjde nová větev do Turecka. Dále malá odbočka do Bulharska přes Řecko a větev původních propojení do Itálie. Ty už však nebude budovat ani provozovat Gazprom.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

16. 12. 2014 9:45
Kdyby tomu bylo tak, jak pan Ludvík píše,

nevzniklo by okamžitě po Putinově oznámení o zrušení South Streamu velké pozdvižení v Bruselu.

Juncker by nesvolával na 9. prosince (Putinovo oznámení bylo zveřejněno 1.12. - neobvyklá pružnost Bruselantů!) jednání o South Streamu, Bojko Borisov by neobjížděl Evropu se snahou (dosti zoufalou) obnovit mrtvý projekt, Angela Merkel(ová) by neplédovala za pokračování jednání "na půdorysu dvoustranných dohod" uzavíraných Ruskem se zainteresovanými evropskými zeměmi - což bylo ještě minulý měsíc pro EU nepřijatelné a Brusel nutil tyto země smlouvy zrušit...

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

14. 12. 2014 21:26
idi oti smus

..EK se projeví v ekonomice EU, která toto nevydrží a rozpadne se§

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

10. 12. 2014 11:53
Blue Stream se rovná South stream?

Na rozdíl od pana Lewa to tak postižené země nevidí.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byznys/proc-nechcete-south-stream-ptaji-se-ministri-evropske-komise/

0 0
možnosti
Foto
Re: Blue Stream se rovná South stream?

Nerozumím vaší poznámce. Blue Stream je tradiční plynovod pod Černým mořem, který je již déle v provozu a zásobuje ruským plynem Turecko. South Stream měl směřovat do Bulharska; poté, co Bulharsko odmítlo, směřuje SS ze stejného ruského výchozího bodu do Turecka a dále na hranice s Řeckem. Možná bude stavěn pod jiným jménem - tyto informace po oznámení o zrušení projektu South Stream k dispozici nemám. To jen pro úplnost. VL

0 0
možnosti
T

Tatana

10. 12. 2014 11:29
Já tomu nerozumím

Plyn se vyskytuje v Rusku a potom se dostane do nějakého potrubí.

To potrubí vede k hranicím Ruska, potom pokračuje dále přes cizí území až ke spotřebiteli.

Předpokládám, že na hraničním přechodu je nějaká měřící stanice, která sleduje, kolik plynu překročilo hranice.

Totéž je, v případě tranzitu , i z druhé strany hranice. Rozdíl = spotřeba té země, kterou ta země nějak podle dohod zaplatí, to , co pošle dál zaplatí někdo jiný, kdo platí původní plyn na hranici + transport.

Partneři jsou producent - tranzit - finální odběratel. Je-li producent nebo finální odběratel nespokojen, hledá jiné možnosti.

Čím méně článků řetěz má, tím lépe. A protože zásobování obyvatelstva je politikum, měl by je mít v rukou stát.

Pak nemůže dojít ke konfliktům, když jednou je Timošenková politička, podruhé podnikatelka.

0 0
možnosti
KP
Re: Já tomu nerozumím

Proč píšete, že tomu nerozumíte, když popisujete věci tak, jak jsou. Přinejmenším tady v EU. Ukrajina s Ruskem mají ten problém, že tam jsou nejasnosti v tom měření množství plynu. EU tlačí na to, aby se centrální přenosové soustavy oddělily od dodavatelů či odběratelů, což se postupně podařilo splnit i v ČR. To je to, co asi Gazprom nese nelibě. Přenosové soustavy a producenti jsou soukromé firmy s tím, že předpisy jim ukládají povinnosti v zásobování. Není jim umožněno zastavit samovolně přenos či produkci. Zrovna nedávno jsem procházel směrnici o zásobování plynem. V ní jsou spotřebitelé rozděleni do několika kategorií, podle kterých je jim přidělena priorita pro případ nedostatku plynu. Ostatně známe všichni z praxe, že když někde "spadnou dráty", tak se to řeší okamžitě i v počasí, ve kterém bychom nevytáhli paty z domu. Tymošenková je kráva. Dělá ostudu všem slušným ženám v politice. Potřebovala by návštěvu u MuDr. Grünsteina.

0 0
možnosti
JB

J. Brabec

10. 12. 2014 9:22
Kartel??? Asi ne...

Pan Ludvík trochu zapomíná, že i pokud by jeho konstrukce o kartelové dohodě při prodeji ruského plynu přes dceřiné, vnukovské a jinak spřátelené firmy Gazpromu byla pravdivá, prodávaný plyn musí být na trhu dané země konkurenceschopný. To znamená, že musí obstát v soutěži s cenou spotového plynu, který nabízí alternativní dodavatelé (vzpomeňte, kolik reklam na alternativní dodavatele plynu, s nimiž bezpochyby ušetříte, jste viděli na internetu jen v Česku). A ještě větší soutěž panuje u dodavatelů plynu pro průmyslové podniky. Jinými slovy - je v podstatě jedno, kudy a přes kolik firem do dané země ruský i jiný plyn doputuje, ale aby si ho někdo koupil, musí obstát v soutěži dalších dodavatelů. Takže kartelová dohoda asi tak jednoduše, jak si to představuje autor, fungovat nebude. Pokud Gazprom skutečně dodává víc plynu nikoli napřímo, ale prostřednictvím jiných obchodních firem, souvisí to spíše než s jeho záměrem s celkovým stavem plynárenského trhu - ten se stává konkurenčním (i díky tlaku s

0 0
možnosti
V

V.Hricák

10. 12. 2014 12:50
Re Energetika je strategické odvětví

Pokud by fungovala normální matematika,veškeré přenosové sítě by si měl zachovat ve vlastnictví stát,resp. nějaký státní podnik.Stejné by to mělo být i v dopravě.Silnice a koleje státní,vlaky a kamiony soukromé.A jednotný mustr pro celou EU.

0 0
možnosti
V

V.Hricák

10. 12. 2014 5:32
Jaké to je,pane Ludvíku,

se názorově znovu narodit? Z prokomunisticky orientovaného na prokapitalisticky?Asi každý máme právo měnit své názory na základě poznání nových informací.Být ale hlásnou troubou dvou naprosto odlišných systémů, to chce opravdu hroší kůži a kachní žaludek.

0 0
možnosti

9. 12. 2014 22:20
Co vlastně chceme ?

Zakázat stavbu nového plynovodu i Turkům jen aby  Rusům "chcípla koza" ?

Pohoršuje  nás plynový kartel a  naprosto oficiální a desetiletí  fungující ropný kartel OPEC, sloužící ke globálnímu nestoudnému odírání odběratelů ropy akceptujeme  s naprostou samozřejmostí ?

Zvláštní přístup.

0 0
možnosti
K

9. 12. 2014 16:50
Putinovy hrátky s miliardovými

Pane Ludvíku, EU si je vědoma, že z Ruská dováží 30% plynu a ne těch fiktivních 17.8%. Její cíl je, objektivně snížit závislost na ruském plynu a nepochybuji, že toho v krátkém horizontu dosáhne. Blue Stream (pokud se vůbec zrodí) postihne stejný osud jako South Stream.

Tyto Putinovy hrátky s miliardovými projekty, které nikdo, natož Rusko financivat nebude, berte asi tak vážně jako ty tucty 65 let starých stragegických bombardérů, či zchátralých námořních lodích, kterými straší po světě.

0 0
možnosti
Foto
Re: Putinovy hrátky s miliardovými

Milý Karle,

moc doporučuji informace, obsažené v posledních Lidovkách, o změnách ruské obchodní strategie (k dispozici na netu). Jinak pro úplnost: plynovod Blue Stream již řadu let funguje, ale je určen pro zásobování Turecka. Nový plynovod, nahrazující (kopírující jižněji) South Stream je čistě exportní; povšimněte si, prosím, že prodejní místo (hub) je na území EU (v Řecku), nikoliv v Turecku.Toliko připomínám - a to i ostatním diskutujícím - že výstavba plynovodu není záležitostí týdnů, ale let. Sebelepší strategické záměry jsou tak otázkou budoucnosti, nikoliv bezprostředním ohrožením, jak je tomu v případě změny obchodní strategie a přímého prodeje ruského plynu v prostoru EU. Nakonec tak statistický import plynu z Ruska může být téměř nulový, ale reálný podíl ruského plynu může dosáhnout (nekontrolovatelně) třeba 40%. Koordinované zastavení dodávky ze strany Gazpromu/(Kremlu pak může mít mnohem silnější ekonomickou, a tedy i politickou sílu. VL

0 0
možnosti
Foto
Malá reakce

Tož, milí i nemilí přátelé; Mnoho povyku pro nic. Konstatuji pouze, že a) South Stream je přelakován; b) Rusko je poprvé nuceno prodávat plyn na vnějších hranicích EU; c) nová ruská obchodní strategie (viz poslední prezentované návrhy dlouhodobých změn) spočívá v přímé či afiliantní účasti na trhu EU, ne v růstu exportu plynu svým tradičním odběratelům; d) tranzit ruského plynu přes Ukrajinu ztratil pro Rusko politický efekt ve chvíli, kdy Ukrajina podepsala asociační dohodu s EU. e) čilé sýkorky mám mnohem raději, než agresivní hrdličky. Ty mi připomínají Rusáky. Zdraví VL PS:Ještě panu Janovi 111: zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu - při novém propojení na Itálii - vážnou ranou pro Eustream (pro Net4Gass samosebou taky, i když méně). Jde mi spíše o to, že jmenovaní politici projevují rostoucí příchylnost k "ruské síle" - a náš Mlhoš taktéž.

0 0
možnosti
MH

9. 12. 2014 16:01
Na Rusy nelze tlačit silou,

vždy si najdou nějakou cestu ven. A agresor následně lituje; ostrouhá kolečka, pokud mu ještě nějaké zůstanou! Bylo tak a bude i nadále, nezmění to ani autor tohoto trapného článku.

0 0
možnosti
ŠA

Š. Apolen

9. 12. 2014 16:48
Re: Na Rusy nelze tlačit silou,

O jakém agresorovi píšete pane Hoblíku ?! South Stream přeci vyhrožoval, že ho ukončí Putin !

0 0
možnosti