Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plynové a politické kotrmelce jako otrávená bonboniéra

Je hlavním smyslem deklarované přípravy plynovodních projektů Nord Stream II a Turkish Stream jejich výstavba, nebo něco jiného? Plynárenskému expertu Vratislavu Ludvíkovi se v tomto případě starý a jednoduchý nástroj Occamova břitva jeví mimořádně tupý. Proto radí počkat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

23. 9. 2016 14:25
To myslíte vážně? Vážně vážně??

1) Nord Stream II má vést stejně jako původní Nord Stream po dně Baltského moře. Možná vás to překvapí - ale tam se pozemky nevykupují. Na ruské straně je vše ohledně pozemků vyřešeno už od NS. A po Evropě si halt bude muset EU vybudovat plynovody sama, resp. její firmy, které se výstavby a využití NSII hodlají účastnit. Gazprom odmítl udělat tu chybu, kterou udělal u plynovodu OPAL, tedy uvěřit slibům EU, že se na něj nebude vztahovat Třetí balíček - sliby se slibují a OPAL musí držet polovinu přepravní kapacity pro (neexistujícího) konkurenčního dodavatele. Prozatím zdržují zejména USA, které prostřednictvím vice Bidena nahúkaly nejdřív Poláky a ted Švédy, aby politicky zasáhli. Poláci nemají gebíry, Švédové hledají vhodnou záminku - ale projekt pokračuje. Včetně napojení přes Německo.

2) Turkish stream je projektově připraven, trubky jsou nakoupené ještě od South Streamu, který by Bulharsko rádo obnovilo - takže není jasné, jestli se bude budovat jeden plynovod, druhý nebo oba. O TS a h

0 0
možnosti

23. 9. 2016 14:25
Re: To myslíte vážně? Vážně vážně??

O TS a hub mají zájem nejen Turci a Řekové, ale i Italové. O výkupu pozemků a budování rour po EU platí totéž co u NSII.

3) Rusko mělo zájem o ukrajinskou plynotransportní soustavu naposled v r. 2010, kdy ukrajinská vláda vyčíslila náklady na obnovu na 6 mld USD. Neprodala, peníze nesehnala, za těch 6 let se odhad zvedl na nějakých 9 mld. Ukrajina peníze nemá, EU půjčí řádově miliony a samozřejmě nemá zájem investovat. Nota bene když cena fungl nového NSII se odhaduje na méně než 10 mld USD.

4) Ukrajina stále kupuje ruský plyn, jen přes evropské prostředníky, tedy s jejich marží. Sice se ministr energetiky prsil, že vyjedná s Ruskem cenu nižší - ale Rusko mu navrhlo, aby si ji vyjednal s RWE a dalšími. A, mimochodem, Ukrajina platí ten ruský plyn od evropských firem evropskými půjčkami, které zvyšují její dluh, ale samotná Ukrajina peníze ani neuvídí - ty se jen přesunou z jednoho konta na jiné. V evropských bankách...

0 0
možnosti

J. Křivan

8. 9. 2016 14:06
Žvanění starého zbrojnoše, pardon hastroše

Nová pohádka od pana Ĺewa. Co říci na skutečnost, že Ukrajinci neberou plyn z Ruska. O tomhle jinotaji mluvil již i příslušný ukrajinský ministr. Je to ruský plyn co kupují od neruských firem, ale je dražší o naklady spojené s jeho přeprodejem. Snad jenom platební podmínky jsou jiné, nejspíš půjcky, které donutí Ukrajinu za hubičku prodat i to co jí ještě zbylo.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

9. 9. 2016 11:07
Re: Žvanění starého zbrojnoše, pardon hastroše

maj pravdu! Ukr nekupuje ruský plyn z Ruska, ale ruský plyn ze Slovenska a Polska.........

0 0
možnosti
Universita 17. listopadu

Na Universite 17. listopadu studoval v padesatych letech 20. stoleti leda autor tohoto clanku. Jeho kvalita by tomu odpovidala. Nikoliv vsak sultan, protoze nemohl. Universita byla totiz zprovoznena az v zari r. 1961:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Universita_17._listopadu

0 0
možnosti

J. Křivan

9. 9. 2016 21:52
Re: Universita 17. listopadu

To byl pokus o vtip. Zajímavější je skutečnost, že tahle škola byba

0 0
možnosti
Imaginace vládne světu

a Ruska se to týká především, ne nadarmo má car absolvované školy KGB. Jinak k té údajně zachycené zprávě a předané sultánovi, bych ještě podotknul, že by ji zcela jistě nezachytila jen a pouze carská zpravodajská služba!

0 0
možnosti

Jan111

6. 9. 2016 23:16
Z geopolitického hľadiska

je lepšie postaviť oba plynovody. Keby postavili len Nord stream 2 tak sa zvýši "vydieračský" potenciál Nemecka, no keď postavia aj Turkish stream, tak im to poskytne väčšie manévrovacie schopnosti v zahraničnej politike.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

6. 9. 2016 22:27
údaný expert

zapoměl, že poslední plynovod z Ruska do Evropy se stavěl v roce 1986 !! A možná taky slyšel, že kov koroduje, oxiduje a nebo taky zrezivý....................a podle toho to nevypadá na to, že Ukrajinská naci vláda bude investovat do nových plynovodů ! P.S: expert by měl vědět , že Evropa nemá moc na výběr v energetice, plyn, problematické jádro, uhlí a vítr a slunce....

0 0
možnosti
Foto
Re: údaný expert

Jen pro upřesnění: československý tranzitní plynovod byl stavěn spolu s plynovodem na Ukrajině, a to počátkem 70.tých let. Stavěn byl převážně z trubek fy. Mannesmann, které jsou vyrobeny z mimořádně kvalitní oceli a jsou potaženy izolační vrstvou. (Západo)Německé trubky proto, že náš tábor míru nebyl schopen něco podobného vyprodukovat. Pokud jste přesvědčen, že jsou trubky Eustreamu či Net4Gasu zkorodované (a to by podle vás musely být také), bude vhodné odstěhovat se do oblastí, kde žádné plynovody nejsou. Jo - a zreziví se píše s měkkým "i". Ludvík

0 0
možnosti
Zemní plyn má tu výhodu,

že má velmi dobrý poměr obsahu vodíku a uhlíku a tak na každý z něj získaný joule připadá méně odpadního CO2 než u jiných běžných fosilních paliv. Pokud boj s oteplováním planety myslí politici vážně, pak lze předpokládat, že než se rozvinou jiné nefosilní zdroje energie, může plyn na přechodné období posloužit jako vhodná alternativa k jiným fosilním palivům a jeho spotřeba se zvýšit i přes energetické úspory. Tady možná leží jeden z pramenů motivace Ruska natáhnout další plynovody a vynahradit si budoucí možné výpadky v uhlí a ropě. Toto jste, p. Ludvík, nezmínil.

0 0
možnosti
Re: Zemní plyn má tu výhodu,

"Pokud boj s oteplováním planety myslí politici vážně,". Pokud by to politici mysleli skutečně vážně, tak nebudou zavírat jaderné elektrárny!

0 0
možnosti