Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Plošné uzavírání škol kvůli epidemii covidu-19 už zřejmě nehrozí

  10:46
Objeví-li se ve škole žák s příznaky infekce, bude izolován do předem připravené místnosti, škola informuje jeho zákonného zástupce a doporučí mu, aby kontaktoval praktického lékaře.

Zastaralé vybavení a místo programování a zásad bezpečnosti na internetu výuka práce s textovým editorem. foto: MAFRA

Epidemie covidu-19, která letos v březnu přinesla zavření škol, dál mění život studentů i učitelů. V tomto školním roce by se děti měly povinně účastnit výuky na dálku, pokud k ní dojde. (Jedním z důvodů pro zavedení tohoto opatření je, že v loňském školním roce se podle odborníků distanční výuky neúčastnilo asi deset tisíc žáků.) Roušky se nakonec ve školách od 1. září nosit nemusejí, budou povinné, jen pokud se zhorší epidemiologická situace.

Rok 2021 by měl také přinést další navýšení platů pro učitele i nepedagogy a návrat hodnocení maturitních slohových prací z jazyků zpět do kompetence škol. Novela školského zákona, která vstoupila v platnost na začátku školního roku 2020/21, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky. Neúčast bez omluvy bude brána jako absence povinné školní docházky. Formu výuky na dálku ale novela nestanovuje, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka.

Roušky podle barvy semaforu

Způsob, jakým bude distanční vzdělávání poskytováno, i hodnocení výsledků dítěte je tedy v gesci školy, která by ho měla přizpůsobit možnostem studenta. To znamená, že dětem, jež například nemají doma počítač, škola musí umožnit, aby si učivo a úkoly převzaly buď přímo ve škole, nebo telefonicky. Distančním způsobem se nemusejí vzdělávat děti z mateřských škol (pokud nejde o předškoláky v povinném předškolním ročníku) ani žáci základních uměleckých či jazykových škol.

Vláda současně rozhodla o uvolnění 1,2 miliardy korun na nákup počítačů a licencí pro potřeby učitelů a žáků základních škol. Finanční prostředky by ředitelé škol měli dostat zhruba v polovině října. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že předpokládá vznik zápůjčních fondů počítačů k dálkové výuce. Ministerstvo školství (MŠMT) ve spolupráci s resortem zdravotnictví připravilo pro školy manuál, který jim má v novém školním roce pomoci s organizací výuky během koronavirové epidemie. Podle něj například od dětí nebude vyžadováno prohlášení o bezinfekčnosti.

Podle předchozí varianty manuálu měli školáci nosit roušky ve společných prostorách školy, na chodbách či v jídelnách, nyní platí, že je obléknou, jen ocitne-li se okres, do něhož škola spadá, v oranžovém nebo červeném stupni rizika na takzvaném semaforu. Dle ministra školství Roberta Plagy budou výsledky ze semaforu pro školy zveřejňovány jednou za 14 dní v pátek, aby se na opatření mohly připravit s předstihem.

Není také omezen počet žáků ve třídě ani zakázáno organizovat školní výlety či školy v přírodě (ovšem s přihlédnutím k aktuální epidemiologické situaci, která se může měnit). Naopak je doporučeno omezit přesouvání žáků mezi třídami či střídání pedagogů v učebnách. Dítěti, které má přetrvávající příznaky chronického onemocnění (například alergická rýma či kašel), bude umožněn vstup do školy, jen když prokáže, že netrpí infekční nemocí (potvrzení o výskytu alergie vystaví praktický lékař).

Ačkoli podle předchozí varianty manuálu měli školáci nosit roušky ve společných prostorách školy, na chodbách či v jídelnách, nyní platí, že je obléknou, jen ocitne-li se okres, do něhož škola spadá, v oranžovém nebo červeném stupni rizika na takzvaném semaforu. Dle ministra školství Roberta Plagy budou výsledky ze semaforu pro školy zveřejňovány jednou za 14 dní v pátek, aby se na opatření mohly připravit s předstihem.

Doporučeno je časté větrání, úklid a dezinfekce prostor i rukou. Družiny by se měly snažit o maximální oddělení skupin a minimalizaci promíchání ročníků. I školní jídelny by měly zajistit co nejmenší kontakt různých tříd a skupin, například rozložit vydávání obědů v delším čase nebo vytvořit sektory oddělující třídy. Manuál MŠMT nedoporučuje ani samoobslužný výdej z hromadných příborníků či salátových barů. Školy musejí postupovat podle pokynů krajské hygienické stanice a sledovat aktuální vývoj situace v rámci systému semafor.

Růst platů učitelů

Plošné uzavírání škol už zřejmě nehrozí. „Kvůli jednomu nakaženému nebudeme chtít dávat do karantény celé třídy nebo školy, bude se to řešit individuálně podle pokynů hygienických stanic,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že školy by se zřejmě mohly uzavřít v případě, že by v rámci takzvaného semaforu byl některý okres označen červenou, tedy nejvyšším stupněm rizika nákazy koronavirem. Objeví-li se ve škole žák s příznaky infekce, bude izolován do předem připravené místnosti, škola informuje jeho zákonného zástupce a doporučí mu, aby kontaktoval praktického lékaře.

Když se podezření na covid19 potvrdí, krajská hygienická stanice provede ve škole epidemiologické šetření, individuálně posoudí riziko nákazy a rozhodne o případné karanténě a dalších opatřeních. Nakažený žák zůstane v izolaci minimálně deset dnů a při lehkém průběhu nemoci se bude moci ihned poté vrátit do školy bez dalšího testování. Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr školství Robert Plaga s ministryní financí Alenou Schillerovou. Podle resortu nadále platí závazek programového prohlášení vlády.

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr školství Robert Plaga s ministryní financí Alenou Schillerovou. Podle resortu nadále platí závazek programového prohlášení vlády. V něm je slib, že bude navýšen průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 tisíc korun. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

V něm je slib, že bude navýšen průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 tisíc korun. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun. Přidáno by měli dostat i nepedagogové: v roce 2021 by jejich průměrný plat měl činit asi 26 tisíc korun. Jaká bude realita, však není jisté. Letošní státní rozpočet se kvůli koronavirové krizi už dvakrát měnil a jeho příprava na příští rok se má s ohledem na situaci kolem pandemie posunout. Konečnou podobu návrhu rozpočtu by vláda měla letos schválit do konce září a sněmovna do konce října.

Plánované zavedení povinné maturity z matematiky, které mělo nastat od tohoto školního roku, se nakonec nekoná. Ministerstvo školství se také rozhodlo vrátit hodnocení maturitních slohových prací z češtiny a cizích jazyků zpět do kompetence škol. U slohu z češtiny by ředitelé měli vypsat čtyři témata, z nichž si maturanti budou moci vybrat (Cermat jich dosud vypisoval šest). Doba na napsání prací se nezmění, u češtiny bude 110 minut, u cizího jazyka 60 minut. Rozsah slohu z češtiny by měl být alespoň 250 a v cizím jazyce 200 slov.

Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) bude vyhodnocovat pouze didaktické testy. A podle návrhu úpravy vyhlášky k maturitám, kterou připravilo MŠMT, by je ani nemusel známkovat, nýbrž hodnotit jen slovy „uspěl“ a „neuspěl“ podle množství zvládnutých úkolů. Hranici úspěšnosti by Cermat uvedl v zadání testů. Ty by měly být podmínkou k získání maturity, ale prospěch by mělo tvořit hodnocení ze školní části maturity, uvedlo ministerstvo.

Kalendář prázdnin ve školním roce 2020/2021

  • Nový školní rok začal v úterý 1. září.
  • Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 29. října a pátek 30. října. (Děti nepůjdou do školy ani ve středu 28. října, kdy je státní svátek.)
  • Vánoční prázdniny budou zahájeny ve středu 23. prosince 2020 a skončí v neděli 3. ledna 2021. Vyučování začne v pondělí 4. ledna 2021.
  • Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 29. ledna.
  • Jarní týdenní prázdniny jsou podle sídla školy stanoveny takto:

1.–7. 2.

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

8.–14. 2.

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

15.–21. 2.

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

22.–28. 2.

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

1.–7. 3.

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

8.–14. 3.

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

  • Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 1. dubna. (Děti nepůjdou do školy ani v pátek 2. dubna a v pondělí 5. dubna, kdy jsou sváteční dny.)
  • Vysvědčení školáci dostanou ve středu 30. června.
  • Hlavní prázdniny budou trvat od čtvrtka 1. července do úterý 31. srpna. Školní rok 2021/2022 začne ve středu 1. září 2021.

ice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...