Lidovky.cz

Piškvorky a spol. v cloudu

  11:24

Budoucnost aplikací je v programovatelném rozhraní API a propojitelnosti. Stačí se podívat na Google, Facebook či Twilio.

Piškvorky Twilio, s nimiž Blaine Schanfeldt zvítězil v cloudstockovém programátorské maratonu Hackaton. foto: Česká pozice

Během prvního ročníku konference Cloudstock, která proběhla 6. prosince v San Francisku, se ze všech koutů centra Moscone ozývalo jedno hlavní téma: propojitelnost.

Ukázal to i Blaine Schanfeldt, vítěz cloudstockového programátorského maratonu Hackaton, když naprogramoval – piškvorky. Jednoduchou webovou hru, kterou ovládáte svým telefonem. Stačí vytočit číslo a aplikace vás spáruje s dalším čekajícím hráčem. Klávesnicí telefonu určujete, kam na hrací plochu umístíte křížek či kolečko, a po ukončení hry vám aplikace pošle SMS s výsledkem.

„Odložte svůj smartphone a dejte si pauzu s piškvorkami Twilio! Abyste zahájili hru, prostě zavolejte z jakéhokoliv telefonu – klidně z domácího nebo pracovního – a budete spárováni s dalším čekajícím hráčem. Bez jakéhokoliv dalšího přihlašování!“ popsal svůj vítězný projekt Blaine Schanfeldt.

To vše se Schanfeldtovi, který do San Francisca přiletěl z Arizony, podařilo naprogramovat za pár hodin právě díky propojitelnosti. Aplikace je napsaná v jazyce Ruby a běží na cloudové platformě Heroku. Obsluhu telefonu zajištuje webová služba Twilio, která nabízí veškerá komunikační rozhraní. Vývojář aplikace nemusí vůbec vědět, jak programovat telefon: jeden příkaz mu stačí na to, aby přepojil hovor, poslal SMS nebo nechal elektronický hlas přeříkat volajícímu určenou zprávu.

Piškvorky ani jiné aplikace bez popsaného programovatelného rozhraní (API, Application Programming Interface) nemají šanci zaujmout, protože je nelze s ničím propojit. Zrovna firma Twilio je do důsledku dotaženou ukázkou tvrzení Marshe Gardinera, že API je novým produktem.

Gardiner pracuje pro společnost Apigee a na své přednášce na Cloudstocku přišel s myšlenkou, že API už není jen vedlejším efektem hlavní aplikace. Tvrdí, že API jsou dnes ještě důležitější než to, co vyvíjíte. Že API jsou tím hlavním produktem. To se samozřejmě říká snadno ve firmě, která vyvíjí pouze nástroje pro správu API. Mezi účastníky konference ale Gardinerovo poselství rezonovalo.

Trh s aplikacemi je obrovský a záleží na každé maličkosti. Navrhnout kvalitní API, starat se o ně jako o vlastní produkt a považovat vývojáře za své zákazníky jsou nutné podmínky dlouhodobého úspěchu. Je potřeba buď vyvinout platformu s robustním a přirozeným API, nebo naopak postavit svou aplikaci propojením existujících API – třeba tak, jak to se svými piškvorkami ukázal Blaine Schanfeldt.

Pryč jsou doby, kdy se programovací jazyky počítaly na generace

Pryč jsou doby, kdy se programovací jazyky počítaly na generace. Základní stavební bloky se v programování opět posunuly o úroveň výš. Dnešním programátorům už by přišlo divné psát si vlastní třídící algoritmus nebo funkci na vykreslení tlačítka. Na to všechno se používají vestavěné knihovny.

Posun od knihoven k API je posunem v myšlení. Máte-li dobrý nápad na webovou aplikaci, nemusíte už přemýšlet o tom, jak nakonfigurovat server, jak zajistit správu uživatelů, jak odesílat e-maily a SMS, jak zobrazovat mapy. Na to všechno již existují API, stačí si nastudovat manuály k Heroku, Facebooku, Twiliu či Googlu.

Už zbývá jen otázka, za jak dlouho se dobrá API stanou samozřejmostí. Zatím to vypadá, že se o API a propojitelnosti bude diskutovat i za rok na Cloudstocku 2011.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.