Lidovky.cz

Piráti a senátor Michálek bombardují úřady. Funguje zákon 106?

  21:43

Reakce na kontroverzní novelu, jež má znesnadnit přístup veřejnosti k informacím: nejvíce se zapotí exekutoři a pražský dopravní podnik.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Do Dne infožádostí, který ve středu 7. listopadu pořádala Česká pirátská strana v reakci na kontroverzní novelu informačního zákona (Zákon 106/1999 o svobodném přístupu k informacím), se zapojil i senátor Libor Michálek. V rámci akce, o níž jsme s předstihem informovali, s podtitulem „Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš“ Michálek navštívil pražskou čajovnu Šamanka nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, kde piráti dočasně vybudovali kontaktní místo.

Zda ochutnal tamní vícenálevovou lahůdku White Monkey sice senátor neprozradil, společně s piráty však naplánoval sérii infožádostí, jejichž cílem bude zmapovat hospodaření veřejných institucí v oblasti právních služeb, mediálního poradenství a reklamy, IT a v dalších bodech, ve kterých má důvodné podezření, že dochází k rozkrádání veřejných prostředků.

Žádosti by dle informací ČESKÉ POZICE měly být podány k 1. lednu 2013. „Celá akce vyžaduje důkladnou právní přípravu. Rovněž počítáme s tím, že úřady budou chtít zodpovězení dotazů zaplatit, tudíž bude nutné sehnat finanční prostředky,“ svěřil se místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Zároveň má radost, že právě boj o „sto šestku“ bude jedním z prvních projektů, jež se Libor Michálek z pozice senátora rozhodl realizovat.

Informací už bylo dost

Novela zákona číslo 106, kterou připravilo ministerstvo vnitra, má totiž například podle experta na otevřenost veřejné správy a spoluautora aktuálního znění zákona Oldřicha Kužílka paradoxně zejména jeden cíl: přístup k informacím omezit. Což je dle Kužílka naprosto skandální, především proto, že původním záměrem bylo přístup k informacím usnadnit. „Zaměstnanci ministerstva vnitra si jednoduše řekli, že vláda i ministři jsou pomíjiví, a že si tudíž prosadí to, co vyhovuje jim. To je šokující sdělení pro občana,“ uvedl Kužílek pro ČESKOU POZICÍ.

Oldřich Kužílek: „Exekutiva občanům sděluje, že nemá svá ministerstva pod kontrolou. Tímto způsobem vzniká obrovský korupční potenciál.“Přístup k informacím se dle něj novelou omezuje na dvou úrovních: zásadním způsobem redukuje samotný okruh informací, které by měly být dostupné, a zároveň komplikuje proces, jak se k nim dostat. Přitom prý obecně platí, že přístup k informacím se musí vyznačovat neformálností a jasnou srozumitelností pro uživatele. Jedná se totiž o uživatelský zákon pro obyčejné lidi.

Novela vyvolává skutečně velký odpor. Dle Kužílka ji kritizuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti, Český telekomunikační úřad i Úřad vlády. Není se čemu divit. „Vláda řekla, že se pojede na sever, a ministerstvo vnitra se nekompromisně vydalo na jih. Exekutiva občanům vlastně sděluje, že nemá svá ministerstva pod kontrolou. Tímto způsobem vzniká obrovský korupční potenciál,“ říká expert a dodává, že v případě „sto šestky“ politici sdělují občanům následující: Přístupu k informacím už bylo dost. Teď řadíme zpátečku a vy už se moc neptejte!

Kdo se nejvíc zapotí

To si logicky nemohla nechat líbit pirátská strana, která transparentnost státní správy považuje za jedno z hlavních témat současnosti. Piráti během středy sesbírali na osmdesát žádostí o informace, a ty prý rozhodně nejsou samoúčelné. „Lidé se ptali na konkrétní kauzy, kde je podezření na korupci. Několik dotazů směřovalo na informace o kamerách a na ochranu soukromí,“ prozradil Ferjenčík. Jeho žádost podobně jako žádost předsedy pirátů Ivana Bartoše směřuje do centrály Dopravního podniku hlavního města Prahy, se kterým piráti vedou dlouhodobý spor mimo jiné o smlouvy k SMS jízdenkám a o údaje o nákladech na poradenské služby.

Zdaleka nejvíce žádostí o informace v příštích dnech obdrží soudní exekutoři, piráti se totiž rozhodli obeslat je všechnyBěhem středečního odpoledne piráty přišel podpořit rovněž spoluzakladatel iniciativy Brnění a muzikolog Matěj Hollan, který v kavárně Šamanka odpovídal na dotazy zájemců. Také prozradil, že by v příštích čtrnácti dnech mohl spatřit světlo světa rozsáhlý neziskový projekt, který podávání žádostí o informace značně zjednoduší. Bližší informace však poskytnout odmítnul.

Zdaleka nejvíce žádostí o informace v příštích dnech obdrží soudní exekutoři, piráti se totiž rozhodli obeslat je všechny. „Desítky lidí během jedné hodiny prostřednictvím Facebooku sestavily seznam s několika stovkami jmen, včetně e-mailů na každou exekutorskou kancelář v republice,“ vysvětlil Ferjenčík. Ty teď budou muset například odtajnit náklady na provoz svého exekutorského úřadu v minulém roce a výnosy ze skutečně vymožených poplatků anebo informace o celkové vymáhané částce v roce 2011.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.