Lidovky.cz

Petr Fiala: Profesor resuscitátor ODS?

  12:43

Někteří občanští demokraté po dramatickém volebním sešupu doufají, že je z klinické smrti probudí bývalý ministr školství.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ačkoli si o post předsedy občanských demokratů dosud veřejně řekla pouze Miroslava Němcová, uvnitř strany v posledních dnech a hodinách probublává ještě jedno jméno – Petr Fiala. Bývalý ministr školství a někdejší rektor Masarykovy univerzity přitom až do minulého čtvrtka nebyl ani členem ODS. A novinek by v případě zvolení Fialy předsedou bylo asi více.

Se šancemi a výzvami, které se před univerzitním profesorem, jenž byl za ODS v říjnu zvolen do Poslanecké sněmovny, otevírají, stojí za to se blíže seznámit. A Fialův příběh do značné míry souvisí i s dalším směřováním ODS, která si musí odpovědět na tři základní otázky:

  • Jaká budoucnost čeká kdysi nejsilnější pravicovou stranu v Česku, která jen o 2,7 procentního bodu unikla mimoparlamentní realitě?
  • Jak se ODS popasuje s rolí opoziční pidistrany?
  • Jakého předsedu si vyberou delegáti 24. kongresu ODS, jenž proběhne 18. a 19. ledna v pražském hotelu Clarion?

Na tyto otázky jsme hledali odpovědi u šestnácti občanských demokratů z několika českých a moravských regionů, z obou komor parlamentu i ze současného vedení.

Abychom nevařili z vody, chtěli jsme nejprve vědět, jestli se o post předsedy ODS Fiala vůbec zajímá. Položili jsme mu proto následující otázku: Jste připraven kandidovat na předsedu ODS? Z jeho poměrně obsáhlé reakce vyplynulo, že o této možnosti minimálně přemýšlí:

„V poslední době jsem vyzýván řadou členů ODS, abych se stal předsedou strany. Je pro mě důležité, že tyto výzvy nepřicházejí pouze od nejvyšších funkcionářů ODS, ale hlavně od řadových členů, kteří s tím spojují motivaci a naději na obnovu ODS. Každé takovéto podpory, které se mi dostává, si velice vážím a zavazuje mě. Nicméně jakákoli funkce je pro mě zajímavá jen tehdy, pokud mohu jejím prostřednictvím něco změnit. V současné době proto vedu hovory s řadou lidí na různých úrovních strany a až na základě nich mohu dospět k závěru, zda existují podmínky pro to, aby mělo moje větší angažmá ve vedení smysl.“

Novátor, integrátor, programátor

Po prvních několika rozhovorech s členy ODS byla jedna věc jasná – Petru Fialovi musí razantně stoupat prodej knih, které coby vysokoškolský pedagog napsal. Důvod? Občanští demokraté se o nového spolustraníka hodně zajímají. Chtějí poznat jeho názory, aby si udělali úsudek, jestli by modrý tým před totální politickou marginalizací dokázal zachránit.

Minimálně v šesti ohledech jejich naděje Fiala splnit může:

  • Nemusí se obávat spojení svého jména se skandály politiků ODS z minulosti.
  • Čerstvá stranická legitimace mu také umožňuje sehrát roli integrátora silně atomizované vnitrostranické struktury, kterou dlouhodobě štěpí osobní animozity.
  • Vychází vstříc poptávce veřejnosti po nových tvářích.
  • Patří k silným zastáncům tradičních pravicových hodnot a principů, čímž si může získat srdce a hlasy té části ODS, která měla blízko k profesoru Václavu Klausovi.
  • Ve svých knihách opakovaně formuloval pravicová stanoviska, čímž by mohl ODS pomoci překonat současnou ideovou vyprázdněnost.
  • Může se pochlubit solidním životopisem, v němž se vyjímá i zkušenost z výkonu funkce ministra školství ve vládě Petra Nečase.

Jiří Pospíšil: „Nevylučuji, že Fialu podpořím na předsedu. Mám pocit, že může ODS stmelovat lépe než například já.“V roli předsedy by si Fialu dokázal představit mimo jiné současný místopředseda strany a volební lídr v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil, který sám zvažuje kandidaturu na nejvyšší stranický post. „Petr Fiala určitě patří do vedení strany. Kombinuje v sobě princip nové tváře a zkušeného politika, který se již osvědčil v exekutivě. Nevylučuji, že ho podpořím na předsedu. Mám pocit, že může ODS stmelovat lépe než například já,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil, který je přesvědčen, že nový předseda musí být schopen oslovit voliče mimo ODS a sjednotit stranu dovnitř.

Podobně zareagoval i další člen stranického grémia a europoslanec Jan Zahradil. Oproti Pospíšilovi však neuvedl, jestli by pro Fialu na kongresu hlasoval. Pro ČESKOU POZICI konstatoval: „Pan Fiala by určitě byl relevantním kandidátem. Velmi si ho vážím a vidím pro něj v ODS velikou budoucnost.“

Rychlokvaška

Najdou se samozřejmě i spolustraníci, kteří s Fialou, jehož ve čtvrtek ke kandidatuře na předsedu vyzvala například nejpočetnější jihomoravská místní buňka ODS Brno-střed, mají problém. Nezpochybňují sice jeho kvality, naznačují však, že je jim trnem v oku jeho krátké působení ve straně.

Raduan Nwelati: „Nemyslím si, že ODS nemá kandidáty na předsedu, kteří by zároveň v ODS dlouho působili“„Dovedu si pana Fialu představit jako prvního místopředsedu či řadového místopředsedu. Nemyslím si však, že ODS nemá kandidáty na předsedu, kteří by zároveň v ODS dlouho působili. Nemyslím si, že bychom měli nyní zlomit hůl kupříkladu nad Miroslavou Němcovou a říci si, že předsedou bude někdo jiný. ODS na tom není tak špatně, aby musela sáhnout po někom zvenku,“ uvedl pro ČESKOU POZICI mladoboleslavský primátor a člen výkonné rady ODS Raduan Nwelati. Mezi možnými adepty na předsedu se stranickou historií jmenoval dále europoslance Zahradila a senátora Jaroslava Kuberu.

Za místopředsedkyni a volební lídryni Němcovou se postavil i předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda, který si je sice Fialových předností dobře vědom, podpořil by ho však nanejvýš na pozici místopředsedy strany. „Moji podporu na post předsedy strany má paní Němcová. Byla pražským volebním lídrem a máme s ní zkušenosti,“ řekl nám Svoboda, který Fialu poznal z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, v níž byli oba členy. Dle něj je to velmi vzdělaný a chytrý člověk. Pražský exprimátor pak na adresu Fialy dodal, že brněnský politik splňuje všechny předpoklady, aby v ODS udělal kariéru.

Křesťanská konzerva

Kromě krátkého členství v ODS Fiala může mít problém i u liberálně orientovaných straníků, kteří se obávají, aby ve straně nekladl důraz pouze na konzervativní hodnoty. „Cítím z něj, že má ideově blízko k lidem z bývalé KDS (Křesťanská demokratická strana existovala v letech 1990 až 1996; jejím prvním předsedou byl Václav Benda, otec současného poslance ODS Marka Bendy – pozn. red.). A to by mohl být problém, protože ODS má mnohem pestřejší členskou základnu. Mohli bychom se také více vzdálit od politického středu, což by se zase promítlo odlivem voličských skupin,“ řekl ČESKÉ POZICI vysoce postavený a důvěryhodný zdroj z ODS.Spočinutí ve středu je dle Fialy nebezpečné, protože v něm hrozí ideová vyprázdněnost a pouhý souboj politických marketingů

Z Fialova životopisu vyplývá, že víra v jeho životě hraje významnou roli. „Před Vánoci se v kapli baziliky na Starém Brně nechává pokřtít, víra pro něj zůstává důležitá v osobním životě, náboženství i jako téma výzkumu,“ dočteme se například na jeho webu v odrážce k roku 1986. Jeho postoj k víře formovala zkušenost z takzvané podzemní univerzity, kde se v rámci brněnských bytových seminářů seznamoval s přednáškami o politické filozofii.  A v druhé polovině 80. let minulého století byl zapojen do neoficiálních křesťanských aktivit v blízkosti tajně vysvěceného biskupa Stanislava Krátkého. Propojení politiky a náboženství se věnoval i v několika odborných pracech.

Z rozhovoru s lidmi z Fialova okolí se však ČESKÁ POZICE dozvěděla, že novopečený poslanec zastává názor, že pomyslný politický střed je nutné dobývat z pravicových pozic. Spočinutí ve středu je však dle něj nebezpečné, protože v něm hrozí ideová vyprázdněnost a pouhý souboj politických marketingů.

Bez sexappealu?

A Fiala se dle některých občanských demokratů bude muset vypořádat s ještě jedním hendikepem. Uvnitř ODS totiž bývá charakterizován spíše jako teoretik a intelektuál než charismatický lídr a praktik, který by dokázal tvrdě prosazovat své názory. V bezprostřední komunikaci může Fiala skutečně tento pocit u partnerů navozovat. Dává si hodně záležet na přesné formulaci i v mluveném projevu.

Uvnitř ODS bývá charakterizován spíše jako teoretik a intelektuál než charismatický lídr a praktik, který by dokázal tvrdě prosazovat své názoryJeho odpůrci nicméně přiznávají, že je to bezesporu výrazná osobnost, která dokáže přilákat voliče. To ostatně dokázal ve sněmovních volbách, v nichž jako jihomoravský lídr ODS získal 11 372 preferenčních hlasů, což byl devátý nejlepší výsledek v rámci celého Česka. Kupříkladu místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek měl ve stejném kraji pouhých 3109 preferenčních hlasů.

Vůdcovské schopnosti prý Fiala již prokázal. Tvrdí to minimálně předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka, který by jeho kandidaturu na post šéfa strany uvítal. „Zažil jsem s ním několik diskusí volebního charakteru. A nebyly to stranické akce. Vždy, když jednací sál hosté opouštěli, tak tam panovalo naprosté nadšení z jeho schopností. Obstál i ve složitých tématech, které dovedl lidem srozumitelně vysvětlit. Zároveň jim nenadbíhal, což lidé ocenili, protože se nebál jít proti většinovému názoru. Vždycky jsem před sebou viděl lídra,“ popsal své zkušenosti pro ČESKOU POZICI Kadrnka.

Krev, pot a slzy

Protřelý matador kongresové politiky a vlivný zákulisní hráč v ODS nicméně ČESKÉ POZICI řekl, že o definitivní podpoře Fialy se, v případě, že se do souboje o místo předsedy strany skutečně pustí, rozhodne až v lednu. Do té doby se totiž výrazně promění vedení prakticky všech důležitých regionálních organizací v Čechách a na Moravě, což ovlivní i další vnitrostranické procesy včetně volby předsedy. Příští čtvrtek proběhne volba předsedy pražské ODS, a o měsíc později si zvolí nové vedení Středočeši a bude již známé složení předsednictva jihomoravské organizace.

Stále častěji zaznívají hlasy, že se ODS nachází v zcela jedinečné situaci, která vyžaduje okamžité řešeníFiala coby lídr ODS se líbil i senátorům. Kupříkladu teplický primátor a předseda senátorského klubu Kubera řekl webu Týden.cz: „Za normálních okolností by Petr Fiala nemohl být ničím. Ale za mimořádných okolností, ve kterých se nacházíme, si umím představit, že by Petr Fiala byl předsedou ODS.“ A dle informací ČESKÉ POZICE by se za Fialu mohla postavit i část jihočeské ODS.

Stále častěji totiž zaznívají hlasy, že se ODS nachází v zcela jedinečné situaci, která vyžaduje okamžité řešení. Do nového předsedy se projektují naděje na sjednocení strany, její ideové ukotvení, odstavení politiků napojených na byznys od moci, pozvednutí značky ODS, transformaci organizační struktury strany, konsolidaci prázdné stranické pokladničky a další téměř až mesiášské kousky. A právě kvůli těmto důvodům zřejmě o post předsedy není takový zájem, jak by se dle zkušeností z minula očekávalo.

Čtyři měsíce po volbě předsedy ODS čekají volby do Evropského parlamentu a příští podzim i komunální volby. A v těch půjde ODS skutečně o život. Pokud se totiž neprobere z klinické smrti, stranu opustí starostové a členové městských a obecních zastupitelstev, kteří tvoří páteř ODS.

Obrátili jsme se proto znovu na Petra Fialu, aby nám řekl, jaké by měly být klíčové kroky příštího předsedy ODS. Jeho reakce?

„Musí vědět, kam má strana směřovat, a musí ji tam důsledně vést, musí být schopen obhajovat pravicový program a také musí sjednocovat uvnitř strany, ale měl by být schopen širší spolupráce i v rámci české pravice. Výsledky voleb potvrdily tendenci z poslední doby, kdy ODS ztrácela pevné voličské jádro a celé sociální skupiny, které ji dříve podporovaly. Voliči nyní dali jasný signál, že chtějí změnu, že jim současná podoba strany nevyhovuje. Obnova důvěry nebude snadná, ale je možná. Nikdo si nemůže myslet, že si ODS zvolí nové vedení, a tím se vše vyřeší. Strana potřebuje hlubší změnu, současná krize nevznikla v posledních měsících. ODS se musí znovu jasně ideově a programově vymezit jako moderní pravicová strana a provést i organizační změny, aby byla akceschopná. A musí spolupracovat se všemi, kteří chtějí a mohou pravicovou politiku realizovat a podporovat.“

Příští předseda tedy bude muset spolustraníkům naordinovat pouze krev, pot a slzy, aby v české politice logo modrého ptáka nezaniklo.

Předseda jihomoravské ODS ČESKÉ POZICI v této souvislosti řekl: „Lednový kongres ODS považuji za nejdůležitější setkání v celé historii strany. Bude to signál, jestli se ODS vrací ke svým konzervativně-liberálním hodnotám. Příští rok nás čekají komunální volby a členská základna musí uvěřit, že tento projekt je životaschopný a smysluplný.“

Skoro se tedy zdá, že ODS nyní klečí u nohou Petra Fialy a prosí ho, aby výzvu přijal. Pokud tužby vyslyší, má reálnou šanci stát se po Mirku Topolánkovi a Petru Nečasovi v pořadí již třetím moravským předsedou občanských demokratů.

Z politologa politikem

Profesor Petr Fiala vystudoval český jazyk, literaturu a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (MU), dříve Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Dva roky poté pracoval jako historik v Muzeu Kroměřížska v Kroměříži. V roce 1990 se stal zástupcem šéfredaktora revue Proglas. V témže roce se podílel na založení Katedry politologie na Filozofické fakultě MU. Od roku 1993 katedru deset let vedl a v roce 2002 se stal prvním profesorem v oboru politologie v Česku. Byl také děkanem Fakulty sociálních studií MU a v letech 2004 až 2011 byl po dobu dvou funkčních období rektorem MU.
V září 2011 si ho vybral bývalý premiér Petr Nečas za hlavního vědeckého poradce. Od května 2012 do června 2013 zastával v jeho vládě funkci ministra školství, mládeže a tělovýchovy. V říjnových volbách byl zvolen na kandidátce ODS do Poslanecké sněmovny. V listopadu si poslanci ODS Fialu zvolili za místopředsedu poslaneckého klubu a o den později oznámil vstup do strany.
Fiala byl aktivní i v občanském životě. V roce 1993 založil think-tank Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK). V letech 2007 až 2012 byl parlamentem zvolen do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Je autorem mnoha odborných knih a článků z oblasti srovnávací politologie a evropské politiky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.