Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Peru: Samurajský klan Fujimoriů chce opět vládnout Inkům

  9:57
Alberto Fujimori byl autokratickým prezidentem Peru v letech 1990 až 2000, pak byl za porušování lidských práv odsouzen na 25 let vězení. Nyní o prezidentský post usiluje jeho dcera Keiko. Možná i proto, aby ho z vězení dostala.

Keiko Fujimoriová foto: Reuters

Po hlavní třídě v centru hlavního města Peru Limy se pomalu sunou dva „keikomóbily“, před kterými se v oranžových tričkách s portrétem Keiko Fujimori vlní tanečnice. Žádné nasmlouvané krasavice, ale neforemné ženy z lidu, které to dělají z oddanosti. Jedna pasažérka okolo jedoucího autobusu otevře okénko a začne společně s písní skandovat: „Chino, Chino, Chino...“

Popěvkem o „Číňanovi“, jak se v Peru říká každému s více sešikmenýma očima včetně Japonců, se oslavuje nynější vězeň a bývalý prezident země Alberto Fujimori. Jeho dcera Keiko chce vyhrát letošní prezidentské volby. Počátkem dubna ji čeká 1. kolo, v němž má podle průzkumů zvítězit – nejbližší pronásledovatel je až 15 procent za ní.

Potvrzený trend

Keiko Fujimoriová má reálnou šanci stát se první ženou, která se stane hlavou Peru. Potvrdila by tím latinskoamerický trend uplynulých let, kdy se do popředí dostávaly úspěšné dámy s ještě úspěšnějším mužem v zádech. Byť to Keiko Fujimoriová neustále odmítá, bez příjmení svého otce by ji nikdo nebral vážně.

Keiko Fujimoriová má reálnou šanci stát se první ženou, která se stane hlavou Peru. Potvrdila by tím latinskoamerický trend uplynulých let, kdy se do popředí dostávaly úspěšné dámy s ještě úspěšnějším mužem v zádech.

Nevědomky to potvrdila i při 40minutovém osobním rozhovoru, který jsme nedávno vedli. O otci mluvila častěji, než jsem se na něho ptal. V místnosti poslaneckého klubu fujimoristů, kde se rozhovor odehrávala, stála na poličce jeho busta, jejíž přísný výraz nebezpečně připomínal „vševědoucího“ bývalého severokorejského vůdce Kim Ir-sena.

„Můj otec je velice inteligentní. Jako agronomický inženýr rozumí matematice, ovládá čtyři nebo pět jazyků. Má velice silnou osobnost, díky níž dokázal čelit maoistickému terorismu a hospodářskému rozvratu, kterými Peru trpělo, než se stal prezidentem. Já jsem tolerantnější, otevřenější k dialogu,“ říká Keiko. V kampani vystupuje, jak je v Latinské Americe obvyklé, pod křestním jménem a nazývají ji tak i politologové ve svých analýzách.

Země pro investice

Na konci osmdesátých let Peru ekonomicky ničil nezodpovědný socialista Alan García, který o 20 let později mnohem úspěšněji prezidentoval jako středový politik a nyní by se chtěl vrátit. Maoističtí povstalci ze Světlé stezky přivedli horské oblasti Peru do občanské války a častými teroristickými akcemi děsili i pobřežní města. Za této situace se čekal triumf slavného spisovatele a pozdějšího laureáta Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargase Llosy.

Dnes je Peru podle indexu Doing Business nejlepší zemí pro investice v Latinské Americe. Základ k tomu daly Fujimoriho reformy v devadesátých letech.

Média ho však kvůli jeho prokapitalistickým plánům označovala za arogantního kandidáta bohatých, a proto se voliči přiklonili k nevyhraněnému a do té doby neznámému univerzitnímu profesorovi ze zemědělské univerzity Albertu Fujomorimu. Ten po nástupu k moci začal prosazovat přesně to, co sliboval jeho protivník.

Dnes je Peru podle indexu Doing Business nejlepší zemí pro investice v Latinské Americe – s růstem HDP okolo sedmi procent v minulých letech patří k regionální špičce. Základ k tomu daly Fujimoriho reformy v devadesátých letech. Jinak jsou jeho zásluhy sporné.

„Autopřevrat“

Kromě spekulací o jeho podílu na obchodu s kokainem existují četné případy porušování lidských práv z jeho éry. Fujimori tehdy pod záminkou rozhodného boje proti povstalcům – a se souhlasem tehdejšího veřejného mínění – provedl „autopřevrat“ tím, že rozpustil parlament a vládl dekrety. A obnovil jej, až když věděl, že po zmanipulovaných volbách v něm bude mít většinu.

Fujimori pod záminkou rozhodného boje proti povstalcům – a se souhlasem tehdejšího veřejného mínění – provedl „autopřevrat“ tím, že rozpustil parlament a vládl dekrety

V boji proti maoistům dal vojákům volnou ruku, na civilní oběti se nehledělo – Světlou stezku se podařilo rozprášit a jejího vůdce Abimaela Guzmána uvěznit. Odhaduje se, že přišlo o život 70 tisíc osob a že třetinu z mrtvých má na svědomí armáda. Fujimoristé – v lepším případě – považují oběti za třísky, které létají při kácení lesa.

Většina masakrů se odehrála v Andách a nyní je zakrývá mlčení, ale zločiny proti dalším členům opozice v Limě, kteří se svezli s protimaoistickou kampaní, dostaly Fujimoriho do vězení. Dalším jeho prohřeškem proti lidským právům byla kontrola populačního růstu, když doktoři na indiánském venkově sterilizovali stovky žen bez jejich souhlasu.

Moci chtivá žena

Diktátorem byl Fujimori i v soukromém životě. V roce 1994 to odnesla manželka Susana Higučiová, přes jejíž bohaté rodiče se ctižádostivý muž dostal do vyšší společnosti. Když se ozvala, že jeho příbuzní rozkrádají humanitární pomoc, bez milosti ji zapudil. Tehdy na scénu vstoupila Keiko. Bylo jí 19 let a studovala – podle kritiků za státní peníze – na prestižní Bostonské univerzitě. Otec jí však povolal, aby matku nahradila na místě první dámy.

Mnozí Peruánci považují Keiko Fujimoriová za moci chtivou ženu, která se za posty sápe i přes „mrtvoly“ nejbližších příbuzných

Mnozí Peruánci ji proto považují za moci chtivou ženu, která se za posty sápe i přes „mrtvoly“ nejbližších příbuzných. „První, co jsem po obdržení nabídky udělala, byl telefonát matce, co na to říká. A ona mi velmi sarkasticky odpověděla: ,To je nejlepší rozhodnutí, co tvůj táta v poslední době udělal,‘“ říká Keiko s tím, že jí matka pomohla se zorientovat.

Další dění v rodině připomínalo špatnou telenovelu. Higučiová novinářům ukazovala jizvy, které jí prý při mučení způsobili prezidentovi pochopové. Fujimori je však označil za důsledek aplikace tradiční východoasijské medicíny. Keiko, na kterou začala padat obvinění, že rozprodává oblečení darované Japonci obětem záplav, se k této záležitosti vyhýbá přímé odpovědi s tím, že je to soukromá záležitost rodičů.

Vraždy, únosy a korupce

Fujimori nakonec musel z Peru utéct před pouličními protesty, když se v televizi objevila nahrávka, jak šéf tajné služby a autokratova pravá ruka Vladimiro Montesinos uplácí opoziční poslance, aby se přidali na vládní stranu. El Chino uprchl do Japonska, odkud poslal faxem rezignaci. Navzdory prokázané zbabělosti se pak ve vlasti předků ucházel o senátorské křeslo s heslem o posledním samurajovi. Neuspěl, a proto se zaměřil opět na Peru.

Fujimori za tři konkrétní případy nařízených vražd či únosů dostal 25 let odnětí svobody a navíc v jiném procesu 7,5 let za korupci

Kvůli přesvědčení, že Peruánci bez něho nemohou žít, se pokusil o návrat, jehož cílem bylo v roce 2006 získat ve volbách moc. Ještě před vstupem do Peru ho však zatkli v Chile a po dvouletých soudních průtazích předali peruánské justici. Proces na vojenské základně na okraji Limy, jejž jsem v roce 2008 navštívil, občas připomínal tokijský tribunál.

Když obviněný vstoupil do místnosti, jeho rodinní příslušníci se postavili do pozoru. S lehkým úsměvem jim pokynul a pak už jen za podpírání brady a občasné poznámky do notýsku soustředěně poslouchal výpovědi svědků obžaloby. Před základnou se postrkovali jeho odpůrci a příznivci, ale radost nakonec měli jen ti první. Fujimori za tři konkrétní případy nařízených vražd či únosů dostal 25 let odnětí svobody a navíc v jiném procesu 7,5 let za korupci. Něčeho podobného se Chile v případě diktátora Pinocheta nedočkalo.

Odmítání otcovy viny

Keiko mezitím v USA studovala ekonomii, neúspěšně podnikala, s americkým manželem zplodila dvě dcery a v roce 2006 byla s nejvyšším počtem hlasů zvolena peruánskou poslankyní a stala se „mravní rezervou fujimorismu“. Parlament sice příliš nenavštěvovala, ale stihla se projevit jako politička tvrdé ruky – prezentovala se návrhy na zpřísnění boje s kriminalitou, včetně zavedení trestu smrti pro vrahy dětí.

Keiko Fujimoriová jakoukoliv otcovu vinu na zločinech odmítá, spoléhá na odvolací soudy a nechce se k tomu vyjadřovat

Dlouho předem bylo jasné, že se přihlásí o prezidentský post. Poprvé to zkusila ve volbách v roce 2011, kdy se překvapivě dostala do druhého kola, v němž podlehla jen o tři procenta současnému prezidentu Ollantovi Humalovi. Její tehdejší kandidatura odstartovala debaty, které se nyní poněkud v menší míře opakují – zda v případě vítězství udělí otci amnestii.

„Podle našich mezinárodních dohod a zákonů není milost pro odsouzené za porušování lidských práv možná,“ říká kategoricky advokát Pedro Alva, který se podílel na procesu s Fujimorim na straně obžaloby. Keiko, která jakoukoliv otcovu vinu na zločinech odmítá, zatím spoléhá na odvolací soudy a nechce se k tomu vyjadřovat. A poté, co jsem jí předestřel Alvův názor, jen suše podotkla: „Moje právní analýzy říkají něco jiného...“

Za pět let případně znovu...

Keiko, jejíž mírnou nadváhu místní karikaturisté přehánějí do rozměrů kosatky, při kampani tančí, zpívá a ukazuje voličům, že není žádný studený japonský čumák, ale živelná Peruánka. Zatímco v Česku je prezident s vietnamskými kořeny naprosté sci-fi, v Peru cizokrajný původ společnosti ani zdaleka tolik nevadí.

Kandidátka jej naopak považuje za výhodu: „Největší skupiny obyvatel, kterou jsou indiánští obyvatelé And, se kvůli chudobě v zemi stále cítí jako menšina, a proto se mnou a předtím s otcem jako zástupci jiné menšiny sympatizují.“ Na venkově je popularita jména Fujimori značná – venkované nezapomínají na jeho (státní) štědrou kapsu.

Pokud by to letos navzdory veškeré snaze zase nevyšlo, může to Keiko Fujiomoriová díky svému mládí za pět let zkusit znovu. Popřípadě by rodinná rada mohla do voleb vytáhnout Fujimoriho mladšího syna Kenjiho, který v roce 2011 získal post v parlamentu.

Pro západní svět byl velký liberál, který otevíral všechny dveře i okna zahraničním investicím, ale ve vnitřní politice rozdavačný populistou. Třeba na rákosových ostrovech Uros na jezeře Titicaca jejich obyvatelé vzpomínají, že od něho dostali darem solární panely. Dcera se proto jeho jména dovolává a často mluví ve stylu: „My jsme s tátou dělali to či ono.“

Úspěch jí to přináší minimálně optický. Ubohé baráčky z nepálených cihel u hlavních tahů často zdobí všeříkající obrovské bílé K v oranžovém kruhu. Barvy konkurentů před prvním kolem volby ani zdaleka tolik vidět nejsou. Pokud by to letos navzdory veškeré snaze zase nevyšlo, může to Keiko Fujiomoriová díky svému mládí za pět let zkusit znovu.

Popřípadě by rodinná rada mohla do voleb vytáhnout Fujimoriho mladšího syna Kenjiho, který v roce 2011 získal post v parlamentu.I tento hejsek bez konkrétních schopností tehdy obdržel nejvíce hlasů ze všech poslanců. „Samurajský“ klan se moci v říši Inků bez boje jen tak nevzdá.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!