Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Personální zemětřesení: šéf ČEB Uvíra rezignoval, ředitel EGAP Pleva odvolán

  8:58

Ani jeden z manažerů státních firem, které hrají klíčovou roli v podpoře českého exportu, nechtěl důvody svého odchodu komentovat.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Ve dvou státem vlastněných finančních institucích, České exportní bance (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), které hrají klíčovou roli v podpoře exportu, nastalo personální zemětřesení. Dozorčí rada EGAP ve středu 19. září odvolala z funkce generálního ředitele Karla Plevu a jeho náměstka Jiřího Skuhru. Šéf ČEB Tomáš Uvíra dnes, ve čtvrtek 20. září, rezignoval na funkci. Informace ČESKÉ POZICI potvrdily důvěryhodné zdroje z ministerstev, která ČEB a EGAP vlastní.

Podle informací ČESKÉ POZICE nepřebírá řízení banky po Uvírovi současný náměstek pro obchod Michal Bakajsa, jak jsme dříve avizovali, ale člen představenstva a ředitel finančního odboru Miloslav Kubišta. Pleva, který EGAP řídí od února 2009, důvody svého odvolání odmítl ČESKÉ POZICI komentovat.

Příliš sdílný nebyl ani Uvíra. „Ano, po dohodě s akcionáři jsem rezignoval na funkci. O tom, kdy přesně odejdu a kdo bude pověřen řízením banky, se dohodneme s dozorčí radou,“ řekl ČESKÉ POZICI manažer, který do ČEB přišel v únoru 2011.

ČEB je vlastnictví čtyř ministerstev – financí, průmysl a obchodu,  zemědělství a zahraničí – která mají po dvaceti procentech akcií. Zybtek drží EGAP. Tuto pojišťovnu ovládají zmíněné resorty tak, že každý vlastní čtvrtinu akcií.

Problémové úvěry

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil v polovině července závěry své kontroly, při níž se v ČEB zaměřil mimo jiné na devět úvěrů na podporu českého vývozu za 13,2 miliardy korun. Zjistil, že účty banky nemělo vůbec opustit více osm miliard korun, z čehož u úvěrů za 4,2 miliardy ČEB dokonce porušila zákon o bankách.

Podle kontrolorů vzbuzuje pochybnosti i výběr firem, k nimž peníze putovaly. Ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005 až 2011 poskytla více než stovce žadatelů, získaly 19,5 miliardy (tedy 13,6 procenta) jen dvě firmy. Jedna z nich navíc vyplatila přes 40 procent prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v takzvaném daňovém ráji. ČEB podle kontrolorů při rozhodování o úvěrech porušovala jednak zásadu obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon o bankách, ale i vlastní vnitřní předpisy.

Spory ohledně strategie?

Zatím není jasné, co bylo skutečným důvodem personálních změn, ale nález NKÚ to pravděpodobně nebyl. Kontrola NKÚ totiž zkoumala úvěry poskytované ČEB z období, kdy Uvíra ještě banku neřídil.

Rezignace Uvíry spíše souvisí s dalším směřováním a strategií ČEB, kterou jako generální ředitel měl vládě předložit v září. Mluvčí banky Věra Dušková v polovině srpna pro ČESKOU POZICI, která se o situaci v ČEB zajímala už tehdy, uvedla, že zhruba v září se očekává důležité jednání o další strategii banky, a proto se vedení rozhodlo do té doby zdržet jakýchkoli mediálních aktivit.

Za odstoupením Uvíry však může být i válka, která se uvnitř banky rozhořela poté, co generální ředitel v posledních měsících vyměnil řadu klíčových zaměstnanců. Poslední kapkou údajně byla chystaná výměna člena představenstva Bakajsy, který má v bance jako náměstek ředitele na starosti nejdůležitější agendu – obchod.

Uvíra, který je považován za člověka Miroslava Kalouska, přišel do čela ČEB v únoru 2011 z postu vrchního ředitele ministerstva financí, kde měl mimo jiné na starosti kontroverzní stomiliardový ekotendr. O tom, že Uvíra bude řídit ČEB, se začátkem roku 2011 dohodli premiér Petr Nečas a ministr financí Kalousek.

Tomáš Uvíra (44)

Působil v ČSAD jako programátor, poté ve stejném oboru podnikal. Uvíra má zkušenosti i z bankovnictví, v letech 1993 až 1996 byl postupně zaměstnancem První slezské banky (metodik bankovních produktů). V roce 1996 byl bankovní radou České národní banky jmenován nuceným správcem zkrachovalé Velkomoravské banky. Rok působil jako poradce ministra školství Eduarda Zemana (ČSSD), poté (2000 až 2005) pracoval jako finanční ředitel Středočeské plynárenské.

Mezi roky 2005 a 2007 byl viceprezidentem pro řízení finančního úseku Aero Vodochody. Od roku 2007 pracoval na ministerstvu financí, naposledy jako vrchní ředitel správy majetku. Ministerstvo financí zastupoval v dozorčích radách podniků jako například EGAP, ČSA, RWE Transgas, Osinek, Sokolovská uhelná či MERO Germany. Uvíra byl v médiích zmiňován v souvislosti s jeho nadstandardními vztahy s finanční skupinou J&T. Byl jedním z kandidátů na funkci ministra financí v úřednické vládě Jana Fischera (nestraník navržen za ODS).

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...