Lidovky.cz

Penzijní reforma: Finanční dravci se dostanou k lizu. Ale ne zadarmo.

  10:05

Zkušenosti z dobrovolného připojištění ukazují, že jakmile na lidi nastoupí dobře vyškolení dealeři penzijních fondů, jistě je přesvědčí.

Předběžná dohoda ekonomických ministrů vlády o tom, jak bude vypadat penzijní systém od roku 2013, hodně vypovídá o vztazích uvnitř koalice. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

Předběžná dohoda ekonomických ministrů vlády o tom, jak bude vypadat penzijní systém od roku 2013, hodně vypovídá o vztazích uvnitř koalice. Různé kompromisy porodily jakousi rozumnou kombinaci mezi druhým a třetím pilířem. Dokonce lze říct, že v zásadě se jedná jen o významné rozšíření třetího pilíře, což ovšem budou tvůrci vehementně popírat.

Představa ministra financí Miroslava Kalouska o zavedení povinného druhého pilíře systému už od roku 2012 nezískala potřebnou podporu. Chybou kabinetu Petra Nečase byla, že nedal dostatečně dlouhý časový prostor k veřejné diskusi o penzijní reformě. Vypadá to tak, že ministři – jako obvykle – více naslouchali finančnímu sektoru, který již léta tlačí politiky k tomu, aby penzijní reformu změnili tak, aby soukromé fondy dostávaly od státu – nejlépe v povinném systému – co nejvíce hotovosti. Prostě ukonejšit dravce, kteří se ještě nedostali k lizu. Už samotný název komise pro penzijní reformu – Bezděkova –, jejímiž závěry se vláda většinou řídila, je výmluvný. Vladimír Bezděk od loňského roku pracuje pro Generali PPF Holding, firmu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jelikož návrh ještě není definitivní a neexistuje ani v papírové podobě, zatím víme jen tolik, že systém nebude povinný, což je dobrá zpráva pro občany, ale i pro stát, který vyplácení důchodů ze soukromých fondů nebude muset garantovat. Jenže jakmile někdo do systému vstoupí, nemůže z něj vystoupit. Lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procenta ze svého sociálního pojištění na účty soukromých fondů, ale budou muset přidat minimálně další dvě procenta i ze svého. Formulace „ze svého“ znamená z vyměřovacího základu pro odvod pojistného. To už je dohromady minimálně pět procent pro soukromé fondy.

Tlaku fondů odolávala zejména ODS, za což Petr Nečas zaslouží pochvaluOtázka je, kolik lidí rozhodne do takového systému vstoupit. Zkušenosti ze třetího pilíře ale ukazují, že jakmile na lidi nastoupí dobře vyškolení dealeři penzijních fondů, jistě je přesvědčí. Vždyť v nepříliš výhodném třetím pilíři dnes na důchod spoří zhruba čtyři miliony lidí. V povinném systému by fondy dostaly všechny pracující lidi pod 35 leta spolu s pojištěnci i jejich desítky miliard ročně bez nákladů. To byl záměr od začátku, tlaku fondů odolávala zejména ODS, což bylo od Petra Nečase odvážné a zaslouží za to pochvalu. Penzijní fondy časem pravděpodobně získají do řad svých klientů skoro všechny pracující lidi pod 35 let i v dobrovolném systému tak jako tak, jenže ne na základě zákona, tedy ne zadarmo. Budou muset například přijmout a vyškolit další dealery a podobně.

Aby se vyrovnal výpadek v prvním pilíři (průběžný systém), ministři navrhují zvýšení DPH na 20 procent. Jenže sjednocení DPH na 20 procent byl zřejmě kalkulováno pro případ výpadku, který by nastal při povinném vyvedení tří procent ze sociálního pojištění. Týkalo by se zhruba milionu lidí, kteří jsou mladší než 35 let a pracují. Jenže do dobrovolného systému vstoupí – přinejmenším od začátku – o poznání méně než milion lidí. Tvůrcům nového systému samozřejmě nelze vytknout, že počítali s nejvyššími možnými náklady. Na druhou stranu to znamená, že z výběru sjednocené DPH vládě zbude mnoho miliard na jiné účely.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.